پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

رئیس مركز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا: سواد رسانه‌ای فقط یک مقوله زینتی نیست، رکن امنیت ملی کشور است

رجبی، در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: امروز توجه به سواد رسانه ای فقط یک مقوله زینتی نیست، بلکه رکن امنیت ملی کشور است.

1400/08/10
|
11:38
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ سرهنگ علی محمد رجبی، رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با حضور در برنامه ویژه هفته جهانی سواد رسانه ای «پایش» در مورد سواد رسانه و امنیت کاربری در فضای مجازی گفت: در حال حاضر ما از عصر اطلاعات گذر کره ایم و در عصر دانایی هستیم و اکنون امنیت سایبری یک رکن مهم در امنیت ملی است و سواد فضای مجازی رکنی از امنیت جامعه می باشد.

وی افزود: تا زمانی که مسئولین، سواد رسانه ای را فقط در همین حد بدانند که مردم فیلم خوب ببینند، یا از شبکه های اجتماعی و کانال های فلان استفاده نکنند و یا فلان شبکه ماهواره را نبینند، نگاه به اهمیت سواد رسانه در حداقل است و ارتقاء سواد رسانه ای امروزه یک الزام و ضرورت است.

رجبی با اشاره به اهمیت و جایگاه سواد رسانه ای در جلوگیری از بحران ها گفت: اگر در حادثه اختلال در سامانه کارت سوخت مدیریت رسانه ای و مدیریت بحران خوب و به موقعی انجام نمی گرفت، می توانست زمینه ساز بحران شود.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: اینکه در این حادثه مردم خونسردی خود را حفظ کردند بیانگر نقش سواد رسانه ای و افزایش سطح سوادرسانه ای در جامعه است.

وی ادامه داد: مطالعات جهانی و پلیس نشان می دهد اگر به سمت فضای مجازی توجه کنیم گستردگی و حجم تعاملی که مردم با آن دارند امکان پذیر نیست و لذا به همین دلیل پیشگیری از جرم و ارتقاء دانش مهارت و دانش سایبری مردم در دستور کارپلیس فتا قرار گرفته است.

* جوانان بزهکاران و بزه دیدگان اینترنت

رجبی با اشاره به اینکه از 8 سال اخیر که اینترنت پهن باند روی موبایل به صورت 3G شروع به فعالت کرده است نرخ میانگین بزهکاران و بزه دیده گان ما در فضای مجازی جوانان هستند، بر ضرورت برنامه ریزی همزمان با توسعه و فن آوری تاکید کرد و اظهار داشت: اگر آموزش سواد رسانه ای و فرهنگ استفاده از فنا وری ها را از همان سال 92 و با ورود اینترنت پهن باند شروع کرده بودیم امروز با نسلی توانمند و آگاه در حوزه فضای مجازی روبرو بودیم.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه پلیس فتا از اعضا اصلی کارگروه سوادرسانه ای در مرکز ملی و کارگروه وزارت فرهنگ و ارشاد است افزود: در تمام نیروی انتظامی تنها پلیسی که مرکز تشخیص و پیشگیری دارد پلیس فتا است که رویکرد پیشگیری را به عنوان رکن ماموریتی و ساختاری خود قرار داده و در این راستا تولید محتواهای خوبی در قالب موشن گرافی، عکس نوشته، انواع هشدارها و.. تولید کرده که در سایت پلیس فتا که یکی از برترین سایت های دولتی است، قرار دارد.

وی با بیان اینکه پلیس فتا در جهت اقدامات پیشگیرانه حضور پر رنگی در عرصه رسانه ملی داشته و متناسب با اتفاقاتی که رخ ی دهد شیوه ها و شگرد های نوین جرمی که رصد می کند را با استفاده از ظرفیت صدا و سیما در قالب برنامه های گفتگو محور و بخش های خبری اطلاع رسانی می کند افزود: پلیس فتا در راستای استفاده از ظرفیت شبکه های مجازی و کمپین سازی برای اولین بار در بهمن ماه سال گذشته پویش کودکان سایبری با رویکرد امنیت را راه اندازی کرد.

*سوء استفاده از شبکه شاد

سرهنگ رجبی پویش کودکان سایبری و اعتیاد اینترنتی، پویش والد گرایی ، پویش امنیت کودکان، پویش آزار اینترنتی، پویش امنیت در آموزش را از دیگر پویش های رسانه ای پلیس فتا برشمرد و تصریح کرد: با شیوع کرونا و تعطیلی مدارس و انجام آموزش از طریق فضای مجازی و شبکه شاد رصد های پلیس فتا نشان داد متاسفانه زمینه ای از جرم در شبکه شاد شکل می گیرد و در این شبکه کانال هایی با محتوای نامناسب راه اندازی شده که برای کودکان موضوعات غیر اخلاقی را بیان و آنها را به یاس و نا امیدی که منجر به خودکشی می شد ترغیب می کرد که نسبت به سو استفاده برخی مجرمان از شبکه شاد هشدار ها و اقدامات لازم انجام گرفت.


*****اخبار جعلی باعث کاهش اعتماد به رسانه شده است

هانیه عظیم زادگان، پژوهشگر و مترجم متون سواد رسانه ای گفت:دلیل اتحادیه اروپا در جنوب شرقی اروپا مرکزی را ایجاد کرده که بتواند با افزایش تفکر انتقادی در بین جوانان، بالابردن ظرفیت رسانه از طریق سواد رسانه ای اعتماد به رسانه را برگرداند.

* ساده‌ترین راه تشخیص اخبار جعلی بررسی منبع خبر

وی تصریح کرد: با گسترش شبکه‌های اجتماعی و انتشار اخبار مختلف در فضای مجازی نقش فراگیری سواد رسانه ‌ای برای تشخیص اخبار صحیح از شایعات یک نیاز ضروری است و ساده ‌ترین راه تشخیص اخبار جعلی بررسی منبع خبر است و کاربران باید در تقویت این مهارت تلاش کنند و هر پیامی که دریافت می کنند قبل از باز ارسال آن 5 دقیقه صبر کنند تا هیجانات ناشی از پیام فروکش کند.

این پژوهشگر و مترجم متون سواد رسانه ای افزود: بر اساس شاخص های سواد رسانه ای در بین 35 کشور اروپایی 5 کشور فنلاند، دانمارک، استونی، سوئد و ایرلند به دلیل اینکه بالاترین پتانسیل در برابر اخبار جعلی را داشته اند صدر نشین هستند.

عظیم زادگان با بیان اینکه مقدونیه شمالی، بوسنی هرزگویین، آلبانی، مونته نگرو و ترکیه از جمله کشورهایی هستند که نتوانسته اند به دلیل ضعف در رسانه و کیفیت آموزش با اخبار جعلی مقابله کنند گفت: کشوری که کمترین آمادگی را در سواد رسانه ای دارد آفریقای جنوبی است که همایش سالیانه سواد رسانه ای نیز در این کشور در حال برگزاری می باشد.

* کشورهای ثروتمند بالاترین رتبه سواد رسانه ای

پژوهشگر و مترجم متون سواد رسانه ای با اشاره به اینکه اغلب کشورهای ثروتمند بالاترین رتبه سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی را دارند گفت: البته نمی توان این موضوع را تعمیم بدهیم چرا که کشورهایی مثل هند و فیلیپین به دلیل ارتقاء سواد رسانه ای و اطلاعاتی بر روی منابع انسانی توانستند در زمینه فناوری رشد کنند.

وی ارتقاء سطح کیفیت آموزش، رسانه های رایگان، بالاترین اعتماد مردم به رسانه را از شاخص های اندازه گیری سطح سواد رسانه ای عنوان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر ما در اواسط جریان سواد رسانه ای هستیم و به دلیل کمبود زیر ساخت و آموزش به این مهم خوب پرداخته نشده است.

عظیم زادگان با تاکید بر اینکه سواد رسانه ای یک رشته میان رشته ای است و مانند چتری همه رشته ها را در برمی گیرد گفت: ایدئولوژی ما مجموعه ای از باورهای ماست که در دنیای امروز به شکل دیجیتالی و پیشرفته بازنمایی می شود و در این راستا باید سواد رسانه ای خود را بالا ببریم و قدرت تحلیل خود را افزایش دهیم.

دسترسی سریع
پایش