امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

تمرکز بر اسلام هراسی در ایران/جنگ شناختی در انقلاب اسلامی تبیین نشده است

صدها رسانه معاند در جهت اسلام هراسی و تحریف دین اسلام آرایش گرفته‌ و تلاش می‌کنند با هراساندن مخاطبان خود از جمله جوانان ایرانی از دین اسلام به رواج بی‌دینی بپردازند.

1401/01/20
|
13:32
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ کارشناسان مذهبی و رسانه‌ای معتقدند ازآنجاکه سیاست‌های کشورهای مسلمانی چون عربستان با امپریالیسم همخوانی دارد، دشمن برای اسلام هراسی بر کشوری تمرکز دارد که بیش از 40 سال در برابر نظام سلطه مقاومت کرده و برنامه برای جنگ شناختی تدوین و تبیین نکرده است.
از جمله حوزه‌های مورد تمرکز رسانه‌های معاند مقابله با دین و دین گرایی است، در این راستا صدها رسانه معاند در جهت اسلام هراسی و تحریف دین اسلام آرایش گرفته‌اند. این رسانه‌ها تلاش می‌کنند با هراساندن مخاطبان خود از جمله جوانان ایرانی از دین اسلام به رواج بی‌دینی بپردازند یا با ارائه و تبلیغ گزاره تحریف شده از اسلام ناب به‌نوعی اقدام به جایگزین‌سازی کنند.

عرفان‌های کاذب یا معرفی فرقه‌های رنگ‌ورو رفته‌ای چون شیعه انگلیسی و امریکایی می خواهندمردم را از دین اسلام منزجر کنند. از همین رهگذر است که رسانه‌های دشمن ضمن حمایت ابتدایی از جریان‌های خشونت‌آمیزی چون داعش، آن را به‌عنوان بخشی از دین اسلام معرفی و به این صورت به‌نوعی هراس‌افکنی می‌کنند؛ بنابراین از جمله استراتژی‌های مهم رسانه‌های معاند اسلام هراسی و وارونه‌نمایی حقایق دین مبین اسلام در جامعه ایرانی است که نیازمند تبیین جریان رسانه‌ای انقلاب اسلامی است.

ازاین‌رو برنامه «امواج شبهه» امروز به موضوع رسانه‌های معاند و استراتژی از اسلام هراسی تا گزاره سازی برای اسلام ناب پرداخت. در این برنامه که به همت، فرهنگسرای اندیشه و رادیو گفت‌وگو برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سید امیرعباس عبداللهی، پژوهشگر و استاد دانشگاه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباس روزمه، کارشناس ارشد رسانه به گفتگو و مباحثه پرداختند که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید؛

* انقلاب اسلامی پیشران چالش تفکر عرب و اسلام است

** آقای عبداللهی، در حال حاضر دین ستیزی در رسانه‌های معاند به‌خوبی مشهود است. از نگاه شما این اسلام هراسی و دین ستیزی در رسانه‌ها چه فرایندی دارد و از نظر تیپ‌شناسی چه تکنیک‌هایی را برای اغوای اذهان به کار می‌گیرند؟

در ابتدا لازم است موضوع اسلام هراسی در غرب را از منظر تاریخی بررسی کنیم. ریشه‌های این هراس به جنگ‌های صلیبی مسیحیان و مسلمانان بازمی‌گردد. از همان نقطه زمانی یک چالش میان تفکر غرب و اسلامی شکل گرفت و رویدادهایی پیشران این جریان شدند. نخستین پیشران، انقلاب اسلامی است. انقلاب اسلامی به‌عنوان یک تفکر و ایده جدید که با دیگر رویدادهای تاریخی مشابه در روسیه، چین، فرانسه و الجزایر از نظر رنگ و لعاب، گفتمان و هژمونی تفاوت داشت. پدیده انقلاب اسلامی ایران قرن را تکان داد و یک حرکت و خوانش جدید نسبت به انقلاب و اسلام نشان داد. در سال 1975 بلافاصله پس از شکل‌گیری انقلاب، رسانه‌های جهان موضع‌گیری و عملکرد خود را شروع و باورهای خود نسبت به انقلاب را آشکار و بیان کردند.

انقلاب شکوهمند اسلامی به دلیل نگاه و ایدئولوژی متفاوت، رفتارها و کنش‌ها را تغییر داد و در طرف مقابل رسانه‌های معاند در قالب رادیو و شبکه‌های ماهواره‌ای برای مبارزه با این جریان آزادی‌خواهی آرایش گرفتند و یک جناح و صف‌بندی را در برابر انقلاب رشد دادند. درواقع اسلام هراسی از گذشته وجود داشته است اما وقوع انقلاب اسلامی به‌عنوان یک جریان در برابر نظام سلطه موجب شد رنگ و شکل تأثیرگذاری انقلاب بر مردم به‌گونه‌ای دیگر باشد یعنی حکمرانی توحیدی در بستر جامعه شکل می‌گیرد و در آن کنش‌های اجتماعی رشد می‌کنند، اینجاست که دشمنان احساس خطر می‌کنند.

* اسلام هراسی برنامه اصلی امپریالیسم

** آقای روزمه، اگر در تکمیل سخنان آقای عبداللهی موضوعی را مهم می‌دانید توضیح دهید.

انقلاب و تغییر در شیوه حکمرانی موضوع جدید و کمیابی نبوده است اما به‌صراحت می‌توان گفت انقلاب اسلامی یک پدیده است. موضوع اسلام هراسی از ابتدای انقلاب آغاز نشده است یعنی با مطالعه تاریخ می‌توان فهمید اسلام هراسی با پوست و روح امپریالیسم و سیستم استعماری عجین شده است. این موضع تأسف‌آور است که دشمنان اسلام، برای مذهب شیعه افرادی را در حوزه‌های علمیه، کلاس‌های فقهی و بخش‌های دینی و مذهبی کشور اجیر می‌کنند. این افراد پس از رسیدن به‌مراتب بالای تحصیلی شیعه را به‌خوبی می‌شناسند و برای نوع برخورد با جامعه مسلمان و به‌خصوص شیعه برنامه می‌نویسد.

در این میان اگر به قرآن توجه کنیم می‌بینیم بخشی از آموزه‌های آن شیطان‌شناسی است که در آن تاکید می‌کند لازمه مبارزه و مقابله با دشمنی مانند شیطان، شناختن آن است. متأسفانه دشمنان اسلام درباره مسلمانان تحصیل می‌کنند، افراد موردنظر خود را تربیت می‌کنند و به آنها نفوذ می‌کنند. نمونه این جریان ظهور آیت الهی در حوزه علمیه نجف است که عده‌ای به دلیل ظاهر الصلاح بودن این فرد به او گرایش پیدا می‌کنند. در باطن این فرد سیستم‌ها و رفتارهای جاسوسی و امپریالیسم را در مذهب تشیع وارد می‌کند و افراد به‌ویژه مردم ایران را به سمتی که می‌خواهد سوق می‌دهد.

دشمن هر روز برنامه‌ریزی خود را برای اسلام هراسی دقیق‌تر می‌کند چرا که مکتب تشیع با تمام دنیای امپریالیسم در حال جنگیدن است. به همین دلیل است که نگاه با ترس نسبت به اسلام در ایران بیش از کشورهای مسلمان دیگر تبلور دارد. در واقع ازآنجاکه اسلام در کشوری چون عربستان با سیاست‌های امپریالیسم و استکبار همخوانی دارد و منافع آنها را تهدید نمی‌کند، عملیات اسلام‌ستیزی در آن سرزمین معنایی ندارد اما در عوض ایران که در برابر این جریان مقاومت می‌کند و حججی‌ها و قاسم سلیمانی‌ها پرورش می‌دهد، اسلام هراسی گزینه بسیار خوبی برای تضعیف است.

* عدم تبیین جنگ شناختی در انقلاب اسلامی

** آقای عبدالهی، جریان رسانه‌ای امپریالیسم در موضوع اسلام هراسی چگونه عمل می‌کند و مشکلی که در کشور برای مقابله با این جنگ روانی وجود دارد چیست؟
دشمن از صدسال پیش تا کنون حرکت‌های خود را بر مبنای شناختی که از جامعه اسلامی دارد پیش می‌برد، به معنای دقیق‌تر یک جنگ شناختی در پیش گرفته است. متأسفانه یکی از چالش‌های اصلی انقلاب اسلامی این است که هنوز جنگ شناختی خود را تبیین نکرده و صحنه ورود و خروج خود را مشخص نکرده است و ابعاد این آوردگاه را نمی‌داند. گاهی فعالیت‌ها و کارهایی انجام می‌شود اما به یکباره می‌بینیم در پازل دشمن بازی می‌کنیم. به همین دلیل است که مقام معظم رهبری بر جهاد تبیین تاکید کرده‌اند.

* تغییر المان‌های انقلاب اسلامی در رسانه‌ها

** می‌توان این‌گونه تعبیر کرد که گاهی رفتار ما مطلوب دشمن است و برای ما طراحی شده است؟

عبدالهی: بله دقیقاً همین‌طور است. زمانی که انقلاب اسلامی قرار است به‌عنوان الگو مطرح باشد باید چند المان داشته باشد. بینش، دانش، گرایش، روش و کنش 5 المان اصلی انقلاب هستند که اگر در کنار هم قرار بگیرند نتیجه آن مکتب سلیمانی است. رسانه‌ها با خوراک‌دهی فکری، بینش و دیگر المان‌های انقلاب اسلامی را دگرگون می‌کنند. نمونه این تغییر المان‌ها در جنگی که در فضای مجازی به راه افتاده مشهود است. به‌طوری‌که رهبری می‌فرمایند اگر در جایگاه امروزی نبودم حتماً مدیریت فضای مجازی را به عهده می‌گرفتم، چرا که ایشان عمق جنگ و تعداد زخمی‌ها و کشته‌ها را می‌بینند. جای تأسف است که نه حوزه علمیه، نه دانشگاه‌ها و نه مراکز اندیشه و تفکر هنوز جنگ شناختی را باور ندارند.

* چگونگی پاسخ به شبهات دینی در فضای مجازی

** آقای روزمه، از نظر شما در محور اسلام هراسی و دین ستیزی چه اتفاقی در فضای مجازی در حال رخ‌دادن است و دشمن با چه روشی به مقصود خود دست پیدا می‌کند؟
امروزه در این بمباران خبری که روزانه صدها شبهه در حوزه دین، مذهب تشیع، انقلاب و نظام اسلامی با برنامه‌ریزی و توسط هزاران سایت و شبکه ماهواره‌ای و اجتماعی منتشر می‌شود، به چند مورد و چگونه می‌توان پاسخ داد. چیزی که به ذهن می‌آید این است که اگر بنیه اعتقادی و دانشی مردم به‌ویژه جوانان کشور را قوی کنیم بسیاری از این مسائل نیاز به پاسخ‌دادن ندارد. راهکار تقویت بنیه جوانان کرسی‌های آزاداندیشی است که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند و دارند. رسانه ملی در مراکز اصلی و محل تجمع جوانان حضور پیدا کند و نشست برگزار کند و آن را به‌صورت گسترده منتشر کند.

از نظر من لازم نیست ما هر روز به فکر این باشیم که چگونه تهاجمات و شبهه سازی را پاسخ دهیم و همیشه در مقام تدافع برآییم بلکه باید برنامه‌ها مفید و جذاب برای مخاطبان جوان بسازیم. تا کی می‌خواهیم فقط در مقام پدافندی عمل کنیم، صدور انقلاب و تشیع کی محقق می‌شود. زمانی که از افراد خوش‌فکر و تحصیل‌کرده بهره ببریم و در جایگاه حمله قرار بگیریم می‌توانیم کار دشمن را بی‌نتیجه بگذاریم.

* الگوسازی در فضای مجازی راه‌حل مقابله با شبهه‌افکنی

** آقای عبدالهی، اشاره مستقیم شما به فضای مجازی بود. باتوجه‌به تاکید مکرر مقام معظم رهبری بر ساماندهی فضای مجازی، شما قرارگرفتن در فاز آفندی و دور شدن از حالت دفاعی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در حال حاضر اتاق فکرهایی که دشمن برای ما تشکیل داده است برای همه بخش‌های این انقلاب و اضمحلال آن برنامه دارند، یک روز از راه تتلو و روز دیگر از طریق سحر تبر و... ورود پیدا می‌کنند. درواقع المان‌هایی در فضای مجازی ایجاد کرده‌اند که دارای مخاطب و طرف‌دار هستند؛ بنابراین تا زمانی که ما برای جوانان خود الگوسازی نداشته باشیم، المان‌ها را گسترش ندهیم و اجازه جولان به الگوهای ساخته شده توسط امپریالیسم بدهیم نمی‌توانیم پاسخگوی افراد در فضای مجازی باشیم. متأسفانه دفترچه دستورالعمل کار در فضای مجازی که همان سواد رسانه‌ای است به خانواده‌ها داده نشده است. تا زمانی که شاخصه‌هایی که برای حضور در فضای مجازی نیاز است در اختیار مخاطبان قرار نگیرد نباید انتظار داشته باشیم افراد در برابر شبهات با آگاهی برخورد کنند.

** از نظر شما مقصر این کم‌کاری‌ها کیست؟

عبدالهی: نهادهای حکومتی مسئول این آموزش این سواد هستند اما مشکل این جاست این نهادها هم برای خود الگویی ندارند. جنگ شناختی که امروز رخ‌داده است نیازمند این است که نهاد حکومتی در خصوص گرایش، الگوها، سواد و دانش، روش و کنش کار جدی انجام دهند. در گام بعدی نهادهای تصمیم‌ساز فرهنگی هستند که باید درست عمل کنند و عملکرد خود را با برنامه توسعه تنظیم کنند.

روزمه: نهادی که اینترنت را وارد کشور کرد باید در برنامه‌های درسی دانش‌آموزان سواد رسانه‌ای را می‌گنجاند. متأسفانه در زمان ورود اینترنت، حتی مدیران کشور هم سواد رسانه‌ای نداشتند. این کار شبیه دادن چاقوی تیز به یک کودک است. زمانی که مقام معظم رهبری می‌فرمایند از نگرانی درباره فضای فرهنگی کشور شب‌ها از خواب بیدار می‌شوم، متولیان فرهنگی کشور باید به خود بیایند. سؤال اینجاست در کشوری که رهبر و لیدر آن از نگرانی تا صبح نمی‌خوابد، مسئول فرهنگی چگونه می‌خوابد و از این پست به پست دیگر ارتقا می‌یابد؟

* جهاد تبیین واجب عینی است

** آقای روزمه، جواب رسانه‌های معاند در دین‌گریزی، اسلام هراسی و... را نمی‌توان با دستورالعمل داد. راهکار شما در این باره چیست؟

زمانی مشکلات در این حوزه افزایش یافت که ما تصور کردیم همه کارها باید با دستورالعمل باشد. مقام معظم رهبری از آتش به اختیار: سخن گفتند یعنی هر زمان که دیدید در جایی ضعف داریم باید وارد شوید و مشکل را حل کنید.

عبدالهی: زمانی که رهبری فرمان آتش به اختیار صادر می‌کنند به این معناست که ارتباط فرماندهی با عقبه خودش قطع شده است و نمی‌توان برای حمله مختصات تعیین کرد پس شخص باید خود حرکت کند. اینجاست که موضوع جهاد تبیین که یک جهاد عینی است مطرح می‌شود. رسانه‌های ما تصور می‌کنند جهاد تبیین از نوع کفایی است، درحالی‌که باید گفت که عینی است و بر تمام اقشار رسانه واجب است و همه با سلاح خود باید به این عرصه ورود پیدا کنند.

دسترسی سریع
امواج شبهه