صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

کارشناس مسائل اقتصادی اذعان کرد:طبق بند دوم اصل 44، دولت نباید بیشتر از 20 درصد از اقتصاد را در اختیار بگیرد اما نه تنها این مهم تحقق نیافته است بلکه دولت با رها کردن وظایف اصلی اش سعی در تصدی گری بر بخش خصوصی نیز دارد.

دکتر سید مصطفی صفاری،کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص چالش درونی اقتصاد با نگاه ویژه به چالش های دولتی بودن بخش هایی که در حیطه ی وظایف دولت نیست،با تقسیم بندی نقش دولت در اقتصاد کشور اظهار داشت: در اقتصادی که خیلی لیبرال است دولت صرفا به تامین امنیت در کشور می پردازد که در اصطلاح به آن خیابان گرد شبگرد می گویند اما در مقابل،دولت های بسیار بسته ای نیز داریم که دارای اقتصاد بسته و کمونیستی اند و بعبارت دیگر دولت به تک تک اعضای خانواده و حتی در نوع خوراک و پوشاک مردم خود نیز دخالت می کند که میتوان در این باره به کشور کره ی شمالی اشاره کرد در حالی که اقتصاد در جهان دیگر بدین نحو پیش نمی رود.

وی اضافه کرد: اساسی ترین سوال در این بحث آن است که اصولا دولت به چه میزان و چقدر باید در اقتصاد ایران حضور داشته باشد؟پاسخ به این سوال،نظریه ی فردی فرانسوی است که برنده ی جایزه ی نوبل نیز شده است او می گوید دولت نباید بیشتر از 20 درصد در اقتصاد کشور حضور داشته باشد.

این استاد دانشگاه در رادیو گفت و گو تصریح کرد:در خصوص سرکت های بزرگ در ایران نظیر سایپا و ایران خودرو که قیمت کالاهای آنها بر زندگی افراد جامعه تاثیر می گذارد دولت باید بعنوان ناظر حضور داشته باشد بدین ترتیب که در نحوه ی قیمت گذاری ها نظارت کند و اجازه ندهد حالت انحصاری در آن بوجود بیاید.

صفاری با اشاره به اصل 44 مقام معظم رهبری در سال 1388 خاطر نشان کرد: اصل 44 دارای پنج بند است که بند اول آن به صراحت به کوچک شدن دولت اشاره دارد و بند دوم آن خواهان تقسیم بندی اقتصاد کشور به سه بخش دولتی،خصوصی و تعاونی است.

کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه قرار بود 55 درصد از اقتصاد کشور خصوصی،25 درصدش تعاونی و و صرفا 20 درصد از اقتصاد دولتی باشد اظهار داشت: متاسفانه هیچکدام از این خواسته ها عملی نشده اند زیرا طبق آمارهای منتشر شده راجع به دولت،از سال 1388 تاکنون نه تنها دولت کوچک نشده بلکه شدت در حال فربه و بزرگ شدن است.

دکتر صفاری در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو تاکید کرد: بند چهارم از اصل 44 قانون اساسی اصلا اجرا نشده است در حالی که این بند می گوید درآمدهای حاصل از خصوصی سازی باید صرف بهینه سازی شرکت ها و بیمه ی بیکاری بیکاران مثل کارگران هفت تپه شود.

وی با تصریح این مطلب که دولت روند خصوصی سازی را به کسب درآمد اختصاص داده است بیان داشت: اگر قرار بود خصوصی سازی در ایران پیاده شود تمامی بیکاران کشور باید تحت پوشش بیمه ی بیکاری قرار می گرفتند لذا چنین چیزی الان وجود ندارد.

این استاد دانشگاه تحقق تمام بندهای اصل 44 را از سوی دولت مغفول مانده تعریف کرد و افزود: هیچ مقام مسئولی در کشور به این فکر نمی کند که خثوصی سازی صرفا یک سیاست است نه راهی برای کسب درآمد لذا چون نوع نگاه به آن از پایه غلط است نباید منتظر تحقق درست آن در کشور بود.

سید مصطفی صفاری از جمله وظایف مهم دولت در اقتصاد پیشرفته را ایجاد امنیت شغلی،تدارک بیمه ی بیکاری،آموزش رایگان و بهداشت و درمان برشمرد و در بخش دیگری از سخنان خود به رادیو گفت و گو گفت:با اندکی دقت و کنکاش در کار دولت وقت می بینیم که محیط و وظایف آن کاملا تغییر کرده است بطوریکه به جای عمل به وظایفی که در حیطه ی وظایف اوست بدنبال تصدّی گری در محیط خصوصی سازی است.

وی اذعان کرد: آنچه در کشور به اسم خصوصی سازی در جریان است صرفا و ظاهرا اسمی است اما در بطن آن دولتی ها میز مسئولیت ها را چسبیده اند زیرا علیرغم واگذاری سهام فلان شرکت به بخش خصوصی،وزیر طیّ یک شب ریاست آن شرکت را عزل و نصب می کند لذا چنین رفتارهای زیر پوستی که از نگاه مردم و کارشناسان گم نمی شود نشان می دهد که بستر سازی لازم برای تحقق خصوصی سازی در ایران هنوز فراهم نیست.

کارشناس مسائل اقتصادی در پایان اظهاراتش در رادیو گفت و گو با اشاره به روند خصوصی سازی در آلمان شرقی بیان داشت: آلمان شرقی به منظور تسریع روند خصوصی سازی اش خانمی را از سوئیس دعوت کرد و از او خواست تمام شرکت هایش را به بخش خصوصی واگذار کند و آن خانم در این ماموریت معنای واقعی اهلیت در خصوصی سازی را به همه نشان داد بطوریکه اگر کسی خواهان خرید کارخانه ی فولاد بود باید حداقل دو کارخانه ی فولاد سازی در اختیار می داشت نه اینکه امروز از راه برسد و فردا صاحب آن باشد.

صفاری،روند پیشروی اقتصاد مقاومتی در ایران را تعطیل شده خواند و تصریح کرد: تا دولت کوچک نشود و هزینه های جاری اش را به حداقل نرساند تحقق اقتصاد مقاومتی و خصوصی سازی خواب و خیالی بیش نخواهد بود.


مرتبط با این خبر