گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس مركز توسعه اقتصادی: باید در کشور انقلاب صادراتی صورت بگیرد

کریمی گفت: ما نیازمند یک انقلاب صادراتی هستیم و باید با روحیه انقلابی گری و جهادی در خصوص تغییر رویه صادرات و بازاریابی عمل کنیم.

1397/02/02
|
13:49
|

مهدی کریمی، رئیس مرکز توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری کشورهای اسلامی، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص بازاریابی صادراتی و ضروررت های برونگرایی، اظهار کرد: ما در کشور راهبرد و استراتژی مشخصی در رابطه با صادرات نداریم و کسب و کارهای خرد و متوسط به دلیل عدم آموزش های صحیح به طور دائم با مشکلاتی از قبیل سرمایه در گردش و نقدینگی دست و پنجه نرم می کنند.

وی افزود: زمانی در تاسیس شرکت های مدیریت صادرات گام بزرگی برداشته شد اما این امر تاکنون به واقعیت نپیوسته و اینکه شرکت ها به صورت تخصصی بتوانند کالاهای بنگاه های کوچک و متوسط را صادرکنند هنوز در کشور شکل نگرفته است.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری کشورهای اسلامی گفت: در حدود 14 کشور همسایه داریم که در حال از دست دادن بازار این کشورها یکی پس از دیگری هستیم و این امر به دلیل نگاه محلی و بومی به تولیدات است.

کریمی بیان کرد: مباحث مربوط به برند یا نشان تجاری، کیفیت وعدم دسترسی به بازارها موضوعی است که دولت به عنوان هموارکننده و مجلس در هیئت قانون گذار هیچ وقت به این مسائل توجه نداشته است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه اقتصاد مقاومتی معطوف به درون زایی و برونگرایی است در خصوص درون زایی فعالیت هایی صورت گرفته اما در برونگرایی به شدت ضعیف عمل کرده ایم. ما ظرفیت های زیادی حداقل با کشورهای اسلامی داریم اما از گردش تجاری 16 تریلیون دلاری در حدود 58 کشور اسلامی سهم بسیار اندکی داریم.

کریمی با بیان اینکه ما نیازمند یک انقلاب صادراتی هستیم، گفت: در بحث هایی که با سازمان توسعه و تجارت داشتیم یکی از مشکلات ما این بود که رایزنان تجاری از بدنه دولت انتخاب می شوند، درصورتی که در کشورهای دیگر این امر توسط تولیدکنندگان و بازرگانان انجام می شود.

وی با اشاره به اینکه باید با روحیه انقلابی گری و جهادی در خصوص تغییر رویه صادرات عمل کنیم، تصریح کرد: ضروری است از حوزه حرف و برگزاری همایش و کمیسیون خارج شده و به صورت عملی در بخش افزایش صادرات گام برداریم.

رئیس مرکز توسعه اقتصادی و سرمایه گذاری کشورهای اسلامی تاکید کرد: ما دچار غفلت مدیران اقتصادی و اقتصاد سیاسی شده ایم و لازم است که مدیران با تفکرات قدیمی تعویض شوند تا بتوان اقتصاد و در مرحله بعد صادرات را رونق بخشید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی