راه اینجاست ایام نوروز از ساعت 15:00 به مدت 25 دقیقه

رادیو گفت و گو

راه اينجاست

زارعی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: تقلید صرف از غرب باید به یک باور ضدارزش تبدیل شود

یک نویسنده تأکیدکرد: تقلید و تبعیت نادرست از سبک زندگی غربی باید به یک باور ضد ارزش تبدیل شود.

1400/01/12
|
11:44
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر اسماعیل زارعی کوشا، نویسنده و پژوهشگر با برنامه «راه اینجاست» درمورد بیانیه گام دوم انقلاب و شیوه تحقق سبک زندگی اسلامی ایرانی گفتگو کرد.

زارعی کوشا گفت: ما در تحلیل پیشرفت های غرب از چندین دهه قبل یعنی حدود از 200 سال گذشته همواره با یک خطای راهبردی مواجه بودیم و آن هم از ناحیه بعضاً روشنفکرانی بوده که پیشرفت های غرب را دیدند و مرعوب و شیفته آن شدند.

وی افزود: خطای راهبردی جوامعی مانند ایران در علت یابی پیشرفت ها و ریشه یابی مشکلات این است که ما سبک زندگی را عامل پیشرفت آنها و حضور دین در جامعه را هم مانع پیشرفت و عامل عقب ماندگی می دانیم درحالیکه این یک نگاه سطحی است و با مرور تاریخ علم کاملاً نقض می شود.

این نویسنده و پژوهشگر اظهارکرد: بسیاری از موضوعاتی که جامعه غربی طی صد سال اخیر به آن رسیده و به آن اهتمام می ورزد 1400 سال قبل در مبانی و مفاهیم و منابع دینی ما به آن اشاره شده است.

زارعی کوشا گفت: برخی از روشنفکران و حتی برخی سیاست گذاران بعد از انقلاب گرفتار این نگاه و دیدگاه همراه با خطا و اشتباه بوده اند لذا اصلاح این دیدگاه یعنی نگاه ویترینی برخی مسئولان در گام دوم انقلاب ضروری است.

وی درمورد نقش و رسالت دولت، اسناد بالادستی و بخش خصوصی در تحقق سبک زندگی اسلامی ایرانی اظهارکرد: درست است که ما اسناد و برنامه های چشم انداز متعددی داریم اما در همین حوزه هم دچار یک سیکل معیوب هستیم یعنی امتداد این سیاست ها در تبدیل شدن آن به قانون و مقررات، اجرایی شدن و بعد هم نظارت بر حسن اجرای آن ها آنطور که باید اتفاق نیفتاده است.

زارعی کوشا با تأکید بر اینکه سبک زندگی اسلامی ایرانی ابتدا باید در نظام آموزشی پیاده شود گفت: نظام آموزشی ما در دوره های ابتدایی و متوسط و آموزش عالی ورود جدی به این حوزه نکرده چراکه متولیان امر دغدغه ای راجع به این موضوع ندارند.

نویسنده و پژوهشگر تصریح کرد: همه افراد جامعه اعم از مسئولان، هنرمندان، رسانه ای ها، اساتید و آحاد مردم باید نسبت به سبک زندگی اسلامی ایرانی دغدغه مند و تعهد داشته باشند و مهم ترین ابزار برای حرکت در این مسیر هم رسانه است.

وی افزود: امروز رسانه های ما یا فعالان رسانه ای اعم از فیلمسازان، متولیان فرهنگ و هنر، سازمان تبلیغات، وزارت ارشاد و صدا و سیما تا چه اندازه نسبت به این مسئله پایبندی دارند؟!

زارعی کوشا به نمونه ای از تولیدات رسانه ای که توجهی به سبک زندگی اسلامی ایرانی ندارد اشاره و بیان کرد: الان تولیدات شبکه نمایش خانگی، سبک زندگی ایرانی اسلامی را آموزش می دهند یا اینکه جامعه را به سمت زندگی غربی می کشانند؟!

این نویسنده و پژوهشگر تأکیدکرد: تقلید و تبعیت نادرست از سبک زندگی غربی باید به یک باور ضد ارزش تبدیل شود تا فیلمساز و موزیسین و هنرمند ما از ارائه کار تبلیغی غربی ابا داشته باشد و به فکر ارائه یک کار اصیل و نوآوری ایرانی اسلامی باشد.

وی با بیان اینکه بخش عمده ای از ارتقای سبک زندگی ما در گرو اصلاح فرهنگ اقتصادی و سیاسی است افزود: تا زمانی که اقتصاد درست نشود مردم هم نمی توانند به مباحث فرهنگی عمیق و زمان بر فکر کنند.

دسترسی سریع
راه اینجاست