صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

سنگینیان گفت: دهها میلیارد دلار از ذخایر ارزی بانک مرکزی مصرف شده که موجبات افزایش معدل نرخ ارز فراهم کرده اما هیچ گونه تغییر مثبتی در بازار ارز رخ نداده است.

علی سنگینیان، رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص معدل نرخ ارز برای آینده اقتصاد کشور، اظهار کرد: اگرچه سیاست های کلی بازار ارز از طرف رییس کل بانک مرکزی و رییس جمهور اعلام شده اما هنوز این مسئله دارای ابهاماتی است.

وی با بیان اینکه که ایران تنها کشوری نیست که منابع ارزی آن در دست دولت است، افزود: کشورهای دیگر در دنیا هستند که دولت اقتصاد را اداره می کند و عمده درآمدهای ارزی از طریق دولت به اقتصاد تزریق می شود.

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران گفت: طبیعتا اقتصاد ما شبیه آمریکا و ژاپن نیست که شرکت های مختلف داشته باشیم تا از طریق آنها صادرات کالا و خدمات انجام دهیم و از این مسیر ارز وارد کشور شود.

سنگینیان ادامه داد: بخش عمده ارز در بازار کشور ما از طریق دولت و بانک مرکزی تامین می شود اما در کنار این مسئله باید از تئوری های موجود در دنیا در خصوص نرخ ارز استفاده کنیم.

وی بیان کرد: معمولا در هر تلاطم ارزی ابتدا از طریق مسئولان گفتار درمانی صورت می گیرد، سپس به فضای امنیتی و تعطیل کردن صرافی ها روی می آورند و در این میان تنها ذخایر ارزی در بازار حراج می شود و یک تهدید ملی رخ می دهد.

رییس کمیسیون پول و سرمایه اتاق بازرگانی ایران در خصوص بسته جدید ارزی توضیح داد: در سال 96 یک ارز دولتی و یک ارز بازار آزاد داشتیم و صرافی هم اجازه داشتند که برای واردات و ثبت سفارش ارز حواله کنند در این راستا 70 درصد واردات و تجارت خارجی از طریق صرافی ها صورت می گرفت.

سنگینیان در ادامه این بحث تصریح کرد: در یک تصمیم عجولانه فعالیت صرافی را ممنوع شد به این معنا که 70 درصد اقتصاد و تجارت خارجی کشور را محدود کردیم به این امید که شاید این کار توسط بانک ها صورت بگیرد، اما این اتفاق رخ نداد و مجدد به سمت بازگشایی صرافی ها رفتیم.

وی یادآور شد: تنها اتفاقی که در بازار رخ داده این است که معدل نرخ ارز در کشور افزایش یافته و دهها میلیارد دلار ذخایر ارزی بانک مرکزی مصرف شده، اما عملا شاهد هیچ گونه تغییر وضعیت مثبت در بازار ارز و اقتصاد نبودیم.

مرتبط با این خبر

  • خروج شرکت های خارجی از بازار ایران به دلیل سوء مدیریت

  • بازتوزیع منابع زمین راهکار توسعه و ساخت مسکن است

  • مسکن باید از حالت سرمایه ای خارج شود

  • رنو تکنولوژی را به ما انتقال نداد

  • اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

  • وزارت صمت متولی اصلی نظارت بر کم فروشی است

  • واحدهای صنفی فاید مجوز؛ عاملی برای کم فروشی هستند

  • شهرهای بزرگ؛ مبنای آمارگیری بانک مرکزی است

  • حذف صفر با افزایش تورم محکوم به شکست است

  • ضرورت مشخص شدن مبنای تفاوت آماری بانک مرکزی و مرکز آمار