در سایه نوروز ایام نوروز از ساعت 19:00 به مدت 20 دقیقه

رادیو گفت و گو

در سايه نوروز

از رادیو گفت‌وگو بشنوید؛ نوروز در کشور ترکمنستان

شبکه رادیویی گفت‌وگو برای نوروز سال 1400 ویژه برنامه‌هایی در زمینه‌های مختلف فرهنگی و رسانه‌ای متناسب با همه سلایق و علایق پخش می‌کند.

1400/01/11
|
10:37
|

برنامه " در سایه نوروز " یازدهم فروردین ماه با حضور کارشناسان به بررسی نوروز در کشور ترکمنستان می‌پردازد.

"در سایه نوروز" درباره فرهنگ و ارتباطات و به طور خاص آداب نوروز در کشور‌های حوزه تمدنی ایران برای مخاطبان رادیو گفت و گو پخش می‌شود.

پس از استقلال ترکمنستان به فرمان رئیس‌جمهور این کشور به منظور احیای رسم دیرین کشور سال نو را «نوروز» اعلام کرده و هر ساله در 21 مارس جشن گرفته می‌شود. در این کشور طبق رسم قدیم و جدید، دو بار در سال جشن سال نو گرفته می‌شود. یکی به استناد تقویم میلادی و دیگری عید نوروز به نشانه احیای دوباره آداب و رسوم دیرینه مردم ترکمنستان.

در ترکمنستان عید نوروز جشن کشاورزانی است که آذوقه مردم را تأمین می‌کنند و به همین دلیل کشاورزان دامنه‌های کوه «کپت داغ» و کناره‌های آمودریا با عظمت خاصی نوروز را جشن می‌گیرند. به اعتقاد مردم ترکمنستان، زمانی که جمشید به عنوان چهارمین پادشاه پیشدادیان بر تخت سلطنت نشست، آن روز را نوروز نامید.

در استقبال از نوروز ترکمن‌ها از روزها قبل از پایان اسفند به آذین بندی شهرها و روستاهای خود و نیز تدارکات پذیرایی‌ها و میهمانی رفتن‌ها و میهمانی دادن می‌پردازند.

رقص و آوازهای محلی جزو جدایی ناپذیر مراسم سنتی ترکمن‌ها در استقبال از تجدید حیات طبیعت است و مسابقات اسب سواری که در میان ترکمن‌ها جایگاه خاصی در همهٔ طول سال دارد، در نوروز بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد .

برنامه " در سایه نوروز "، یازدهم فروردین ماه با حضوررضا خانیان(رایزن پیشین فرهنگی ایران در ترکمنستان) به بررسی " نوروز در کشور ترکمنستان" می‌پردازد.

در سایه نوروز امشب ساعت 19:00 بر روی موج اف‌ام ردیف 103/5 مگاهرتز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت‌وگو می‌شود.

شبکه رادیویی گفت‌وگو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن‌ ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www.radiogoftogoo.ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت‌وگو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
در سایه نوروز