نورباران دهه ولایت و امامت از ساعت 8:30 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

نورباران

شاعر و منتقد ادبی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: پیوند شعر فارسی با آموزه‌های اسلام و قرآن، پیوندی ماهیتی است

مصطفی محدثی خراسانی با بیان اینکه پیوند شعر فارسی با آموزه‌های اسلام و قرآن، پیوندی ماهیتی است، گفت: شعر فارسی در دامن آموزه‌های اسلام و قرآن متولد شد و زبان گشود و مراحل تکاملی خودش را طی کرد.

1400/04/31
|
18:39
|

برنامه «نورباران» رادیو گفت‌وگو با موضوع غدیر خم با مصطفی محدثی خراسانی شاعر و منتقد ادبی گفتگو کرد.

مصطفی محدثی خراسانی با بیان اینکه پیوند شعر فارسی با آموزه‌های اسلام و قرآن، پیوندی ماهیتی است، گفت: شعر فارسی در دامن آموزه‌های اسلام و قرآن متولد شد و زبان گشود و مراحل تکاملی خودش را طی کرد. ما در تمام دوره‌های شعر فارسی حضور درخشان مفاهیم و مضامین آیینی و مذهبی را در شعر شاهد هستیم.

وی افزود: این رخداد سرنوشت ساز و بزرگ تاریخ اسلام که منشا حرکت‌های تعیین کننده و نقش آفرین بسیاری در تاریخ اسلام بوده، تجلی درخشانی در شعر فارسی دارد و از همان روزهای آغازین شکل گیری شعر فارسی یعنی سال‌های پس از 251 هجری، در آیینه شعر فارسی می‌توانیم تجلیات و انعکاس آن را ببینیم.

شاعر و منتقد ادبی در گفتگو با رادیو گفت‌وگو با اشاره به منظر و زاویه‌ای که در شعر فارسی شاعران به واقعه غدیر نگریسته‌اند، عنوان کرد: از ابیات معروف، ابیاتی از شاهنامه است: اگر چشم داری به دیگر سرای/به نزد نبی و وصی گیر جای* بر این زادم و هم بر این بگذرم/چنان دان که خاک پی حیدرم. مدحت کن و بستای کسی را که پیمبر. بستود و ثنا کرد و بدو داد همه کار.

وی افزود: در اشعار ناصر خسرو علوی قبادیانی که نسبت به جریان غدیر موضع دارد و از سر اعتقاد و درد، زبان به سخن می‌گشاید:
بنگر که خلق را به که داد و چگونه گفت / روزی که خطبه کرد نبی بر سر غدیر دست علی گرفت و بدو داد جای خویش / گر دست او گرفت تو جز دست او مگیر.

محدثی خراسانی اظهار کرد: نکته‌ای که در ارتباط با زاویه دیدی که در شعرهای آغازین شعر فارسی نسبت به غدیر است، توصیف واقعه غدیر است و به نحوی منظوم کردن آن رخداد. گاها شاعران تلاش می‌کنند موضع خودشان را هم نسبت به این رخداد در حین بیان آن به گونه‌ای گاه به صراحت و گاه با ابهام و ایهام‌های شاعرانه بیان کنند.

دسترسی سریع
نورباران