گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مشاور اتاق اصناف ایران: سازمان حمایت به جای مردم به حقوق دولت توجه دارد

مشاور اتاق اصناف ایران با انتقاد از اینکه با وجود تعدد نظارتها، دست ها هنوز در جیب مردم است، گفت: کارمندان وزارت صنعت در سازمان حمایت نشسته اند و مجبور هستند به حقوق دولت و خصولتی ها توجه کنند.

1397/11/08
|
13:18
|

محمدرضا جعفریان با اعلام اینکه توزیع همواره به تولید وابسته است و به تنهایی تاثیری نخواهد داشت، افزود: «حدود 4 ماه گذشته به آقای شریعتمداری نامه ای نوشتم؛ آن زمان نظام توزیع به شدت نگران کننده بود. به همین دلیل بخش های نظارتی نیز از جمله اتاق اصناف کارایی لازم در بازرسی نداشتند.»

وی با اشاره به بودجه اندک اتاق اصناف افزود: «بودجه 40 میلیاردی که وعده کرده بودند، به 16 میلیارد و بعد هم به نزدیک یک میلیارد و خورده ای رسید که با این بودجه نمی توان نظارت قوی داشت.»

جعفریان گفت: «به قول شهید مطهری ترس خدایی کم شده و همین مسئله در کنار فقدان نظارت عالیه، توزیع را با مشکل رو به رو کرده است.»

وی با انتقاد از عدم کارایی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده گفت: «هرکس هرطور که توانسته دست در جیب مردم کرده است؛ با وجود اینکه انواع و اقسام موسسات نظارتی که نشان می دهد وقتی نظارت افزایش می یابد، نمی توانیم نظارت لازم داشته باشیم.»

جعفریان ادامه داد: «ما در کنار تعزیرات قصد نظارت داشتیم؛ اما شدنی نبود. دولت و بخش نظارتی باید در کنار مردم قرار گرفته و اجازه دهند اقتصاد کار خود را بکند. عرضه و تقاضا به یکدیگر وابسته اند که هر یک دچار چالش هستند، دیگری را نیز رو به افول می برد.»

مشاور اتاق اصناف ایران به رادیو گفت وگو گفت: «توزیع ایستگاه های متعددی دارد که ساماندهی نشده است؛ این نظام نیازمند آسیب شناسی است. در این بخش همه از هم گلایه مند هستند.»

جعفریان تصریح کرد: «بنده به نهاد نظارتی و حمایت از مصرف کننده نقد دارم. این نهاد کجاست که پاسخگو باشد؟ چرا این نهاد در کنار دولت نشست و خود دولتی شد؟ چون کارمندان وزارت صمت در نهاد نشسته اند و نمی توانند از مصرف کننده حمایت کنند. مجبور هستند به حقوق دولت و خصولتی ها توجه کنند.»

وی خاطرنشان ساخت: «تا زمانیکه 21 درصد اقتصاد در دست بخش خصوصی است، همواره درگیر این چالش ها و گرفتاری ها هستیم.»

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی