موج وارونه دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

موج وارونه

كارشناس و تحلیلگر مسائل رسانه: فیلترینگ جدید وزیر جوان/«کلاب هاوس» ابزاری برای تفکر ضد انتخاباتی است

داودی در موج وارونه مطرح کرد: وزیر ارتباطات با حضور در شبکه‌های ناایمن و غیربومی نقش شتاب دهنده برای این پیام رسان‌ها را ایفا می‌کند که هدفشان گسترش تفکر ضدانتخاباتی است.

1400/01/18
|
11:49
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر علیرضا داودی کارشناس و تحلیلگر مسائل رسانه با حضور در برنامه «موج وارونه» به بررسی تاثیر اقدامات شخصیت‌های رسمی در استفاده از شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی در ایجاد انحراف در خواست‌های اصلی جامعه پرداخت.

داودی در آغاز با بیان این که فضای مجازی مانند گذشته مکمل فضای واقعی نیست، اظهار کرد: این روزها فضای مجازی یک ماهیت مستقل میدانی موثر و فعال پیدا کرده است که دارای خاصیت طراحی کننده، اجرا کننده و بازخوردگیرنده هر نوع عملیات اعم از قابل محاسبه و غیرقابل محاسبه است که نظیر آن را در دنیای رسانه سراغ نداریم.
وی افزود: ویژگی دیگر فضای مجازی این است که به هیچ وجه بسته، محدود و دارای حدود مشخص نیست و محدودیت‌های بازشماری شده رسانه‌ها نسبت به عملیات هم در آن دیده نمی‌شود یعنی این فضا، فضای تحریک عمل یا کنش و واکنش نیست بلکه انحصارا به محیط عمل و کنش تبدیل شده است، از این رو افراد و رسانه در برابر آن واکنش دهنده یا کنشگر هستند.

***عدم حمایت از پیام رسان‌های داخلی در انتخابات

این کارشناس رسانه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چرا در زمان انتخابات به پیام رسان‌های داخلی میدان داده نمی‌شود، گفت: از پیام رسان‌های داخلی حمایت نمی‌شود چون این شبکه‌ها برهم زننده امنیت در حوزه داخلی و منافع ملی نیستند . در انتخابات پیش رو جریانی وجود دارد که تمام تلاش و هنرش این است که موضوعات فرعی را جایگزین مسائل اصلی و حتی موضوع سازی کند و داده‌ها و محتوای فیک ایجاد نماید.

داودی، بلوغ فکری و عملی را لازمه حرکت در جهت منافع ملی دانست و اظهار کرد: کسی که برای حرکت علیه منافع ملی بلوغ پیدا کرده است و نام وزیر جوان را بر او گذاشته‌ایم، نمی‌تواند از پیام رسان‌های داخلی که امن و پشتیبان امنیت ملی است، حمایت کند.در شرایطی که پیام رسان‌های داخلی می‌توانستند برای حفاظت از امنیت روانی جامعه به نقطه مطلوب برسند، آقای وزیر موضوع تلگرام و پوسته‌های آن و امروز کلاب هاوس را مطرح کرد . متاسفانه نمی‌توان پذیرفت فردی در این سطح مسئولیت، مرتکب این میزان از خطا شود.

***کلاب هاوس ابزاری برای تفکر ضد انتخابات

وی « کلاب هاوس » را یک ابزار برای احقاق تفکر ضد انتخاباتی توصیف و بیان کرد: در شرایط فعلی کل منافع ملی و تکنولوژی صرف شده توسط نیروی داخلی کنار گذاشته شده است، در حالی که گرایش به سمت پیام رسان‌هایی مانند کلاب هاوس چه از نظر اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی خطاست چرا که این تکنولوژی‌ها بر پایه اطلاعات و داده‌ها طراحی شده است، درواقع روی آوردن به این شبکه‌ها، قرار دادن اطلاعات بر یک بستر نا ایمن، غیربومی و مسموم است یعنی آگاهانه به دشمن اجازه می‌دهیم که ما را پیکر بندی کند.

وی در بخش دیگر مصاحبه با رادیو گفت‌وگو درباره مدیریت فضای مجازی گفت: فیلترینگ به معنای مدیریت فضای مجازی نیست، بلکه یکی از ابزارهای کارآمد برای ساماندهی این فضا محسوب می‌شود؛ این روشی است که در بسیاری از کشورها به کار گرفته می‌شود. مدیریت، گاه شتاب دهنده، گاهی از نوع سلبی و در برخی مواقع درقالب تذکر دادن است.

***اعمال نوع جدید فیلترینگ توسط وزیر جوان

تحلیلگر مسائل رسانه افزود: مدیریت شتاب دهنده باید خرد جامعه باشد در حالی که اکنون این نوع مدیریت بر عهده مقام رسمی است و این به معنای فیلترینگ است . به معنای دیگر بستن یک سایت یا شبکه اجتماعی فیلترینگ نیست، معنای واقعی این واژه حضور یک مسئول رده بالا در یک پیام رسان بی ارزش، شتاب دادن به آن و اشغال فضای ذهنی مخاطب است. دراین حالت موضوعات اصلی از دسترس اندیشه دور می‌شود و مسائل بی اهمیت تر و فرعی جای آن را در ذهن می‌گیرد.

داوودی، حضور و گفتگو در پیام رسان‌های بیگانه مانند کلاب هاوس را «تیشه به رسمیت نظام» خواند و عنوان کرد: زمانی که یک مسئول به جای حضور در رسانه‌های رسمی، خبر خود را در یک رسانه خارجی اعلام کند مرتکب این خیانت شده است این کار به معنای تحلیل و موضع گیری رسمی در غیر رسمی ترین مکان است.

*** تاثیر مخرب رسانه‌های غیررسمی بر مسائل حیاتی کشور

وی خاطر نشان کرد: زمانی که حرف‌های بی پایه و لمپنی، غر زدن‌های بی پایان و سخن‌های پوپولیستی در رسانه‌های غیر رسمی ضریب پیدا می‌کند تبدیل به متد اصلی برای تجزیه و تحلیل مردم و مخاطب می‌شود . اینجاست که تصمیم گیری و سیاستگذاری برای مهمترین و حیاتی ترین مسائل کشور، تحت تاثیر استانداردهای پوپولیستی وایرال شده در فضای مجازی قرار می‌گیرد.

داودی تاکید کرد: نباید به گونه‌ای رفتار کنیم که فضای رسانه‌ای به خاطر مطلوب‌های شخصی یا حزبی و جریانی، آفتی برای منافع ملی باشد . این موضوع به درک بالایی نیاز دارد که مردم ایران و نخبگان از آن برخوردارند اما امید است افراد حقیقی موثر در این فضا هم به این درک برسند.

دسترسی سریع
موج وارونه