صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری معین ملت گفت: ارز یک کالاست که باید مکانیزم بازار را در خصوص آن بپذیریم و نرخ با توجه به عرضه و تقاضا تعیین شود.

علیرضا کدیور، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری معین ملت، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص معدل نرخ ارز برای آینده اقتصاد کشور، اظهار کرد: رشد افسارگسیخته نقدینگی در کشور یکی از مشکلات بزرگ اقتصاد ماست و بیش از هزار و 600 تریلیون تومان نقدینگی در سطح جامعه داریم.

وی افزود: در واقع نقدینگی عمدتا در سیستم بانکی سپرده گذاری شده و این سپرده ها به طور میانگین با نرخ 20 درصد سود دریافت می کند که عملا سود متعلق به این سپرده ها در یکسال بیش از 300 هزار میلیارد تومان است.

کدیور ادامه داد: به طور میانگین روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور افزوده می شود که این میزان افزایش نقدینگی حتی در روزهای تعطیل نیز اتفاق می افتد، لذا این سیل نقدینگی موجب تقاضای سفته بازانه و سرمایه گذاری در بازار دارایی ها می شود.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری معین ملت گفت: ممکن است در مقطعی این هجوم نقدینگی به سمت بازار ارز باشد و در زمان دیگر به سوی بازارهای دیگر از جمله سهام، مسکن و سکه باشد.

وی بیان کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که در وهله اول بانک مرکزی در حوزه سیاست های پولی نتوانست راهکارهای درستی را برای کنترل و هدایت نقدینگی در گذشته اتخاذ کند و نکته دوم هم مربوط به عدم استفاده از فرصت های به وجود آمده در تسهیل و تعمیق روابط پولی در سطح بین الملل پس از برجام بود.

کدیور توضیح داد: بانک مرکزی به اشتباه در اواخر سال گذشته با هدف کنترل نرخ ارز و آرام کردن بازار ارز و سکه اقدام به عرضه گسترده ارز و سکه در بازار کرد که این موضوع در آن مقطع زمانی به جای اینکه تقاضا را کاهش دهد منجر به هجوم نقدینگی به سمت بازار شد.

وی با اشاره به اینکه قاعدتا باید برای هر بازار دارایی و کالایی به مکانیزم بازار تکیه کنیم تا این امر تعیین کننده قیمت، عرضه و تقاضا باشد، تصریح کرد: به عنوان مثال در چندماه گذشته سیاست بانک مرکزی برای حراج ذخایر طلای کشور سیاست اشتباهی بود و نکته حائز اهمیت اینجاست که این سیاست اشتباه به بدترین شیوه ممکن اجرا شد.

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری معین ملت در ادامه این بحث گفت: در بازار سرمایه ابزارهای مالی وجود دارد که بانک مرکزی می تواند برای پیش فروش سکه از آن استفاده کنند، اما هنوز به روش سنتی 50 سال گذشته عمل می کند لذا شاهد اشتباه در سیاست گذاری می شویم.

کدیور در خصوص بسته جدید ارزی گفت: ارز یک کالاست که باید مکانیزم بازار را در خصوص آن بپذیریم و در هر زمانی به توجه به اینکه عرضه و تقاضا چه میزان باشد نرخ بر آن اساس تنظیم خواهد شد به شرطی که دخالتی از بیرون وجود نداشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • خروج شرکت های خارجی از بازار ایران به دلیل سوء مدیریت

  • بازتوزیع منابع زمین راهکار توسعه و ساخت مسکن است

  • مسکن باید از حالت سرمایه ای خارج شود

  • رنو تکنولوژی را به ما انتقال نداد

  • اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

  • وزارت صمت متولی اصلی نظارت بر کم فروشی است

  • واحدهای صنفی فاید مجوز؛ عاملی برای کم فروشی هستند

  • شهرهای بزرگ؛ مبنای آمارگیری بانک مرکزی است

  • حذف صفر با افزایش تورم محکوم به شکست است

  • ضرورت مشخص شدن مبنای تفاوت آماری بانک مرکزی و مرکز آمار