صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

دکتر سیداحمد قاسمی اظهار داشت: در دهه ی گذشته در عملکردهای اقتصادی فقر نسبی جامعه مورد بررسی بود، در حالی که امروزه و به ویژه در چند ماه اخیر موضوع اصلی اقتصاد به فقر مطلق اختصاص پیدا کرده است.

برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع بررسی افزایش نرخ ارز و ضرورت افزایش حقوق کارگران و کارمندان، با حضور دکتر سیداحمد قاسمی (استاد دانشگاه و مدیر هلدینگ کسب و کار ایران) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر سیداحمد قاسمی با اشاره به این که افزایش هزینه ها پدیده ای ملموس است، گفت: در بسیاری از مواقع احساس رفاه مردم ارزش بیشتری نسبت به آمار و ارقام ارائه شده دارد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر احساس رفاه در سطح جامعه کاهش چشمگیری داشته است، اظهار کرد: افزایش قابل توجه هزینه های زندگی در ماه های اخیر احساس رفاه مردم را کاهش داده است.

مدیر هلدینگ کسب و کار ایران در رادیو گفت وگو با اشاره به مرز خط فقر در ایران، عنوان کرد: برخی از تحقیقات اقتصادی خطر فقر را در کشور با مبالغی بیش از 6 میلیون تومان در ماه نشان می دهند.

وی با اشاره به این که ایران امروزه درگیر معضل فقر مطلق است، تصریح کرد: در دهه ی 80 اغلب حرف ها و عملکردهای اقتصادی فقر نسبی رایج در جامعه را مورد بررسی قرار می دادند، در حالی که امروزه و به ویژه در چند ماه اخیر موضوع اصلی اقتصاد به فقر مطلق اختصاص پیدا کرده است.

دکتر سیداحمد قاسمی با اشاره به این که فقر مطلق به معنی عدم توانایی در پرداخت هزینه های زندگی است، اظهار داشت: مرحله ی بعد از فقر مطلق زمانی حاکم می شود که مردم برای تهیه اولین نیازهای خود مانند غذا دچار چالش شوند.

وی با اشاره به لزوم هماهنگی میان هزینه های زندگی و درآمد مردم، اذعان داشت: عواملی مانند کنترل درآمدها و مدیریت های هزینه های جاری در کشور و قیمت خدمات و کالا در تنظیم درآمد و هزینه های زندگی باید مورد توجه ویژه قرار بگیرند.

فایل صوتی برنامه گفت و گوی اقتصادی از وبگاه شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، متذکر می شود که این برنامه در ایام هفته از شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • حضور در کنار امکانات به معنی برخورداری مردم نیست

  • زندگی با فقر اتصالات مغزی انسان را محدود می کند

  • هدف از استانی شدن تخصیص یارانه ها تفکیک فقیر از غنی است +صوت

  • ورزش حافظه؛ بهترین راهکار مقابله با بیماری آلزایمر

  • کاهش 38 درصدی خط فقر در چهار دهه انقلاب اسلامی

  • حقوق زیر سه میلیون تومان زیر خط فقر است +صوت

  • بخش اعظم مستمری بگیران زیر خط فقر هستند

  • حاشیه نشینی؛ عامل اصلی طلاق در کلانشهرها

  • علل و عوامل فقر در تهران در رادیو گفت و گو بررسی می شود

  • رادیو گفت و گو به تحلیل و آسیب شناسی فقر در تهران می پردازد