صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

سنگینیان گفت: دهها میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی مصرف شده که موجبات افزایش معدل نرخ ارز فراهم کرده اما هیچ گونه تغییر مثبتی در بازار ارز رخ نداده است.

علی سنگینیان، رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص معدل نرخ ارز برای آینده اقتصاد کشور، اظهار کرد: اگرچه سیاست های کلی بازار ارز از طرف رییس کل بانک مرکزی و رییس جمهور اعلام شده اما هنوز این مسئله دارای ابهاماتی است.

وی با بیان اینکه که ایران تنها کشوری نیست که منابع ارزی آن در دست دولت است، افزود: کشورهای دیگر در دنیا هستند که دولت اقتصاد را اداره می کند و عمده درآمدهای ارزی از طریق دولت به اقتصاد تزریق می شود.

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران گفت: طبیعتا اقتصاد ما شبیه آمریکا و ژاپن نیست که شرکت های مختلف داشته باشیم تا از طریق آنها صادرات کالا و خدمات انجام دهیم و از این مسیر ارز وارد کشور شود.

سنگینیان ادامه داد: بخش عمده ارز در بازار کشور ما از طریق دولت و بانک مرکزی تامین می شود اما در کنار این مسئله باید از تئوری های موجود در دنیا در خصوص نرخ ارز استفاده کنیم.

وی بیان کرد: معمولا در هر تلاطم ارزی ابتدا از طریق مسئولان گفتار درمانی صورت می گیرد، سپس به فضای امنیتی و تعطیل کردن صرافی ها روی می آورند و در این میان تنها ذخایر ارزی در بازار حراج می شود و یک تهدید ملی رخ می دهد.

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در خصوص بسته جدید ارزی توضیح داد: در سال 96 یک ارز دولتی و یک ارز بازار آزاد داشتیم و صرافی هم اجازه داشتند که برای واردات و ثبت سفارش ارز حواله کنند در این راستا 70 درصد واردات و تجارت خارجی از طریق صرافی ها صورت می گرفت.

سنگینیان در ادامه این بحث تصریح کرد: در یک تصمیم عجولانه فعالیت صرافی را ممنوع شد به این معنا که 70 درصد اقتصاد و تجارت خارجی کشور را محدود کردیم به این امید که شاید این کار توسط بانک ها صورت بگیرد، اما این اتفاق رخ نداد و مجدد به سمت بازگشایی صرافی ها رفتیم.

وی یادآور شد: تنها اتفاقی که در بازار رخ داده این است که معدل نرخ ارز در کشور افزایش یافته و دهها میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی مصرف شده، اما عملا شاهد هیچ گونه تغییر وضعیت مثبت در بازار ارز و اقتصاد نبودیم.

مرتبط با این خبر

  • نگاه های ضد ملی موجب عقب افتادگی صنعت نفت شده است

  • صنعت نفت تنها در درآمدهای ارزی خلاصه شده

  • برنامه ریزی مبتنی بر صادرات دلیل اصلی خام فروشی است

  • سهم پالایش نفت در کشور ما زیر 2 درصد است

  • توانایی تولیدکنندگان داخلی در تامین فناوری مورد نیاز کشور

  • بسته جدید بانک مرکزی رکود و توقف تولید را درپی دارد

  • کارت های بازرگانی که به تولید ضربه می زند!

  • لزوم طراحی نرم افزاری برای شناسایی فعالیت تجار

  • کارت های بازرگانی بیکاران را سر کار برد

  • سهم صنایع کوچک از صادرات 12درصد است