پایش ایام عید از ساعت 12:00 به مدت 45 دقیقه

رادیو گفت و گو

پايش

محمدی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: سواد بصری و رسانه‌ای باید از کودکی آموزش داده شود

پژوهشگر حوزه سواد رسانه‌ای با تأکید بر اینکه سواد بصری و رسانه‌ای باید از سنین کودکی آغاز شود، گفت: آموزش و پرورش باید به این حوزه ورود کند.

1400/01/12
|
10:33
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر مسیح بهراد، مدرس دانشگاه با برنامه «پایش» درمورد سواد رسانه ای و سواد بصری گفتگوی تلفنی کرد.

بهراد بحث دیدن و سواد بصری را به معنای درک و فهم دانست و گفت: واژه سواد از لغت عربی «اسود» به معنای سیاه کردن است و فرد باسواد هم یعنی می تواند مطلبی را بنویسد یا بکشد که مخاطب آن را درک کند.

وی به دفتر پنجم حضرت مولانا درخصوص مسئله دیدن اشاره و بیان کرد: مولانا به این موضوع اشاره دارد که نور با یک واسطه ای از شیشه ها به خانه های ما تابیده می شود و ما توجهی به منبع اصلی این نور نداریم.

مدرس دانشگاه در توضیح بیشتر این مطلب گفت: در حقیقت اصل مطلب این است که فعالان رسانه ای و فرهنگی، این نور یعنی مفهوم و جان مطلب را با جهان بینی خود و بدون حجاب ببینند و به مخاطب فعال نیز منتقل کنند.

بهراد اظهار کرد: ما در سواد بصری نیازمند شناخت نشانه ها و دانش و آگاهی نسبت به سمبل ها و نمادها هستیم تا وقتی آن را دیدیم و دریافت کردیم، به جان مطلب و نکته اصلی برسیم و به مخاطب منتقل کنیم در غیر این صورت از مخاطب فعال بودن در بحث استفاده از رسانه های جمعی به یک مخاطب غیرفعال تبدیل خواهیم شد.

این مدرس دانشگاه گفت: سواد بصری به این معناست که مخاطب بتواند تصویری که می بیند و محتوایی که دریافت می کند را تجزیه و تحلیل کند.

همچنین، دکتر فرید محمدی پژوهشگر حوزه سواد رسانه ای و دکترای مدیریت رسانه درمورد اهمیت تصاویر و سواد بصری گفت: قبل از ابداع زبان و خط، تنها راه ارتباطی بین انسانها تصاویری از قبیل غارنوشته ها بود اما به مرور تعداد افراد با سواد زیاد شدند تا اینکه در قرن 19 و 20 دوربین عکاسی اختراع شد و بعد هم سینما و تلویزیون شکل گرفت.

وی با بیان اینکه بینایی، بیشترین نقش را در دریافت و ادراک پدیده ها از پیرامون ما دارد افزود: سواد بصری به معنای وجود توانایی هایی در وجود انسان برای شناخت و تشخیص پیام هایی است که در قالب تصویر ارائه می شوند.

پژوهشگر حوزه سواد رسانه ای با تأکید بر اینکه سواد بصری و رسانه ای باید از سنین کودکی آغاز شود گفت: آموزش و پرورش باید به این حوزه ورود کند.

دسترسی سریع
پایش