پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

دانش آموخته رشته رسانه و فرهنگ دانشگاه برونر لندن: تمرکز بریتانیا بر آموزش سواد رسانه‌ای در سنین کودکی است

پروینی، در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در سیستم آموزشی بریتانیا تمرکز بر آموزش سواد رسانه‌ای در سنین کودکی است.

1400/08/10
|
15:21
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر پدیده پروینی، دانش آموخته رشته رسانه و فرهنگ دانشگاه برونر لندن در گفتگوی تلفنی با برنامه ویژه هفته جهانی سواد رسانه ای «پایش» در مورد سواد رسانه ای درجهان گفت: در سیستم آموزش ابتدایی لندن کتاب سواد رسانه ای وجود ندارد و آموزش سواد رسانه ای در قالب یک پکیج با برگزاری کارگاه های آموزش فتوشاپ به همراه والدین کودکان و آموزش ترفند های ایجاد اخبار دروغین آموزش داده می شود و تمرکز بر این است که چگونه کودکان در آینده شهروند خوبی باشند و اخلاق را رعایت کنند.

وی افزود:‌ تجربه ثابت کرده است که هر چقدر آموزش سواد رسانه ای مهارت محور باشد و بچه ها از سنین کودکی آموزش ببینید نتیج بهتری خواهد داشت تا در دوران دبیرستان با حجم زیادی از محفوظات مواجه شوند.

*** لندن تلاش دارد از کودکان کارآگاه رسانه ای بسازد

پروینی ادامه داد: در لندن NGO های زیادی در حوزه سواد رسانه ای کار می کنند که بیشتر جامعه هدف آنها کودکان هستند و پروژه های پژوهشی و تحقیقاتی زیادی انجام می دهند که یکی از این پروژه ها شعارشان این است که بیایید با استفاده از تفکر انتقادی از کودکان کارآگاهان رسانه ای بسازیم.

دانش آموخته رشته رسانه و فرهنگ دانشگاه برونر لندن تصریح کرد: بالابردن توانایی کودکان در مداخله درست با تعاملاتی که با فضای مجازی دارند و آموزش کودکان برای تشخیص فیک نیوزها با تفکر انتقادی و سپر دفاعی از دیگر مهارت هایی است که به کودکان آموزش داده می شود.

وی افزود: همزمان با هفته جهانی سواد رسانه ای سمینار ها و همایش های زیادی در لندن برگزار شده است محور اصلی این همایش ها افزایش امکانات و تمهیداتی است که کمک کند کاربران فضای مجازی بتوانند سواد رسانه ای خود را تقویت کنند.

*** نرخ سوادرسانه ای بریتانیا بالاتر از میانگین جهانی

پروینی با بیان اینکه میانگین نرخ سوادرسانه ای بریتانیا از میانگین جهانی بالاتر است گفت: انگلیس در بین 35 کشور در رده دهم قرار گرفته است.

وی در ادامه با بیان اینکه در بریتانیا نهادی به نام آفکام (سازمان تنظیم‌کننده مقررات رسانه‌ای) بر مسائل رسانه ای نظارت دارد گفت: پیش نویس لایحه 2021 که توسط گروهی از پژوهشگران و متفکران نوشته شده در واقع اولین چارچوپ سواد رسانه ای انگلستان است که به صورت ملی تهیه شده است و هدفی که در این استراتژی ملی که در واقع ائتلاف سواد رسانه ای و سواد اطلاعاتی است، برای 3 سال آینده انگلیس مشخص شده حمایت از سازمان های مختلف در جها اجرای برنامه های سواد رسانه ای به صورت هماهنگ تر می باشد.

دسترسی سریع
پایش