گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

سبزعلیپور مطرح كرد: شیرینی اینستکس زودگذر و مقطعی است

رییس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: اینستکس یک شرکت کوچک با سرمایه اندک است که نمی تواند ایران را در برابر جنگ اقتصادی آمریکا نجات دهد.

1397/11/17
|
11:45

محمدرضا سبزعلیپور، رییس مرکز تجارت جهانی ایران، در برنامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص ساختار تشکیل نهاد مالی ایران و اروپا( اینستکس) اظهار کرد: بعد از اینکه برجام از طرف ترامپ ملغا اعلام شد قرار بر این شد که اروپا بخاطر حفظ برجام و نشان دادن حسن نیتش کانال مبادلات مالی با ایران به وجود بیاورد.

وی با بیان اینکه این کانال مالی ابتدا بسیار گسترده مطرح شد، اما به تدریج از وسعت آن کاسته شد تا در حال حاضر به اینستکس رسیده است، افزود: ابتدا قرار بود SPV اجرایی شود که همه کشورهای اتحادیه اروپا به صورت مجموعه مالی با پشتوانه محکم موسسه تسهیل مبادلات تجاری ایجاد کنند که بتواند مراودات مالی با ایران را در برابر تحریم های آمریکا تسهیل کنند.

رییس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: با گذشت زمان اختلاف نظر بین کشورهای اروپایی به وجود آمد چراکه بعضی از این کشورها با آمریکا روابط گسترده ای دارند و در مسیر این کشور حرکت می کنند و حاضر به ورود به این سازوکار نیستند و بر علیه ایران موضع گیری دارند.

سبزعلیپور ادامه داد: کشورهای انگلیس، فرانسه و آلمان به دنبال حفظ برجام هستند و با توجه به اینکه نتوانستند کانال اولیه مالی را ایجاد کنند شرکتی را در فرانسه با 3 هزار یورو سرمایه در راستای ارتباط تجاری با ایران به ثبت رسانده اند.

وی با اشاره به اینکه شیرینی اینستکس برای کشورمقطعی است، بیان کرد: باید گفت یک شرکت کوچک با چنین سرمایه اندکی چطور می تواند کشور 80 میلیونی ایران را در برابر جنگ اقتصادی آمریکا نجات دهد و مسیر را برای مبادلات شرکت ها و افراد ایرانی با کشورهای اروپایی تسهیل کند.

رییس مرکز تجارت جهانی ایران توضیح داد: قرار بر این است که ایران نیز شرکتی را مانند آنچه که در فرانسه وجود دارد را در کشور به ثبت برساند تا دو شرکت بتوانند این سازوکار و مبادله را صورت دهند.

وی در ادامه این بحث تصریح کرد: بنده به این سازوکار خوش بین نیستم چراکه به دلیل وجود ماده و بندهای مختلف در آن امکان اجرایی شدن وجود ندارد، در همین راستا تا زمانی که FATF در کشور تصویب نشود کارهای مالی صورت نخواهد گرفت .

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی