موج وارونه دوشنبه و چهارشنبه از ساعت 16:00 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

موج وارونه

كارشناس ارشد مطالعات استراتژیك: جماعت بی‌عرضه نیازها و تهدیدهای جعلی می‌سازند

حجت الاسلام رفیعی راد در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: یک جماعت بی عرضه که برنامه‌ای برای پیشرفت کشور ندارند با تحمیل نیازهای جعلی و تهدیدهای قلابی سعی در همراه کردن مردم با خود دارند.

1400/01/18
|
13:25
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ برنامه «موج وارونه» با حضور حجت الاسلام دکتر سید مهدی رفیعی راد، کارشناس ارشد مطالعات استراتژیک با موضوع بررسی تاثیر اقدامات شخصیت‌های رسمی در استفاده از شبکه‌های ارتباطی و اجتماعی در ایجاد انحراف در خواست‌های اصلی جامعه پخش شد.

رفیعی راد در ابتدا فعالیت‌های ضد انتخاباتی را یک حقیقت روشن دانست و عنوان کرد: متاسفانه ما شاهد ترک فعل مسئولین هستیم و این موضوعی است که رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به آن شکایت داشتند.

*** کلاب هاوس فضای قلابی برای عملیات روانی

وی از ولنگار بودن فضای مجازی انتقاد کرد و گفت: رهبری برای وضعیت فضای مجازی، واژه «بی در و پیکر» را استفاده کردند که ناظر بر یک سری از باورهاست. حضور افراد عادی در یک شبکه اجتماعی کم ارزش مانند کلاب هاوس برای مشهور شدن قابل درک است اما این فضا در‌شان یک وزیر نیست.

کارشناس ارشد مطالعات استراتژیک، فضای کلاب هاوس را قلابی و جعل شده توصیف کرد و گفت: این پیام رسان بر پایه دانش عملیات روانی و محفل پرور است و آزادی بیان نظرها و آرا در آن وجود ندارد، درواقع یک آزادی قلابی در آن جریان دارد که افرادی مانند وزیر جوان بتوانند ادعا کنند که در بین مردم هستند در حالی که در واقعیت نیستند.

***تبلیغات جماعت بی عرضه با نیازهای جعلی

رفیعی راد با اشاره به شرایط ایران ستیزی، ایران هراسی، اتهام به نبود آزادی و اتهام به نقض دموکراسی و حقوق بشر که رسانه‌ها ایجاد کرده‌اند، بیان کرد: اگر در ایران فردی مسئولیتی می‌پذیرد باید بداند در کشوری مسئول است که به خون شهدا اعتبار پیدا کرده است و در چنین شرایط دشواری نباید کاری کنند که تمام تبلیغات منفی و ضد فرهنگی علیه ایران واقعی به نظر برسد.

وی درباره جریان سازی گروهی درکشور اشاره کرد و گفت: این جماعت بی عرضه که برنامه‌ای برای پیشرفت کشور ندارند با تحمیل نیازهای جعلی و تهدیدهای قلابی سعی در همراه کردن مردم با خود دارند و ادعاهایی مطرح می‌کنند مانند این که اگر نباشند کشور دچار جنگ خواهد شد.

***افزایش سطح آگاهی برای انتخاب فرد شایسته

به عقیده رفیعی راد انتخاب‌ها باید ناظر بر عزت و اقتدار ملی باشد و در انتخابات مردم باید به عالی ترین سطح از آگاهی درباره وضعیت موجود برسند تا بتوانند به جمع و اندیشه‌ای رای بدهند که پاسخگوی نیازهای آنها باشد و از ظرفیت‌های کشور برای اصلاح سیستم استفاده شود.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد: اگر بتوانیم به نگاهی برسیم که مردم حتی نسبت به حوزه‌های ابزاری رسانه آگاهی پیدا کنند و زمانی که از یک رسانه، پیامی خاص منتشر می‌شود به آن مشکوک شوند، هیچ گاه شکست نمی‌خورند.

رفیعی راد درباره مدیریت فضای مجازی گفت: اقدامات سلبی و ایجابی دو وجه اصلی مدیریت این فضا هستند که در کنار هم معنا پیدا می‌کنند و هر دو برای ساماندهی فضای مجازی اهمیت دارند.

*** دانستن حق اساسی مردم است

وی با بیان این که دانستن از حقوق اساسی مردم است، اظهار کرد: رسانه‌های جمعی و گسترده مانند تلویزیون باید برنامه تهیه کند که موضوعات مربوط به برنامه ریزی کشور، بودجه ریزی، حوزه استخدامی و انتصابات و حوزه حکمرانی مطرح شود. به عنوان مثال درباره فضای مجازی موضوع حکمرانی پرسش شود تا مشخص گردد دستورات و سیاست‌های مربوط به آن از سوی چه کسی صادر می‌شود، میزان بودجه تخصیص یافته به این بخش چه میزان و اقدامات انجام شده چه بوده است. چرا برای استخدام از جوانان نخبه تحصیل کرده در رشته‌های مرتبط استفاده نمی‌شود.

کارشناس ارشد مطالعات استراتژیک تصریح کرد: امریکا، دشمن اصلی و بزرگ کشور ما، در مرحله فروپاشی گام به گام قرار دارد. ایران یک کشور مقتدر است که استعدادهای فراوانی دارد و در مسیر رشد عجیبی است و در آینده نزدیک قدرت افزون تری خواهد داشت.

رفیعی راد در خاتمه گفت: کسانی که این منافع ملی را درک می‌کنند، در سبد مدیریتی کشور خواهند ماند و به اقتضای طبیعتی که در ساختار جمهوری اسلامی قرار دارد اگر کسی نخواهد اقتدار نظام را درک کند و سنت تکوینی خدا را که در طبیعت اعمال می‌شود نپذیرد، کنار خواهد رفت.

دسترسی سریع
موج وارونه