صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

کیمیایی گفت: مدیران و وزرای کشور بدانند که در شرایط بحرانی کمبود کالا باید با تحرک بیشتر و تقویت مدیریت خود به بررسی انبارهای گمرک و نقاط مرزی بپردازند تا کالاهای اساسی مردم به راحتی به دستشان برسد.

احمد کیمیایی، عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تهران با حضور در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص اصلاح روش های توزیع کالا و نظارت بر بازار تصریح کرد: بطور کلی با روی کار آمدن دولت یازدهم به نظر می رسید که عقلانیت خوبی بر اقتصاد کشور حکم فرماست بطوریکه در اوایل دولت یازدهم و تا انتها متوجه شدیم که بحران تورم واقعا کنترل شد و بعد مسئله برجام به موفقیتی بین المللی برای ما تبدیل گردید بطوریکه اقتصاد ایران بخوبی در حال پیش رفتن بود.

وی اضافه کرد: با اقبال و رضایتی که مردم نسبت به دولت یازدهم از خود نشان دادند اوضاع خوب بود اما متاسفانه پس از عهد شکنی آمریکا در خصوص برجام، اشکالات اساسی و چالش های جدی اما پنهان در اقتصاد ایران ظهود کرد.

عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق تهران در رادیو گفت و گو بیان داشت: چالش ها به حدی جدی شد که مطلع شدیم دولت دوازدهم واقعا مرد روزهای بحرانی نیست و بعبارت دیگر نشانه های این دولت حاکی از این است که صرفا بر روی جاده ی صاف و بدون دست انداز قادر به حرکت است اما جاده های سنگلاخ و پر دست انداز او را از حرکت باز می دارد.

کیمیایی تصریح کرد: تصمیم گیری های دولت وقت بسیار کند و ناکارآمد است در حالی که پس از عهد شکنی آمریکا و اعمال تحریم های ظالمانه دولت هیچ فکر اساسی برای اقتصاد نکرد و متاسفانه معاون اول رئیس جمهور در اقدامی کاملا غیر کارشناسانه قیمت ارز در کشور را 4200 تومان اعلام کرد و پس از این اعلام به سه ماه نرسیده دولت نتوانست این ادعا را جامه ی عمل بپوشاند بطوریکه صف طویل 30 میایارد دلاری برای ثبت سفارش ایجاد گردید.

عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران ضمن اشاره به 14 میلیارد دلار از درآمد نفتی اختصاص داده به منظور تامین کالاهای اساسی کشور به رادیو گفت و گو گفت: من خیلی به این منبع خوشبین نیستم زیرا دشمن به راحتی می تواند آنها را هم مورد هدف قرار بدهد کما اینکه تا امروز مراکز حساس اقتصادی ما را از کار انداخته لذا با آنکه دولت و مجلس شورای اسلامی دغدغه تامین سبد غذایی مردم را در سر دارند اما متاسفانه باید گفت تخصیص ارز 4200 تومانی نیز موجبات کنترل گرانی در کشور را فراهم نکرده است.

کیمیایی در خصوص اینکه چرا هیچ بانک اطلاعاتی راجع به میزان وجود کالاهای مورد نیاز در کشور نداریم؟ خاطر نشان کرد: به هر حال چنین بانکی در کشور وجود ندارد اما می تواند تشکیل شود و می توانیم از این برهه سخت عبور کنیم فقط باید ساختار اقتصادی کشور اصلاح شود و مادامی که به ثبات رسید تصمیمات و اصلاحات اخذ شده مسکوت باقی نماند بطوریکه صرفا با بازگشت بحران ها به فکر حل مشکلات و بکارگیری راه حل ها باشیم.

وی در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اذعان کرد: به هیچ وجه زیبنده ی مردم شریف ایران نیست که برای تهیه مایحتاج ضروری و اولیه ی خود به 30 سال قبل بازگردد و با در دست داشتن کارت ملی یا هر کارتی شبیه به آن در صف بایستد لذا هیچ چیز جز تصمیمات لحظه به لحظه و عدم وجود آمار دقیق محصولات زمینه ساز بروز این مشکلات در کشور نشده است.

عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران با تصریح اینکه در ایران هر دولتی که قدرت را در دست می گیرد به هیچ وجه حاضر نیست از اقتصاد جدا شود اظهار داشت: اگر خصوصی سازی واقعی در کشور اتفاق بیفتد میزان ضربه پذیری ما از تحریم ها به شدت کاهش خواهد یافت اما برای رهایی از شرایط امروز لازم است که دولت به طور ضربتی وارد کار جهادی و مدیریتی شود و نیز با نظارت قوی بر بازار اوضاع توزیع را سر و سامان بدهد.

کیمیایی در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد: بانک اطلاعاتی اقلام حیاتی باید با همکاری اصناف در یک جا جمع شود اما امروز میزان مشورت گیری دولت با اتاق بازرگانی کاهش چشم گیری داشته است در حالی که مجلس شورای اسلامی بهتر از دولت در این زمینه عمل کرده است.

عضو کمیسیون سرمایه گذاری اتاق ایران در پایان سخنانش در رادیو گفت و گو تصریح کرد: به منظور عبور از بحران لازم است مدیران و وزیران کشور بدانند که با پشت میز نشینی و رصد هیچ مشکلی رفع نخواهد شد بلکه باید با تحرک بیشتر به مناطق مرزی، استانها و انبارها سر کشی کنند و اوضاع را از نزدیک کنترل نمایند.
مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت