گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك كارشناس اقتصادی مطرح كرد: لازمه رسیدن به اقتصاد مقاومتی، حرکت انقلابی و نظام مند است

یک پژوهشگر و کارشناس اقتصادی گفت: یک اقتصاد پویا و فعال اقتصادی است که می تواند خود را با شرایط مکان و زمان وفق بدهد و لازمه دست یابی به اقتصاد مقاومتی یک حرکت انقلابی و نظام مند است.

1396/08/09
|
11:45

محسن صمدی پژوهشگر و کارشناس اقتصادی در خصوص پدافند غیرعامل و مقاوم سازی اقتصادی گفت: در مورد مقاوم سازی اقتصادی تعاریف مختلفی مطرح شده است، به تعبیری اقتصاد مقاومتی در واقع عبارت بومی شده تاب آوری اقتصادی است که کشورهای توسعه یافته هم از این تعبیر استفاده می کنند.

وی اظهار کرد: عبارت اقتصاد مقاومتی در مقابل مفهوم آسیب پذیری اقتصادی است و اینکه اقتصاد مقاوم یا تاب آور، اقتصادی است که بتواند در مقابل تهدیدهای موقت و دائم مخاطرات را جذب کند و خود را با شرایط متغییر انطباق بدهد، بدون اینکه کل ساختار اقتصاد کارکرد واقعی خود را از دست بدهد .

کارشناس اقتصادی با بیان اینکه راه حل های اقتصاد مقاومتی گذرا و موقت نیست، افزود: یک اقتصاد پویا و فعال اقتصادی است که می تواند خود را با شرایط مکان و زمان وفق بدهد و لازمه دست یابی به اقتصاد مقاومتی یک حرکت انقلابی و نظام مند است.

صمدی تصریح کرد: وظیفه اقتصاد مقاومتی حکم می کند که یک سازمان یا نهادی فارغ از بحث های اداری و بروکراسی و فرابخشی تهدیدهای موجود را خنثی کند و در صورت امکان آنها را تبدیل به فرصت های جدی و نوظهور کند که این امر می تواند در دستور کار سازمان پدافند غیرعامل قرار بگیرد.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که کارکرد نهادهای مختلف را در زمان مخاطرات حفظ می کند و اگر این اتفاق رخ ندهد ما دچار آسیب پذیری اقتصادی هستیم و باید به دنبال راه های درمان و اصلاح سیستم اقتصادی باشیم.

این کارشناس اقتصادی گفت: هر اقتصاد مجهز به ساز و کارها و مکانیزم هایی است که سیستم اقتصادی را به سرعت به حالت تعادل در می آورد و این کاری است که ما از پدافند غیرعامل انتظار داریم.

صمدی تصریح کرد: یک سیستم اقتصادی زمانی که در حالت تعادل است تمامی اجزا و عناصر آن مانند بازار ارز، سرمایه،و کالا، تجارت و کار نیز متعادل خواهند بود اما اگر از این حالت خارج بشوند وظیفه دستگاه های متولی راه اندازی مجدد آنهاست.

وی بیان کرد: متاسفانه در اقتصاد ایران بعضی از مشکلات بصورت نهادینه درآمده و در نتیجه اقتصاد ما را شکننده و ناکارآمد کرده است. در همه دولت ها بحث افزایش نرخ ارز اتفاق افتاده است و این امر بعنوان یک آسیب شناخته می شود و مهمترین پیامد آن ایجاد تورم، عدم عدالت اقتصادی و شکاف بین افراد ثروتمند با دهک های پایین افزایش پیدا می کند و این یک آسیب است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه اگرچه در بعضی موارد دولت ها به عمد و به دلایل مختلف نرخ ارز را افزایش می دهند، اظهار کرد: برای شناسایی این آسیب لازم است سازمانی به این امر ورود پیدا کند که بازار را رصد و مسائل اقتصاد را بطور کلی پایش کند و بعد با ابزارهایی که در اختیار دارد این مشکل را مدیریت کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی