صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

یاریجانیان گفت: توقف صادرات گوجه فرنگی حرکت مطالعه شده ای نبود و با این کار بازرگانان را در عمل نابود کردند. بازرگانانی که با مشقتهای زیاد کالایی را برند سازی کرده بودند با تصمیم گیری نابجا دچار بحران شدند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع فرصت تجاری ایران در مبادلات منطقه ای و با حضور هرویک یاریجانیان رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

رئیس مشترک اتاق ایران و ارمنستان در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: علاوه بر امنیت مرز خاکی ایران با ارمنستان و روابط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مطلوب بین دو کشور، ارمنستان یک کشور اوراسیاست و این یک مزیت منحصر به فردی را برای بازرگانان ایران ایجاد کرده است.

وی افزود: متاسفانه امروز جای تولیدات ما در فروشگاه های حوزه اوراسیا یعنی در کشورهایی همچون روسیه، قزاقستان و بلاروس و چندین کشور بزرگ دیگر که به تولیدات ما نیاز دارند بسیار خالی است.

یاریجانیان همچنین گفت: دیپلماسی اقتصادی می تواند در دست یافتن ایران به این ظرفیت ها و اهداف کمک کند. اما در حال حاضر کارنامه درخشانی در این بخش نداریم.

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با اشاره به راهکارهای موفقیت ایران در این حوزه بیان داشت: یکی از راهکارها حضور ایران در مناطق آزاد اقتصادی این کشورها است. به عبارت دیگر ایران می تواند مناطق اقتصادی آن ها را انتخاب و کالاهای خود را دپو کند تا از این طریق کالاها را به خارج از مرزها برساند. این روش توانایی رقابتی ایران را افزایش خواهد داد.

وی به یکی از اشکالاتی که برای بازرگانان ما ایجاد شده و امکان دسترسی به این بازارها را برای آنان سخت کرده اشاره کرد و گفت: توقف صادرات گوجه فرنگی حرکت درست و مطالعه شده ای نبود و با این کار بازرگانان را در عمل نابود کردند. یعنی بازرگانی که با تحمل مشقت های زیاد یک کالایی را برند سازی کرده با یک حرکت و تصمیم گیری نابجا دچار مشکل و بحران شد.

یاریجانیان همچنین مطرح کرد: ما پیشنهاد می دهیم که مسئولان تا 10 سال دست به قوانین نزنند و قوانینی را برای بازرگانان تدوین و تبیین کنند که تا حداقل 10 سال ثابت باشند تا دیگر بازرگان دغدغه و استرس تغییر لحظه ای قوانین در حوزه کاری خود نباشد.

رئیس اتاق مشترک ایران و ارمنستان با تاکید بر ضرورت اصلاح دیپلماسی اقتصادی ایران بیان داشت: کشور ایران در دنیا جزو برگزیدگان است و می تواند محصولات خاص را با قیمت خاص ارائه دهد.

وی در پایان برنامه گفت و گوی اقتصادی از شبکه رادیویی گفت و گو یادآورشد: اساساً ما اعتقادی به الگوبرداری نداریم و این نشان می دهد توانایی پیاده سازی مدل های مختلف اقتصادی در کشورمان وجود ندارد. زمانی می توان موفق عمل کرد که قوانین بلند مدت 10 تا 15 ساله در این حوزه داشته باشیم در غیر این صورت محکوم به شکست هستیم.

مرتبط با این خبر

  • ورود بسیج سازندگی به عرصه اقتصاد مقاومتی باید تداوم یابد

  • بسیج سازندگی در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی نقشی تسهیل گرانه دارد

  • دولت در عمل به اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی موفق بوده است

  • تنها اتفاق مثبت اقتصادی در سال 97 بهبود صادرات بود

  • مسیر 5 ساله اقتصاد مقاومتی و نگاهی به عملکرد اجرایی آن

  • قوانین کشور در راستای حمایت از تولید نیست

  • استراتژی و ریل گذاری تولید در کشور نامشخص است

  • در حوزه بازاریابی بین الملل کم کاری شده است

  • سال 97 سال حمایت از تولید ملی نبود

  • بزرگ ترین چالش اقتصادی در سال 97 کمبود نقدینگی بود