گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی: دولت با اتکا به اقتصاد نفتی پتانسیل های کشور را مدفون کرده است

محمودیان گفت: وابستگی شدید اقتصاد ایران به نفت باعث شده ظرفیت های پنهانی نظیر حوزه صنایع دستی که می تواند موجب اشتغالزایی و ارز آوری شود مورد غفلت واقع شود.

1397/12/12
|
10:27

پویا محمودیان، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور، در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو با موضوع بررسی چالش های وابستگی اقتصاد ایران به نفت با بیان اینکه طیّ سالیان گذشته ما به گونه ای رفتار کرده ایم که به وابستگی مان به نفت و فرآورده های آن دامن زده است، گفت: این وابستگی به قدری است که سبب شده سایر ظرفیت های پنهانی که می توانند در بعد اقتصادی ایران تاثیر گذار باشند مخفی بمانند.

محمودیان با بیان اینکه ایران نتوانسته است ظرفیت ها و پتانسیل های پنهان خود را توسعه ببخشد، اضافه کرد: ایران سومین کشور تولید کننده صنایع دستی در جهان و اولین کشور از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی می باشد این در حالی است که شاید اگر هر کشور دیگری در موقعیت ایران بود می توانست به نحوی ستایش شده از گنجینه های پنهان صنایع دستی خود بهره ببرد.

معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی به رادیو گفت و گو گفت: صنایع دستی ایران بعنوان صنعتی سبز در نوع خود کم نظیر بوده و کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند البته اشتغالزایی و ارز آوری این صنعت را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به واقع نمی توان نادیده گرفت.

وی خاطر نشان کرد: امروز همه می دانند که تک بعدی بودن و متکی بودن اقتصاد ایران به نفت احوال و روزگار کشور را به سیاهی کشانده است.

محمودیان در رادیو گفت و گو تصریح کرد: قطعا چشم پوشی روی سایر استعدادها و پتانسیل های ایران که می تواند موجب رونق اقتصادی شود به ضرر همه تمام خواهد شد، لذا ارزش بخشیدن به سایر بخش های اقتصادی نظیر صنایع دستی کشور نیازمند حمیّت و غیرتی ایرانی است که لازم است همگی دست در دست هم در راستای تحقق آن کوشش کنیم.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی،جوانان را بازیگران اصلی عرصه اقتصاد کشور خواند و اذعان کرد: همکاری دولتمردان کشور با بخش خصوصی و جمعیت جوان کشور می تواند ظرفیت های پوشانده شده ایران را به منصه ظهور برساند.

محمودیان در بخش دیگری از سخنانش در رادیو گفت و گو بیان داشت: متاسفانه مسئولین کشور هنوز نتوانسته اند مدیریت کارآمدی بر روی منابع حاصل از فروش نفت داشته باشند در حالی که سایر قسمت های اقتصادی نظیر کشاورزی و تولید داخلی واقعا به تقویت و کمک نیاز دارند و منابع حاصل از نفت باید برای آنها بکار برده شود اما متاسفانه اینکه حال سایر بخش های اقتصادی ایران خوب نیست حقیقتی انکار نشدنی است.

وی با اشاره به اینکه کشور چین با وجود تمام پتانسیل هایی که در داخل دارد با سرمایه گذاری در حوزه صنایع دستی خود مبلغ 257 میلیارد دلار به ثروت ملی خود افزوده است اظهار داشت: طبعا کسب چنین موفقیتی یک شبه رخ نداده است بلکه برای تحقق آن برنامه ای روشن تدوین کرده اند اما متاسفانه ایران با تمرکز بر روی نفت و عملیات فروش آن سایر راههای کسب و تکثیر ثروت را به روی خود مسدود کرده است.

همچنین حسن خسروجردی، رئیس اتحادیه ی صادرکنندگان فرآورده های نفتی و پتروشیمی کشورمان در این باره تصریح کرد: به عقیده من درآمدهای حاصل از فروش نفت ملی کشور باید در صندوق ذخیره ی ارزی نگهداری شود و اساس اقتصاد کشور بر مبنای عدم وجود نفت باشد بدین ترتیب که هر جا کمبودی احساس شد از منابع حاصل از نفت بهره ببرند.

وی با بیان اینکه امروز با دو حقیقت مدیریت درست و نادرست روبرو هستیم خاطر نشان کرد: اگر مدیریت اقتصادی درستی در کشور وجود ندارد باید مدیریت را وارد کنیم ضمن اینکه باید قبول کنیم ما از نظر اقتصادی کشور نرمالی نیستیم.

ریاست اتحادیه ی صادرکنندگان فرآورده های نفتی و پتروشیمی ایران در پایان به رادیو گفت و گو گفت: افکاری کاملا انقلابی بر ما حکمرانی می کند آن هم انقلابی که به خاطر آن خونها داده و تلاش ها کرده ایم لذا این افکار و اهداف باید به قوت خود باقی مانده و به هیچ وجه زیر سوال نروند و اگر کسانی چنین قصدی داشته باشند با آن برخورد خواهیم کرد.

خسروجردی وجود سوء مدیریت در فضای اقتصاد ایران را بزرگ ترین مشکل حوزه اقتصاد دانست و مسئولین را به رفع آن فراخواند.
دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی