گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اسماعیلی تشریح كرد: برنامه‌های حمایتی سازمان توسعه تجارت از دانش بنیان‌ها

رئیس گروه محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران به برنامه های حمایتی اشاره و بیان کرد: سازمان هم اکنون بر اساس دستورالعمل موجود، 9 شیوه نامه حمایتی دارد که مشمول همه صادرکنندگان می شود.

1401/02/24
|
11:15
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو، علی یار اسماعیلی، رئیس گروه محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت ایران درمورد پیش نیازهای صادرات محصولات دانش بنیان با برنامه «گفتگوی اقتصادی» مصاحبه کرد.

اسماعیلی با ارائه آماری از صادرات محصولات دانش بنیان در سال گذشته گفت: آمار صادرات این محصولات در سال 1399 حدود 423 میلیون دلار بود اما در سال قبل، تنها صادرات مربوط به صادرات کالاهای دانش بنیان دارای کد HS (کد بین المللی) با یک رشد پنجاه درصدی به حدود 600 میلیون دلار افزایش یافت.

وی افزود: کل صادرات محصولات هایتک کشور نیز در سال 1399 حدود 264 میلیون دلار بود اما در یازده ماه سال 1400 به دلیل اتخاذ سیاست های مناسب، به 486 میلیون دلار رسید.
رئیس گروه محصولات دانش بنیان سازمان توسعه تجارت درمورد ارزش افزوده محصولات دانش بنیان عنوان کرد: بعد از طلا و نقره بالاترین ارزش افزوده ای که در تولید محصولات داریم مربوط به محصولات دانش بنیان به ویژه در حوزه دارویی است.

اسماعیلی به برنامه های حمایتی سازمان توسعه تجارت نیز اشاره و بیان کرد: این سازمان هم اکنون بر اساس دستورالعمل موجود، 9 شیوه نامه حمایتی دارد که مشمول همه صادرکنندگان می شود اما برای شرکتهای دانش بنیان با ضریب 1.3 دهم درصد انجام می شود.

وی گفت: مشکل ما در حال حاضر این است که مبالغ مالی و سقف حمایتی برای اجرای این 9 شیوه نامه تأمین نمی شود درصورتیکه اگر مبلغ و بودجه مصوب این سازمان به طور کامل پرداخت شود قطعاً عملکرد بهتری در این حوزه خواهیم داشت.

اسماعیلی برنامه جدید سازمان توسعه تجارت در این راستا را اینطور تشریح کرد: ما 150 شرکت دارای توان بالقوه صادراتی در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی، ماشین آلات و مواد پیشرفته شناسایی کردیم و قرار است که اقدامات لازم شامل آموزش های صادراتی، مدیریت وبسایت و حضور در نمایشگاه ها و غیره را در پنج مرحله انجام دهیم.

در ادامه، افشین کلاهی، رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران گفت: وظیفه ذاتی ما یک وظیفه صنفی و در راستای بهبود فضای کسب و کار برای شرکت های دانش بنیان است.

وی درباره مشکلات شرکتهای دانش بنیان در حوزه صادرات اظهارکرد: معاونت علمی و فناوری و صندوق نوآوری و شکوفایی در سالهای اخیر سیاست ها و حمایت های هدفمندی ارائه کردند و در حوزه صادرات هم اقدامات بسیار خوبی انجام دادند.

کلاهی با بیان اینکه عمده مشکلات این شرکتها در خارج از اکوسیستم معاونت علمی است گفت: به عنوان مثال وضعیت فعلی روابط بین الملل به ویژه تحریم ها و مبادلات ارزی، کار این شرکتها را برای صادرات سخت می کند و فضای کسب و کار هم که به طور کلی خیلی مناسب نیست.

رئیس کمیسیون کسب و کارهای دانش بنیان اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد: بازاریابی برای فروش و عرضه محصولات دانش بنیان به مراتب سخت تر و با هزینه بیشتری همراه است.

کلاهی گفت: ما برای رفع این مشکلات، راهکارهایی پیشنهاد دادیم مثلاً اینکه به جای دفاتر صادراتی، خود شرکتهاش دانش بنیان با شرکت های محلی مشارکت کنند و استفاده از بخش خصوصی نیز برای کمک به شرکت های دانش بنیان پیشنهاد شده است.دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی