پایش پنج‌شنبه‌ها از ساعت 8:30 به مدت 55 دقیقه

دكترای آینده پژوهی: پیش بینی محدودیت دسترسی به آب برای 60 درصد از مردم دنیا

قوام در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: بر اساس پیش بینی‌ها در سال 2050 بیش از 60 درصد مردم دنیا محدودیت دردسترسی به منابع آب دارند.

1400/10/06
|
10:45
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر حمیدرضا قوام، دکترای آینده پژوهی با حضور در برنامه «پایش» در مورد سواد رسانه‌ای مدیریت بحران آب گفت: سالانه تقریبا 80 تا 85 میلیون نفر به جمعیت کره زمین اضافه می‌شود و 1 درصد تقاضای آب درکل دنیا افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه منطقه خاورمیانه وآسیای شرقی با 14 درصد از مساحت دنیا تنها 2 درصد از آب شیرین دنیا را در اختیار دارد، ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که از لحاظ منابع آبی تحت فشار است.

*** تقسیم آب یکی از ناعادلانه ترین تقسیمات طبیعی

قوام با بیان اینکه یکی از ناعادلانه ترین تقسیمات طبیعی یا محیط زیستی مسئله آب است گفت: کشورهایی وجود دارند که منابع آب بسیار فراوان و خارج از اندازه دارند مثل کانادا وبرزیل و کشورهایی وجود دارند که با فقر شدید منابع آب مواجه‌اند که منطقه خاور میانه و کشور ایران جز این مناطق است.

دکترای آینده پژوهی با اشاره به اهمیت نقش مردم در مدیریت مصرف آب و جلوگیری از کم آبی گفت: یکی از مبانی شکل گیری تمدن ایرانیان در گذشته مدیریت منابع آب بود که با مدیریت سابق منابع و میراب‌ها، در سرزمین و اقلیم خشک منابع آب خود را می‌توانستند مدیریت کنند ولی در فرآیند توسعه نقش مردم را تغییر دادیم و امروز مردم فقط مصرف کننده آب شده‌اند و نبود آب در تمام ابعاد زندگی افراد موثر است و با از دست رفتن آب سلامت و امنیت هم از دست می‌رود.

وی تصریح کرد: اکنون با توجه به اینکه توسعه شرط بقا است، ذهنیت توسعه گرای افراد یک چارچوب توسعه‌ای می‌خواهد ولی این چارچوب توسعه‌ای منابع زیادی می‌خواهد.

قوام داشتن باغ ویلا‌ها و مصرف آب در آنها، داشتن صنایع سنگین، افزایش کشاورزی، دامداری، را از مواردی دانست که امروزه در چارچوب توسعه قرار گرفته است.

*** مردم از مسئولین برای وضعیت بحرانی منابع آبی مٌسکن می‌خواهند

این دکترای آینده پژوهی با اشاره به خشک شدن زاینده رود و کم آبی در اصفهان و خشک شدن دریاچه ارومیه و کم آبی خوزستان و مطالبات مردم در اعتراضات گفت: در حال حاضر یک تعارض بین مسئولین و مردم مطالبه گر می‌بینیم و مردم از مسئولین برای وضعیت بحرانی منابع آب مسکن می‌خواهند.

قوام اظهار داشت: انتقال آب بین حوزه‌ای و یا پرداخت به کشاورزی و.. یعنی مسکن و این مسکن درمان نخواهد بود و اگر این بحران ریشه یابی نشود شاید توموری در کار باشد و ما با دادن مسکن فقط درد را کاهش می‌دهیم و درمان را به تعویق می‌اندازیم.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه رسانه‌ها در افکار عمومی نقش بسزایی دارند و اگر این چنین نبود دشمنان این همه سرمایه گذاری در بخش رسانه انجام نمی‌دادند گفت: رسانه می‌تواند در بیان اولویت‌ها و آگاه سازی و روشنگری و رفع ابهام‌ها برای مردم نقش موثری ایفا کند.

*** متاسفانه آماری از وضعیت آبی موجود وجود ندارد

قوام در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه متاسفانه آماری از وضعیت آبی موجود وجود ندارد و ضروری است که رسانه از مسئولین وزارت نیرو به عنوان مسئول اصلی آب و متولی آب کشور که رفتار مالکانه با آب انجام داده‌اند از آمار وضعیت آبی کشور سوال کنند.

وی ادامه داد: از رسانه انتظار می‌رود موضوع بحران آب را تا رسیدن به حقایق که مردم و مسئولین را به سمت تصمیم گیری اصلی سوق می‌دهد، پیگیری کند چرا که اگر رسانه نتواند نقش تسهیل گری خود بین مردم و مسئولین را انجام دهد نمی‌توان به تصمیم درست که همان توسعه پایدار است برسیم.

دسترسی سریع
پایش