امواج شبهه یكشنبه‌ها و سه‌شنبه‌ها از ساعت 16:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

امواج شبهه

كارشناس ارشد مسائل رسانه مطرح كرد: تمرکز رسانه‌های معاند بر کرونا برای شبهه‌افکنی دینی

علیزاده در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اپیدمی کرونا فرصت خوبی برای رسانه‌های معاند ایجاد کرد تا بتوانند مذهب را مورد هجمه قرار دهند.

1400/10/28
|
08:32
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ دکتر محمد علیزاده، کارشناس ارشد مسائل رسانه با حضور در برنامه «امواج شبهه» درباره وارونه گری و هوچی‌گری علیه واقعیت بیماری کرونا در رسانه‌های معاند گفتگو کرد.

محمد علیزاده در آغاز درباره تمرکز رسانه‌های معاند بر موضوع کرونا سخن گفت و تکنیک جنگ روانی و سیاه‌نمایی را مهم‌ترین روش رسانه‌های معاند برای پرداختن به این مسئله دانست.

* بهره‌برداری از بیماری برای ایجاد شبهه در باورهای مذهبی

وی با بیان این که جنگ روانی در بحران‌ها به اوج خود می‌رسد، اظهار کرد: اپیدمی کرونا فرصت خوبی برای رسانه‌های معاند ایجاد کرد تا بتوانند مذهب را مورد هجمه قرار دهند. آنها با متهم کردن طلبه‌های چینی و بیان این موضوع که نخستین مورد ویروس کووید 19 در شهر قم شناسایی شده است، عملیات روانی خود را انجام دادند و به‌این‌ترتیب در ذهن مردم شبهه‌های دینی ایجاد می‌کردند.

این کارشناس مسائل رسانه اهداف سیاسی رسانه‌های بیگانه در این بیماری را تشریح کرد و گفت: یکی از تکنیک‌های پرکاربرد رسانه‌ها، القای بی‌تفاوتی مسئولان نسبت به مردم و بیماری بود. آنها عنوان می‌کردند که مسئولان به دلیل برگزاری انتخابات شیوع ویروس را پنهان می‌کنند.

* عملیات روانی برای القای ناکارآمدی مسئولین

علیزاده به تکنیک وارونه‌سازی مورداستفاده در رسانه‌های معاند اشاره و عنوان کرد: رسانه‌های با این تاکتیک واقعیت‌ها را نزد مخاطبان وارونه جلوه می‌دهند تا در نهایت بتوانند ناکارآمدی مسئولان کشور را در اذهان عمومی القا کنند.

وی، تکنیک سکوت و عبور را به‌عنوان یکی دیگر از روش‌های رسانه‌ها برای عملیات روانی برشمرد و اظهار کرد: در این حالت، کلید واژه‌های خنثی مانند حقوق بشر و جان افراد در ذهن مخاطب وارد و ملکه می‌شود و در زمان بحران و شرایط نامناسب مانند شیوع کرونا مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

* مردم برای رهایی باید هوشیار باشند

این پژوهشگر در پاسخ به پرسش مجری رادیو گفت‌وگو مبنی بر این که روند وارونه‌نمایی توسط رسانه‌ها تا کجا پیش خواهد رفت، بیان کرد: تا زمانی که دنباله‌رو آنها باشیم به دنبال ما خواهند بود و هر روز تلاش می‌کنند تأثیرگذاری خود را افزایش دهند تا بتوانند کاملاً ما را مطیع خود کنند.

علیزاده یادآور شد: افراد پس از آن که چندین بار با وجود تلاش بسیار به هدف خود نمی‌رسند به‌مرور دچار درماندگی می‌شوند و دست از تلاش بر می‌دارند به این حالت درماندگی آموخته شده گفته می‌شود و متأسفانه رسانه‌های بیگانه از این موضوع سود می‌برند. درواقع زمانی که رسانه‌های بیگانه در راستای سیاه‌نمایی، نقطه‌ضعف کشور را می‌پوشانند و نیمه خالی را به نمایش می‌گذارند، ازاین‌رو مردم باید هوشیارتر باشند و آنچه در شبکه‌های معاند مطرح می‌شود را با دلیل و مدرک بپذیرند.

دسترسی سریع
امواج شبهه