صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روند خصوصی سازی کشور دخالتی نداشته و تاکنون در این راستا از لحاظ تصویب قانون و نظارت بر آن از هیچ تلاشی دریغ نکرده اند.

احمد انارکی محمدی،عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو پیرامون واگذاری تصدی گری دولت به بخش خصوصی و تعاونی گفت: مباحثی که در این خصوص با توجه به ابلاغ سیاست های مقام معظم رهبری بسیار مهم به نظر می رسند مقوله ی موانع پیش روی خصوصی سازی و پس از آن بهبود فضای کسب و کار است.

وی افزود: سیاست هایی که در قالب 5 فصل و 92 ماده در خصوص واگذاری ها وجود دارد تقدیم مجلس شورای اسلامی شده و مصوب گردیده است اما اینکه گفته می شود نمایندگان مجلس در روند خصوصی سازی اقتصاد کشور دخالت نمی کنند حرف درستی نیست.

انارکی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در مقوله ی قانون نویسی و نظارت بر این موضوع آنچه وظیفه اش بوده را انجام داده است بطوریکه گزارش ویژه ای را در این خصوص به کمیسیون ویژه ی این موضوع ارائه کرده است لذا مشکل جدی و اصلی همان تقویت فضای کسب و کار است به هر حال دولت به راحتی نمی خواهد اموال خود را به بخش خصوصی واگذار نماید لذا دولت به مشارکت بخش عمومی با خصوصی تمایل بیشتری دارد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان سخنان خود در رادیو گفت و گو ادعان کرد: مجلس شورای اسلامی در راستای روند واگذاری ها آماده ی هر گونه همکاری با مسئولین می باشد.

دکتر بهزاد خسروی،کارشناس اقتصاد راهبردی نیز در این باره با بیان اینکه هنوز در موضوع خصوصی سازی تکلیف تصدی گری و حاکمیتی دولت وقت مشخص نیست اظهار داشت: رویکردها و نگاه ها در این خصوص قائم به قانون و تعریف مشخص شده ای نیست بلکه کاملا قائم به فرد است بطوریکه اگر همزمان از دو وزیر پرسیده شود که آیا گروه شما جزء تصدی گری است؟یا حاکمیتی؟ هر کدام جواب متفاوتی خواهند داشت.

وی تصریح کرد: قوانینی که در بحث واگذاری حوزه ی تصدی گری است قطعا باید مورد بازنگری قرار گیرند و مجددا اگر از لحاظ قانونی ایرادی در آنها وجود دارد پوشش داده شوند.

کارشناس اقتصاد راهبردی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: پس از تفکیک تصدی گری یا حاکمیتی بودن دولت، لازم است فضای کسب و کار و نیز فرایند و چارچوب آن را از منظر قانونی،اجرایی و نظارتی بدرستی تعریف نماییم البته ناگفته نماند که من تاکنون هیچ پکیجی در خصوص فضای کسب و کار آن هم از ابعاد نظارتی،اجرایی و قانونی اش در ایران به چشم ندیده ام.

برنامه ی گفتگوی اقتصادی، شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود

مرتبط با این خبر

  • همه آنچه برای تحقق "رونق تولید" بدان نیازمندیم!

  • آب میوه معروف ایرانی، فقط آبش ایرانی است

  • اتهام قاچاق به مناطق آزاد روا نیست

  • بهره برداری از 4هزار هکتار اراضی کشاورزی در منطقه آزاد ماکو

  • خرده فروشی در مناطق آزاد؛ چراغ سبز به قاچاق کالا

  • شانس کارکنان شهرداری برای مدیریت مناطق آزاد بیشتر است

  • قرائت گزارش تحقیق و تفحص گمرک در صحن علنی

  • افزایش کالای مکشوفه درسایه همکاری اتاق اصناف با ستاد مبارزه با قاچاق

  • قاچاق میلیاردی آمد؛ 100هزار فرصت شغلی رفت

  • توزیع تحت نظر کالاهای قاچاق تنها راه کاهش دلالی است