امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

امواج شبهه پاسخ می‌دهد؛ چرا رسانه‌های معاند بر تخریب ماه رمضان و روزه تاکید دارند؟

حجت‌الاسلام نجفی و حجت‌الاسلام سید وکیلی، می‌گویند در اجرای فریضه روزه امکان ریا وجود ندارد و این تقوا انسان‌ها را به تفکر وامی‌دارد، ازاین‌رو دشمن تلاش می‌کنند با خدشه بر این تکالیف الهی، افراد را در جهت دلخواه خود حرکت دهند.

1401/01/21
|
09:34
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ حجت‌الاسلام نجفی و حجت‌الاسلام سید وکیلی، پژوهشگران مذهبی و رسانه می‌گویند در اجرای فریضه روزه امکان ریا وجود ندارد و این تقوا انسان‌ها را به تفکر وامی‌دارد، ازاین‌رو دشمن تلاش می‌کنند با خدشه بر این تکالیف الهی، افراد را در جهت دلخواه خود حرکت دهد.

از جمله تمرکز رسانه‌های معاند در جامعه ایرانی، تلاش برای دین‌گریزی و قبح‌زدایی از افعال شنیع دینی و اخلاقی است. ازاین‌روی از جمله مبادی مهم این فرایند تلاش رسانه‌های معاند از شبکه ماهواره‌ای گرفته تا فضای مجازی و شبکه اجتماعی، تخفیف قدر و منزلت ماه رمضان و شبهه زایی در این عرصه است. شبکه‌های معاند در سال‌های اخیر ضمن تلاش برای عادی‌سازی روزه‌خواری، زیر سؤال بردن روزه‌داری و تمسخر اعمال عبادی، اقدام به ارائه عرفان‌های کاذب غیردینی و روزه‌های مختص مرتاض‌ها نموده‌اند که به‌نوعی موازی‌سازی با ماه مبارک رمضان است.

این وضعیت روزبه‌روز بیشتر مورد حمایت امپراطوری رسانه‌ای غرب، صهیونیسم و استکبار قرار می‌گیرد تا در رهگذر این جریان در ابتدا با تخطئه دین اسلام، مبانی دینی را نازل جلوه دهند و در انتها هویت اسلامی و ایرانی را از بین ببرند؛ لذا باید با تقویت جریان تبیین دینی و روشنگری در این عرصه با برنامه‌های رسانه‌ای دشمن مقابله مناسب انجام داد. در همین راستا برنامه «امواج شبهه» امروز به موضوع رفتارشناسی رسانه‌های معاند و قبح‌زدایی از مقدسات دینی ماه مبارک رمضان در جامعه ایرانی پرداخت. در این برنامه که به همت سرویس سیاسی خبرگزاری ایرنا، فرهنگسرای اندیشه و رادیو گفت‌وگو برگزار شد، حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد نجفی برزگر، مدیر مرکز تخصصی شیعه شناسی تهران و پژوهشگر رسانه و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر هادی سید وکیلی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی تهران شمال و مدرس حوزه و کارشناس فضای مجازی به گفتگو و مباحثه پرداختند که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید؛

* دلیل تمرکز دشمن بر ظواهر دینی

** آقای نجفی، چرا امپراطوری رسانه‌ای بر قبح‌زدایی از مظاهر دینی به‌ویژه در ماه مبارک رمضان تمرکز کرده است؟

تمام کارهایی که انسان‌ها انجام می‌دهند برگرفته از ایدئولوژی و نوع نگاهی است که به جهان دارند. امپریالیسم و نظام سلطه با دین و مظاهر آن مخالف است چرا که دین در گام نخست انسان را به سمت الله هدایت می‌کند. البته نگاه نظام سلطه مادی است و این موضوع را در نظر دارند که اگر جمهوری اسلامی قدرتمند است، دلیل اصلی آن داشتن جامعه دینی است، بنابراین باید بر این موضوع متمرکز شوند و تلاش کنند تا آن را تضعیف کنند تا از این طریق استعمار نوین خود را قوت ببخشند. در ادامه روند، رسانه‌ها در ظواهر دینی وارد می‌شوند چرا که انسان‌ها باطن خود را بر اساس مظاهر دینی شکل می‌دهند و بزرگ کردن شعائر دینی موجب تقوای دل‌ها می‌شود و دشمن به‌خوبی این موضوع را دریافته است، ازاین‌رو زمانی که می‌خواهد در فضای مجازی با شعائر اسلامی مقابله کندروی مسائلی چون روزه‌خواری، بی‌حجابی و... تمرکز می‌کند. درواقع هدف، ایجاد یک جو بی‌دینی است که افراد با قرارگرفتن در آن ایمان خود را از دست بدهند و مظاهر کفر و فسق زیاد شود. این موضوع تأثیر بسیار بالایی بر روی افراد ضعیف دارد و هدف اصلی رسانه‌های دشمن هم این است که اکثریت مردم که فرصت مطالعه ندارند را تحت‌تأثیر قرار دهد.

بر اساس یک پژوهش آماری، شبکه VOA که مربوط به امریکاست، 75 هزار و 300 پست با محتوای فارسی منتشر کرده است، درحالی‌که تعداد پست‌های دیگر آن که می‌تواند شامل اخبار تمام دنیا باشد 22 هزار است. همچنین اخبار منتشر شده در BBC انگلیسی 15 هزار مورد و در بخش فارسی بیش از 560 هزار پست است. درواقع این آمار نشان‌دهنده تمرکز و توجه رسانه‌های معاند بر جامعه ایرانی است.

* جهت‌دهی به افکار هدف اصلی قدرت‌های شیطانی

** آقای سید وکیلی، از نظر شما چرا قبح‌زدایی در دستور کار اصلی شبکه‌های معاند قرار دارد و به دنبال چه هستند؟

رسانه ابزار هر قدرتی است و به‌خودی‌خود هدفی ندارد پس پشت پرده و گرداننده یک رسانه می‌تواند اهداف آن را آشکار کند. یک جریان به بردگی گرفتن انسان‌ها در جهت اهداف قدرتمندان و زورمندان از گذشته تا امروز وجود داشته است. سردسته این جریان شیطان است و به همین جهت است که به این قدرت‌ها، لقب شیطانی داشته می‌شود. در مقابل دین آمده است که انسان را از بندها و زنجیرهایی که او را به اسارت کشیده‌اند رهایی بخشد و انسان را به اندیشیدن وادارد؛ بنابراین قدرت شیطانی برای آن که به هدف خود برسد باید با اندیشیدن و تدبر که باعث آزادی افراد می‌شود، مقابله کند. اگر این قدرت‌های شیطانی از افراد بخواهند که تعقل نکنند و اندیشمند نباشند ممکن نیست پس تلاش می‌کند به‌جای این درخواست مستقیم، به اندیشه انسان‌ها جهت دلخواه خود را بدهد و زمینه اندیشیدن آزاد را با تمسخر، استهزاء و تهمت به‌سوی یک موضوع و تفکر خاص سوق دهد. البته این جریان‌سازی مختص امروز نیست و از گذشته و در زمان انبیا هم وجود داشته است.

* چرا روزه و ماه رمضان؟

امروز رسانه‌های شنیداری مانند رادیوها، دیداری مانند شبکه‌های ماهواره‌ای و تلویزیونی و نوشتاری و اینترنتی تلاش می‌کنند ذهن و باور مخاطبان را در جهت دلخواه سازماندهی کنند و با این عنوان که مخاطب حق دارد اخبار را به شکل آزاد بشود، مردم را از رسانه‌های واقعاً آزاد که اخبار حقیقی منتشر می‌کنند جدا و اخبار جهت‌دار را به آنها منتقل کنند. درواقع این رسانه‌ها اذهان را به‌قدری در فشار رسانه‌ای و بمباران اطلاعات نادرست و یک‌سویه قرار می‌دهند که ذهن نمی‌تواند به‌راحتی اندیشه کند. در حوزه دین هم تلاش می‌کنند نمادهای اصلی دین را تخریب کنند. دلیل این که بر ماه رمضان و فریضه روزه بیشتر تمرکز دارند این است که روزه تنها تکلیف دینی است که در آن امکان ریا وجود ندارد. دشمن با بمباران اطلاعاتی تلاش می‌کند این موضوع را به نمایش بگذارد که روزه‌داران در اقلیت هستند. به‌عنوان‌مثال سال گذشته جریانی در فضای مجازی ایجاد شد که از مخاطبان می‌خواست عکس روزه‌خواری در ملأعام را منتشر کنند. در این حالت شخص به‌جای تفکر درباره حقیقت روزه به این موضوع می‌اندیشد که برای همرنگ شدن با جماعت نباید روزه بگیرم. اتفاقاً برخلاف آنچه که در رسانه‌های بیگانه نمایش داده می‌شود، بیشتر جامعه ما روزه‌دار هستند یعنی رسانه معاند تلاش می‌کند اقلیت غیرواقعی را به‌عنوان اکثریت واقعی جلوه دهد.

* تکنیک‌های دشمن برای ایجاد شبهه در دین

** آقای نجفی، آنچه که مشخص است تلاش دشمن برای تحت‌تأثیر قراردادن جوانان و نسل جدید، کوچک شمردن شعائر دینی، ایجاد شبهه و قبح‌زدایی از بی‌اخلاقی‌هاست، شما سازوکار و شگرد این جریان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

دشمن برای قبح‌زدایی از یک گناه، در ابتدا تلاش می‌کند فحشا را گسترش دهد. در مرحله بعدی تلاش می‌کند گام‌به‌گام حرکت کند یعنی با کارهای کوچک و ناچیز افراد را در مسیر شیطانی وارد می‌کند و به‌مرور به کارهای بزرگ‌تر وامی‌دارد. دشمن دریافته است که جامعه ایرانی از لحاظ باطن و درون بسیار قوی و پابرجاست چرا که بیش از هزار سال است که مردم باروح و جان خود تشیع را لمس کرده و این مذهب در زندگی آنها ریشه دوانده است و تغییر آن بسیار دشوار است.
یکی از کارهای دشمن تصویرسازی است یعنی با قراردادن تصاویر مختلف، تقطیع آن و تولید محتوای جدید بر علیه شخصیت‌های بزرگ اسلام شایعه ایجاد می‌کند. گسترش دوگانه‌های کاذب و نسبت دادن دروغ‌هایی که در دین وجود ندارد از دیگر اقدامات رسانه‌ها برای کاهش اعتبار دین است.
تکرار از دیگر تکنیک‌های پرکاربرد رسانه‌های دشمن است‌. بیش از 360 شبکه ماهواره‌ای فارسی‌زبان بر ضد اسلام و جمهوری اسلامی فعالیت و محتوا تولید می‌کنند. درواقع هر چه ما تلاش کنیم، ابزار رسانه‌ای دشمن قوی‌تر است اما دارایی ما که دشمن از آن بی‌بهره است، نور الهی است. در جایی که نور الهی باشد باطن کفر از بین خواهد رفت. طنز و تمسخر روحانیون، دین، نماز و روزه از دیگر روش‌های قبح‌زدایی گناه است.

* تغییر شناخت نیروی جوان هدف جدید رسانه‌های دشمن

** آقای سید وکیلی، ما باید از موضع پدافندی و دفاعی خارج شویم. پیشنهاد شما برای قرارگرفتن در جایگاه آفندی و حمله به دشمن در عرصه جهاد تبیین چیست؟

اقدامات ما برای مقابله دشمن باید ناظر به کارها و روش‌های آن‌ها باشد. آنچه در رسانه‌ها در حال رخ‌دادن جنگ شناختی است که یک شیوه جدید جنگ رسانه‌ای است. این فضا از روش نفوذ که موجب تحریف در اندیشه افراد می‌شد فراتر رفته است و اکنون به مرحله‌ای رسیده است که شناخت نیروی جوان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. شناخت اصیل و ایرانی که ریشه در فرهنگ خودی دارد را می‌گیرد و به او یک شناخت اشتباه القا می‌کند. به‌عنوان‌مثال اندیشمندی مانند شهید مطهری با این سطح از دانش که در کنار تبیین علم، اندیشه تولید کرده است در هر کشوری گوهر نابی به شمار می‌آید و ارج فوق‌العاده‌ای برای او قائل می‌شود اما در ایران به‌گونه‌ای جوانان القا می‌شود که این روحانی دشمن توست و آن جوان به قاتل شهید مطهری تبدیل می‌شود؛ بنابراین به‌جای آن که به حرف او توجه کند و اندیشه او را موردتوجه و تامل قرار دهد، قتل او را برنامه‌ریزی می‌کند.

* شناخت و روش شناخت درست را ترویج دهیم

زمانی که شناخت دچار آسیب شود، روان هم آسیب می‌بیند. یکی از اقداماتی که دشمن به کار برده است جداکردن مردم از دانشمندان است. در این راستا مردم را از کتاب‌خوانی عمیق و تحلیل محتواها دور کرده است. نسخه مورد تاکید رهبری در این عرصه «جهاد تبیین» است. یعنی ما در مقابل این جریان باید شناخت و روش شناخت درست را ارائه دهیم. در گام دوم باید اجر و جایگاه اندیشمندان و دانشمندان دانشگاهی و حوزوی به آنها بازگردانده شود و جایگاه آنها که دانش‌ورزی است احیا شود. وظیفه ما در مرحله بعدی این است که این تبیین را گسترش دهیم یعنی از رسانه‌های خودمان، محتوای درست تولید کنیم.

* از شبهات دوری کنیم

** آقای نجفی از نظر شما چه وظایفی در برابر جهاد تبیین بر دوش ماست؟

نجفی: ما برای گسترش جهاد تبیین وظایف شخصی و حکومتی داریم. انسان باید تواند خود را از شبهات دورنگه دارد، البته این به معنای نفی آزاداندیشی نیست. درواقع انسان اگر زمان کافی برای مطالعه منابع علمی و گفتگو با بزرگان و اندیشمندان را دارد بهتر است تحقیق کند اما اگر حوصله یا زمان کافی ندارد، بهترین کار این است که از شبهات دوری کند و خود را در معرض تفکر اشتباه قرار ندهد. وظیفه دیگر افراد اعتبارسنجی رسانه‌هاست و بررسی این که اخبار از چه منبعی منتشر می‌شود. همچنین باید تمرین کنیم در برابر شبهات ایجاد شده منفعل نباشیم.
حاکمیت باید فضای موجود را سنجش کند و باتوجه‌به شبهات روز دستگاه‌ها و سیستم‌ها را جهت‌دهی کند و بر اساس آن شبهه‌ها پاسخ داده شوند.

دسترسی سریع
امواج شبهه