گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

دلیری: کالابرگ الکترونیکی حداقل تورم را به دنبال دارد

معاون اسبق وزیر اقتصاد معتقد است که توزیع کالابرگ الکترونیکی حداقل تورم را در پی خواهد داشت ضمن اینکه کالا به مصرف کننده نهایی می رسد و یارانه هم به هدف اصلی اصابت خواهدکرد.

1401/02/24
|
10:08
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، دکتر امین دلیری، معاون اسبق وزیر اقتصاد و مدرس دانشگاه درمورد قاچاق معکوس و راه های مقابله با آن با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

دلیری با اشاره به نقش صادرات بی تدبیر در قاچاق معکوس گفت: مقوله قاچاق یک مقوله بسیار مخرب و ویرانگر اقتصادی است و چه در داخل و چه خارج یک معضل اقتصادی و البته معلول عواملی می باشد.

وی افزود: معمولاً کشورهایی که کاهش ارزش پول ملی را تجربه می کنند صادرات را افزایش می دهند اما آمارها نشان می دهد هرچقدر که صادرات کالا به داخل کشور کمتر می شود در مقابل، صادرات کالاهای معکوس هم افزایش پیدا می کند که علتش کاهش ارزش پول ملی و تغییرات نرخ ارز است.

معاون اسبق وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه ما در زمینه قاچاق به داخل و خارج از کشور نقطه تعادلی نداریم گفت: ایجاد تعادل بین این دو حوزه وابسته به وضعیت متغیرهای اقتصادی است.

این مدرس دانشگاه تقویت امر صادرات رسمی کشور را ضروری دانست و گفت: دولت باید یک سری امکانات مزیتی برای صادرکنندگان تعریف و آن ها را به این امر تشویق کند.
دلیری معتقد است که توزیع کالابرگ الکترونیکی حداقل تورم را در پی خواهد داشت ضمن اینکه کالا به مصرف کننده نهایی می رسد و یارانه هم به هدف اصلی اصابت خواهدکرد.

در ادامه، دکتر حسین شمالی معاون برنامه ریزی اداره کل دارو سازمان غذا و دارو با بیان اینکه قاچاق پذیری دارو نسبت به سایر کالاها راحت تر است و به اسم مسافری از کشور خارج می شود گفت: تفاوت قاچاق دارو و سایر اقلام در این است که تشکیلات خاصی نمی خواهد و قاچاق داروهایِ با فناوری بالا بسیار راحت است.

وی افزود: در گذشته قاچاق داروهای وارداتی خیلی زیاد بود اما در حال حاضر داروهای تولید داخل با ارزش پایین هم از کشور قاچاق می شوند و بنابراین به جای دولت و صادرکنندگان، این قاچاقچیان هستند که از ارز 4200 تومانی منتفع می شوند.

معاون برنامه ریزی اداره کل دارو سازمان غذا و دارو، سامانه «تیتک» را بعنوان یک ابرسامانه خواند و گفت: تیتک به عنوان کامل ترین و پیشروترین سامانه در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی و کالاهای سلامت محور، موضوع رهگیری کالاها را تا مرحله مصرف کننده رصد می کند.

شمالی اضافه کرد: با اقدام و همت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و دیگر دستگاه ها این سامانه توسعه خوبی پیدا کرده بطوریکه در حال حاضر هیچ داروی بدون پلاک نداریم و شفاف می دانیم که تأمین کننده و توزیع کننده چه داروهایی را از کجا به کجا می برند اما مشکل فعلی یارانه است.


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی