پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

عضو هیئت‌علمی پژوهشكده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اكتشافات معدنی كشور تحرک قابل قبولی برای اصلاح محیط‌‌زیست در کشور وجود ندارد

واعظی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: کشور ما در حوزه محیط‌زیست وضع مطلوبی ندارد و بزرگ‌ترین مشکل این است که تحرک قابل قبولی هم برای اصلاح محیط‌زیست در کشور وجود ندارد.

1400/09/21
|
09:11
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر علیرضا واعظی، عضو هیئت‌علمی پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور با حضور در برنامه «پایش» در مورد نقش رسانه‌ها در محافظت از محیط‌زیست گفت: محیط‌زیست سالم لازمه حیات اجتماعی و روبه‌رشد رفتن نسل‌های آینده است و در جمهوری اسلامی ایران حفظ محیط‌زیست وظیفه عمومی تلقی می‌شود.

وی در مورد جایگاه محیط‌زیست در کشور گفت: در کشور ما قانون اساسی بسیار مترقی در حوزه محیط‌زیست داریم و در اصل 50 قانون اساسی تاکید بر حفظ محیط‌زیست به‌عنوان یک وظیفه عمومی دارد.

واعظی ادامه داد: توسعه پایدار 3 ضلع اساسی اقتصاد، عدالت اجتماعی، حفاظت از محیط‌زیست را دارد و نمی‌توان در جامعه‌ای توسعه پایدار ایجاد کرد ولی به این سه موضوع پرداخته نشود و این 3 ضلع حاصل هزینه گزافی است که جامعه جهانی در زمان توسعه‌یافتگی خودپرداخت کرد.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور تصریح کرد: امروز آفت بزرگی که می‌تواند گریبان محیط‌زیست را بگیرد این است که بحث محیط‌زیست سیاسی شود چرا که محیط‌زیست بحث حیاتی جامعه ماست و باید تمام تلاش بر این باشد که موضوعات را در بستر کاملاً غیرسیاسی دنبال کنیم.

*** مسئولین بیشترین تخریب بر محیط‌زیست را دارند

وی اظهار داشت: در حال حاضر بیشترین تأثیر را مردم در محیط‌زیست دارند و بیشترین تخریب را مسئولین و بیشترین تأثیرات است یعنی همین مردم که می‌تواند محیط‌زیست را نجات دهد.

واعظی ادامه داد: نقش فضای مجازی و رسانه‌ها بسیار می‌تواند در آگاه‌سازی مردم اهمیت داشته باشد و برای اینکه سواد رسانه‌ای و مطالبه‌گری را در بین مردم جامعه ارتقاء دهیم نیاز به آگاهی و شناخت داریم یعنی بدانیم که نسبت به جامعه جهانی در چه جایگاهی هستیم و پاشنه آشیل‌ها را بشناسیم.

وی با اشاره به آلودگی هوای تهران که این روزها مردم با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند گفت: برای رفع آلودگی شهر تهران نیاز به پژوهش و اختصاص بودجه در این حوزه است و باید کیفیت سوخت، تولیدات جانبی سوخت مازوت، استانداردسازی خودروها، حذف گازهای فلر، و.. به‌منظور کاهش آلودگی هوا کنترل شود.

عضو هیئت‌علمی پژوهشکده علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: در حوزه آب نیز میزان نزولات جوی در کشور ما پایین است و در حوزه خاک نیز بیش از 88 درصد کشور در معرض بیابان‌زایی است و فرسایش خاک در کشور ما به طور میانگین سالانه حدود 16. 4 تن در هکتار است که این رقم سه برابر آمار جهانی است و در این حوزه نیازمند بازنگری در مدیریت و استفاده از این منابع را داریم .

وی افزود: یکی از چالش‌هایی که در محیط‌زیست با آن مواجهیم تغییر اقلیم به دلیل عدم رعایت توسعه پایدار و نبود دانش است که اثرات درست مصرف نکردن منابع و توسعه یک‌سویه و عدم توجه به توسعه پایدار است که متأسفانه کشورهای غربی و پیشرو با تولید انبوهی از گازهای گلخانه‌ای برای توسعه‌یافتگی سبب شدند میزان دی‌اکسیدکربن که در طول 2 هزار سال گذشته بین عدد 200 تا 300 در نوسان بود در حال حاضر به 420 تا 430 رسیده و سبب گرمایش جهانی شده است.

واعظی اظهار داشت: این گرمایش جهانی بر همه موضوعات ما سایه خواهد افکند و مناطقی را خشک و مناطقی را زیر آب می‌برد و مناطقی را تبدیل به بیابان می‌کند و درعین‌حال افزایش دما هم تبدیل به یک مخاطره جدی برای زیست بشر می‌شود.

دسترسی سریع
پایش