صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: برنامه ریزی برای کاهش وابستگی بودجه به نفت نداریم زیرا این امر بستگی به افزایش یا کاهش فروش دارد، اگر فروش کم باشد باالطبع سهم نفت کاهش می یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو در خصوص سهم نفت در بودجه 97، اظهار کرد: رقم 55 دلاری درنظر گرفته شده برای بودجه 97 تقریبا واقعی است.

وی در خصوص اینکه روند کاهش وابستگی ما به نفت در بودجه روند واقعی است یا خیر،بیان کرد: شاید در واقعیت این امر رخ بدهد، اما ما به هر میزان که نفت بفروشیم دلار حاصل از آن وارد بودجه می شود اگر سالی بتوانیم فروش بیشتری داشته باشیم سهم نفت در بودجه افزایش می یابد و اگر فروش ما کمتر باشد بالطبع این سهم کاهش می یابد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: در واقع این امر به صورت اجباری رخ می دهد و برنامه ریزی برای آن وجود ندارد که سهم نفت را در بودجه کاهش دهیم و منابع نفتی را به سمت سرمایه گذاری پیش ببریم.

خادمی تصریح کرد: متاسفانه ما برنامه ریزی برای کاهش فروش نفت خام نداریم و سالیان طولانی منابع هیدروکربنی را به این صورت به فروش رسانده و تصمیم مناسبی در خصوص فرآوری آنها به موادی با ارزش افزوده بالاتر نگرفته ایم.

وی بیان کرد: بعد از انقلاب تاکنون ما به سمت ساخت پالایشگاه ها پیش نرفته ایم تنها دو پالایشگاه ساخت شده که نفت را تبدیل به فرآورده های دیگر از جمله بنزین می کند، در سال های اخیر هم پالایشگاه ستاره خلیج فارس ساخته شد که هنوز راه اندازی نشده است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ظرف 40 سال اخیر ما با منابعی که در اختیار داشتیم می توانستیم با ساخت پالایشگاه نفت را تبدیل به فرآورده ای مانند بنزین کنیم که هم از واردات بی نیاز شویم و هم در صورت امکان صادرات نیز انجام دهیم.

خادمی در ادامه افزود: تقریبا تمام درآمدهای حاصل از فروش نفت برای هزینه های دولت صرف می شود، زیرا بدنه دولت به قدری حجیم شده است که منابع مختلف درآمدی بازهم در مسیر هزینه های دولت خرج می شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در دنیا کاربرد نفت به دلایل زیست محیطی کاهش یافته و بسیاری از کشورها به سمت استفاده از گاز پیش رفته اند وما نیز باید قراردادهایمان را در زمینه گازی با کشورهای همسایه تکمیل کنیم واز این طریق منبع درآمدی جدیدی را برای کشور به وجود بیاوریم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: درآمدهای نفتی که وارد صندوق ذخیره ملی می شود به طور معمول صرف هزینه های عمرانی نمی شود و بازهم این درآمد خرج هزینه های جاری دولت می شود.

مرتبط با این خبر

  • تا استخراج نهایی گزارش و بازرسی کشتی نمی توان صراحتا اظهار نظر کرد +صوت

  • تعهدات ارزی موجود باری بر دوش صادرکنندگان است

  • ما باید نفت را به خودمان بفروشیم

  • گفت و گوی علمی از آتش فشان دماوند استخراج نفت و تکنولوژی های جدید می‌گوید

  • گمانه زنی افزایش قیمت نفت به بیش از 100 دلار بخاطر همراهی نکردن کشورهای عضو اوپک

  • سازوکارهای ناکارآمد در صنعت نفت منابع مالی را هدر می دهد

  • صادرات انرژی الکتریکی ؛ راهی به سوی کاهش وابستگی به نفت +صوت

  • عده ای در مجلس مخالف تخصیص بودجه برای گردشگری هستند

  • شرکت های دانش بنیان؛ توسعه دهنده اقتصاد غیرنفتی

  • توجه به بخش خصوصی، شرط عبور از اقتصاد نفتی است