صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

منصوری گفت: یکی از اصلی ترین ایرادات در بودجه 98 کاهش چشمگیر سهم صندوق توسعه ملی از 34 هزار میلیارد تومان در سال گذشته به 10 هزار میلیارد تومان بوده است.

محمدرضا منصوری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در برنامه گفت وگوی اقتصای رادیو گفت و گو در خصوص بررسی و بازنگری اصلاحات بودجه 98 توسط دولت، اظهار کرد: اگر به اندازه درآمدها هزینه صورت بگیرد در کشور شاهد تورم نخواهیم بود و در اقتصاد خرد و کلان در سطح گسترده نیز هدف هزینه کرد به میزان درآمد است.

وی افزود: در کشور حتی دورانی که می توانستیم نفت زیادی تری را به فروش برسانیم اما همچنان هزینه های بیشتر از درآمدها بوده که این مربوط به وجود بعضی نقیصه ها در اقتصاد ماست، به عنوان مثال در اقتصاد نباید بیشتر از مداوم 10 سال، بیشتر از 10 درصد سود بانکی پرداخت شود اما در 40 اخیر بانک های ما همواره سود بانکی 15 تا 20 درصد پرداخت کرده اند.

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از کشورها درآمد نفتی ندارند، اما ارزش پول آنها در مقابل دلار کاهش پیدا نمی کند به این دلیل که هزینه های آنها هیچ گاه بر درآمدها پیشی نمی گیرد که در واقع اقتصاد مقاومتی نیز همین اصل را به ما یادآوری می کند که از ایجاد هزینه های بی مورد جلوگیری کنیم.

منصوری ادامه داد: باید با اجرای اقتصاد مقاومتی هزینه ها را کاهش دهیم، زیرا قادر به افزایش درآمدها نیستیم چراکه عمده درآمدهای ما حاصل از فروش نفت است و در شرایط فعلی با افت فروش طبیعتا درآمدهای ما نیز در روند نزولی قرار می گیرد، لذا باید از شرایط به وجود آمده برای جدایی از بودجه نفتی استفاده کنیم و به سمت تولید و صادرات غیرنفتی گام برداریم.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بیان کرد: یکی از اصلی ترین ایرادات در بودجه، کاهش چشمگیر سهم صندوق توسعه ملی از 34 هزار میلیارد تومان در سال گذشته به 10 هزار میلیارد تومان در بودجه 98 بود که این امر ناشی از عدم توجه به تولید و سرمایه گذاری جدید است، اما پس از تغییرات این رقم به 20 هزار میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه افزایش بودجه امنیتی – دفاعی در شرایط موجود حداقل کاری است که می توان بری حفظ کشور انجام داد، تصریح کرد: به دلیل وضع نامناسب بودجه در چند سال اخیر به شرایط بودجه آرمانی در صنایع دفاعی دست پیدا نکرده ایم، در صورتی که در صنعت هواپیمایی و فضایی رشد خوبی داشته ایم و هزینه کرد در این حوزه می تواند منجر به درآمد زایی شود.

مرتبط با این خبر

  • شرکت های خارجی در انعقاد قرارداد حافظ منافع خودشان هستند

  • خروج شرکت های خارجی از بازار ایران به دلیل سوء مدیریت

  • بازتوزیع منابع زمین راهکار توسعه و ساخت مسکن است

  • مسکن باید از حالت سرمایه ای خارج شود

  • رنو تکنولوژی را به ما انتقال نداد

  • اتحادیه های صنفی برای بقای خود با کم فروشان برخورد کنند

  • وزارت صمت متولی اصلی نظارت بر کم فروشی است

  • واحدهای صنفی فاید مجوز؛ عاملی برای کم فروشی هستند

  • شهرهای بزرگ؛ مبنای آمارگیری بانک مرکزی است

  • حذف صفر با افزایش تورم محکوم به شکست است