بحران خاموش یك‌شنبه‌ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

بحران خاموش

نرخ خانواده‌های تک نفره در حال افزایش است

پژهان در رادیو گفت وگو اظهارکرد: نرخ خانواده‌های تک نفری که مرکز آمار و سرشماری ایران اعلام می‌کند روز به روز در حال افزایش است.

1400/10/27
|
13:30
|

دکتر علی پژهان استادیار جمعیت شناسی دانشگاه با برنامه «بحران خاموش» رادیو گفت وگو پیرامون موضوع تحولات سن ازدواج گفتگو کرد.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه خانواده از گذشته تا به امروز تغییرات وسیعی را در حوزه کارکردی خودش تجربه کرده گفت: خانواده نسبت به گذشته چه از نظر شکلی و چه از نظر کارکردی و نقش فرزندآوری تجربه‌های زیادی را سپری کرده است.

وی افزود: خانواده گسترده به همان جامعه کلاسیک ما برمی گردد یعنی زمانی که زن و شوهر در کنار پدر و مادر خود زندگی می‌کردند اما بعد از مدتی این مدل تغییر کرد و به سمت خانواده هسته‌ای و بدون فرزند حرکت کرد و در حال حاضر هم خانواده به سمت خانواده ناقص در حال حرکت است.

پژهان با اعلام این مطلب که نرخ خانواده‌های تک نفری که مرکز آمار و سرشماری ایران اعلام می‌کند روز به روز در حال افزایش است گفت: خود این موضوع می‌تواند تأثیر منفی روی کارکرد خانواده داشته باشد و باعث از دست رفتن هویت و نقش خانواده شود.

وی افزود: متأسفانه در حال حاضر پدر و مادرها برای فرزندان نقش هتلینگ را دارند و فقط خدمت رسانی می‌کنند بطوریکه فرزند سالاری باب شده و حتی خیلی از طلاق‌ها هم ناشی از همین مسئله (ولی آزاری) است.

استادیار جمعیت شناسی دانشگاه خاطرنشان کرد: سن ازدواج نه تنها در کشور ما بلکه در کل دنیا تغییر کرده و در حال افزایش است و هرچه قدر هم که این سن بالاتر برود ما تعداد فرزندان کمتری خواهیم داشت.

پژهان با بیان اینکه ما طبق آمارها، آینده تماشایی درمورد شاخص‌های جمعیتی نخواهیم داشت گفت: در حال حاضر عمر یک فرزندآوری خوب نهایت ده سال و با دو فرزند است که این نگران کننده است.

وی تصریح کرد: نگرش فرهنگی افراد جامعه نسبت به موضوع فزندآوری تغییر کرده یعنی مردم به دنبال فردگرایی و خواسته‌ها و آرزوهای خودشان هستند و فرزند آوری را مانع می‌دانند درصورتیکه فرزند نه تنها مانع نیست بلکه کارکردهای بسیار زیادی دارد و موجب تداوم و پویایی خانواده می‌شود.

استادیار جمعیت شناسی دانشگاه با بیان اینکه فرزندآوری وقوع بسیاری از بیماری‌های جسمی مردانه و زنانه را به تأخیر می‌اندازد گفت: فرزندآوری موجب احساس زنده بودن و امیدواری افراد می‌شود اما اگر فرزندآوری در مقطع زمانی خاص خود انجام نشود عواقب خطرناکی برای تحولات جمعیتی کشورمان در آینده خواهد داشت.

پژهان با بیان اینکه ما 13 میلیون نفر جامانده از ازدواج داریم گفت: بیشتر این افراد از خانمها هستند و نرخ پیردختری و پیر پسری هم همچنان در حال افزایش است.

وی معتقد است که اگر امنیت اقتصادی و اشتغال پایدار برای جوانان فراهم نشود عملاً تن به ازدواج نخواهند داد.

پژهان از نبود راهبرد مدیریتی در حوزه جمعیت سخن گفت و اظهارکرد: متاسفانه ما هنوز در کشورمان برنامه ریزِ جمعیتی نداریم.

دسترسی سریع
بحران خاموش