گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

پوری حسینی در كنفرانس خبری رادیو گفت و گو: افزایش سود سهام عدالت در سال مالی 96

در کنفرانس خبری امروز رادیو گفت و گو رییس سازمان خصوصی سازی حضور داشت که توضیحاتی در رابطه با سهام عدالت و روند خصوصی سازی در کشور ارائه کرد.

1397/04/27
|
09:31
|

علی اشرف عبدالله پوری حسینی، رییس سازمان خصوصی سازی کشور، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو درباره خصوصی سازی و آینده آن در ایران، اظهار کرد: هر آن چیزی که عمومی و دولتی به مفهوم نهادهای عمومی غیردولتی در قانون نوشته نشده باشد آن را خصوصی قلمداد می کنیم و نهادهای عمومی غیردولتی اصطلاحی است که در قانون از آن استفاده شده و به آنها خصولتی می گوییم.

وی ادامه داد: در قانون خصوصی سازی هر چیزی که متعلق به دولت باشد موظف هستیم که در اختیار غیر دولتی ها قرار بدهیم که از این منظر خصولتی ها هم غیردولتی محسوب می شوند که می توانند سهام بنگاه های عرضه شده را خریداری کنند.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور افزود: تعاونی ها شکل ویژه ای از بخش خصوصی هستند به طوری که این نهاد بخش مستقلی در برابر بخش خصوصی محسوب نمی شود، خصوصی ها و تعاونی ها از این منظر که غیردولتی هستند با یکدیگر نقطه اشتراک دارند.

پوری حسینی در رابطه با جزییات جدید در خصوص سهام عدالت گفت: در حدود 49 میلیون نفر که مشمول سهام عدالت بودند، البته تقریبا 2 میلیون نفر از میزان متوفی بودند که آنها نیز اخیرا از طریق دفاتر پیشخوان تعیین تکلیف شده اند و خوشحالم که با مشارکت همکارانم در سازمان خصوصی سازی قریب به 60 درصد جمعیت ایران که مشمول سهام عدالت بودند، ساماندهی شدند.

وی بیان کرد: لایحه ساماندهی سهام عدالت که حلقه آخر فعالیت های در دست اقدام ماست، هنوز به سرانجام نرسیده، به این معنا که ورقه سهمی که باید به مشمولین داده شود و آنها بدانند که عملا مالک چند درصد از کدام شرکت هستند، اجرایی نشده و چون این کار انجام نشده، لذا از نظر ما ساماندهی به منزل آخر نرسیده است و تا زمانی که اینها تعیین تکلیف نشوند ثبت نامی جدید نخواهیم داشت.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور در خصوص زمان واریز سود سهام عدالت عملکرد شرکت ها در سال 96 توضیح داد: ما 49 شرکت سرمایه پذیر داریم که این شرکت ها مجمع عمومی برگزار می کنند و سود سال آنها تصویب می شود، سپس این میزان تقسیم شده و به اندازه های که سهام عدالت در آن شرکت سهام دارد، میزان سود را به سازمان اعلام می کنند، که ما به موجب مصوبه شورایعالی اجرای سیاست های اصل 44 وظیفه داریم این سود را از شرکت ها مطالبه و بین مشمولین توزیع بکنیم.

پوری حسینی در ادامه گفت: این اقدام برای سال مالی 95 که اولین سال پس از دوره 10 ساله بود انجام شد و مجموعا 4 هزار و دویست میلیارد تومان سود توزیع شد و مجدد 400 میلیارد تومان از این میزان برای افزایش سرمایه منظور شد و الباقی 3 هزار و 800 میلیارد تومان سود بین مشمولین توزیع شد و به کسانی که دارنده یک میلیون سهم عدالت بودند 150هزار تومان و بقیه که کمتر از این میزان بودند به تناسب سود تعلق گرفت.

وی افزود: معمولا سال مالی شرکت ها در تاریخ 29 اسفند ماه سر می رسد و چهار ماه زمان دارند تا مجمع عمومی برگزار کنند، از این 49 شرکت، 43 شرکت سال مالیشان 12.29 است و تا 31 تیر فرصت دارند مجمع برگزار کنند و 6 شرکت دیگر سال مالیشان 3.31 و 6.31 هستند که آنها نیز تا مهر و دی ماه فرصت برگزاری مجمع دارند، اما چون بیشتر این شرکت ها در پایان تیر مجمع دارند، لذا انتظار داریم اول مرداد بتوانیم با درصد اطمینان خیلی بالایی درباره میزان سود صحبت کنیم.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور تصریح کرد: تا به امروز شرکت هایی که مجمع عمومی برگزار و سود تقسیم کرده اند و برای سهام عدالت سودی منظور شده روی هم رفته میزان سود در قیاس با سال گذشته دارای افزایش بوده و امیدوار هستیم برای سال مالی 96 بیش از 150 هزار تومان برای دارندگان یک میلیون تومان سهم منظور شود.

پوری حسینی در خصوص دلیل مقاومت برای خصوصی سازی اظهار کرد: زمانی که اعضای دست اندرکار به نوعی کارمند و حقوق بگیر محسوب می شوند و پس از طی دوره ای از سمت خود برکنار می شوند پس انگیزه ای برای پرورش سهام و سودآوری ندارد، در همه جای دنیا به این نتیجه رسیده اند که دولت متصدی و بنگاهدار خوبی نیست و نمی تواند این نهادها را با بهره وری بالا اداره کند.

وی در پاسخ به این سوال که چه زمانی خصوصی سازی واقعی در کشور رخ خواهد داد، گفت: مقام معظم رهبری و رییس جمهور در یک سال گذشته چندین بار به نیروهای نظامی، خصولتی ها و صندوق های بازنشستگی کشوری و لشکری به صورت صریح دستور دادند که دست از بنگاهداری بردارند و احتمالا آنها نیز اقدامات لازم را انجام داده اند، اما نسبت به اجرای کامل این دستورات فاصله زیادی داریم.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور بیان کرد: با وجود همه فراز و فرودهایی که در خصوصی سازی بوده است، بر اساس ارزیابی ها سال گذشته بالای 50 درصد از شرکت هایی که کنترلی واگذار شده بودند شاهد افزایش بهره وری در آنها بوده ایم.

وی با بیان اینکه ما شرکت های بزرگی داریم که بنده احساس می کنم عدم واگذاری آنها به بخش خصوصی از جنس مقاومت است، توضیح داد: در دولت دهم تصویب شد که شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران که بسیار زیان ده است واگذار شود، اما ایران ایر از لیست واگذاری ها خارج شد و در حال حاضر باتوجه به شرایط جدید کشور شاید به نتیجه رسیده باشند که این اقدام صحیح نبوده است و حتی بخشی از سهام آن نیز به سهام عدالت اختصاص پیدا کرده بود که به علت زیاندهی از سبد شرکت ها حذف شد.

پوری حسینی در ادامه این بحث یادآور شد: 135 نفر از نمایندگان وقت، خروج استقلال و پرسپولیس از لیست واگذاری را امضا کردند، این در حالی است که در همان سال مجلس به ما دستور واگذاری آنها را داده بود، اما تقریبا نصف بیشتر حاضرین در مجلس رای بر عدم واگذاری دادند که اینها بیانگر شکل خاصی از مقاومت در برابر خصوصی سازی است.

رییس سازمان خصوصی سازی کشور تصریح کرد: عدم ساخت دلیلی بود که روزگاری هپکو یکه تازی می کرد، به این معنا که اگر می خواستیم لودر وارد کشور کنیم اجازه نداشتیم و باید خرید تنها از این شرکت صورت می گرفت آن هم به این دلیل بود که این شرکت زیرنظر دولت اداره می شد، زمانی که سال 85 هپکو به بخش خصوصی فروخته شد از فردای آن روز واردات لودر و بولدوزر آزاد شد و هپکو باید در عرصه رقابت با اجناس خارجی قرار می گرفت.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مشکل هپکو عدم فروش است، ادامه داد: کارگروه رفع موانع تولید به ما دستور داده اند که مدیریت هپکو را بر عهده بگیرید و وعده داده شده که از سازمان راهداری وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها برای این شرکت سفارش ساخت گرفته شود و ما نیز این کار را انجام دادیم و زبده ترین و کارآمدترین مدیران صنعتی را برای مدیریت این شرکت منصوب کردیم، اما در یک ماه گذشته اتفاق خاصی برای این شرکت صورت نگرفته است.

پوری حسینی در پایان تاکید کرد: قانون اصل 44، قانون بسیار محکمی است و خصوصی سازی الزاما باید از انحصار طبیعی، ذاتی و قانونی باید بگذرد، در حال حاضر سازمان خصوصی سازی بیش از حد یک سازمان در حال ایفای نقش است و با شجاعت تمام برای واگذاری نیز خواهیم جنگید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی