صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مشاور ریاست اتاق اصناف تهران اذعان کرد:همانطور که در شرایط اقتصادی زمان جنگ تحمیلی اصناف کشور تا آخر پای وظایف خود و کشور خود ایستاد در شرایط بحرانی امروز نیز سعی بر ثبات بازار داشته و پشت مردم را خالی نخواهد کرد.

علیرضا نیک آئین،مشاور ریاست اتاق اصناف تهران در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص نقش مردم،جامعه و رسانه ها در تنظیم بازار و تثبیت قیمت ها اظهار داشت: جامعه ی ما یک جامعه ی فرهیخته بوده و مردم آن بسیار آگاه و روشن زمان و موقعیت ها را درک می کنند لذا به عقیده ی من در شرایط بحرانی اقتصاد امروز نیز کمک خواهند کرد.

وی افزود: اصناف کشور نیز در حال کمک رسانی هستند تا بتوانیم از این جنگ اقتصادی بیرون بیاییم چرا که تک تک ما افسران این جنگ نرم اقتصادی در کشور هستیم.

مشاور ریاست اتاق اصناف تهران با ابرلز اطمینان از اینکه این بحران اقتصادی طی خواهد شد در رادیو گفت و گو تصریح کرد: اصناف کشور همه ی توان خود را در جهت ایجاد توازن در بازار بکار گرفته است اما متاسفانه عوامل زیادی سبب عدم تحقق این هدف شده اند.

نیک آئین خاطر نشان کرد: موضوع قاچاق سوخت و حتی قاچاق گوسفند زنده و اقلام ضروری مردم نظیر برنج و شکر در حال حاضر وجود دارد لذا اوضاع جاری کشور به مثابه ی مخزنی است که از یک سو ما در حال پر کردن آن بوده و از سوی دیگر خارج می شود.

وی بیان داشت: در حال حاضر دولت قصد اشباع بازار از اینگونه مواد و اقلام ضروری را دارد اما متاسفانه قاچاقچیانی که ردشان گرفته شده و ارتباطشان با کشورهای همسایه به اثبات رسیده،در حال فشار وارد کردن به اقشار مردم کشور هستند تا اوضاع را بحرانی تر کنند.

مشاور ریاست اتاق اصناف تهران در گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو اظهار داشت: واحد بازرسی اتاق اصناف با 250 پرسنل،هر روز دررحال بازرسی و رصد آن واحدهای صنفی است که مشغول توزیع اقلام اساسی مثل گوشت و مرغ مردم کشور می باشند لذا در این راستا هر روز گزارش هایی را از بازار بدست می آورند که ما در حال جمع آوری آنها هستیم تا به وزارتخانه اعلام کنیم.

علیرضا نیک آئین با بیان اینکه ما با سازمان تعزیرات حکومتی کشور هماهنگ هستیم در پاسخ به این سوال که رابطه و نوع همکاری ستاد تنظیم بازار با اصناف چگونه است؟به رادیو گفت و گو گفت: ما عملیات رصد و کنترل بازار کشور را بر عهده داریم و به نوعی فید بک و بازخوردهای آن را اعلام می کنیم اما موضوع تامین بازار کاملا بر عهده ی دولت است.

وی در تکمیل پاسخ خود اذعان کرد: اصناف کشور همانگونه که در زمان جنگ تحمیلی پای کار و وظایف خود تا آخر ایستاد در شرایط بحرانی اقتصاد کنونی کشور نیز پشت مردم ایستاده و وظایف خود را به منظور گذار از بحران پیش آمده ی سخت اقتصادی به نحو احسن انجام خواهد داد.

مشاور ریاست اتاق اصناف تهران تصریح کرد: حدود 10 هزار تن گوشت قرمز و نیز 10 هزار تن گوشت مرغ ان شاءالله از روز شنبه به بعد در جهت ایجاد تعادل در بازار کشور توزیع خواهد شد.


همچنین یزدانی،مدیر مسئول روزنامه ی اقتصاد در این باره گفت: از لحاظ رفتار شناسی یک ایرانی نمی تواند همچون مردم آلمان که در برهه ای از خرید شیر به علت گران شدنش خودداری کرده و چنین رفتار نماید زیرا ما هنوز رفتارهایمان غریزی بوده و مدنی نیست.

کارشناس اقتصادی رسانه با تصریح اینکه اکنون رفتاری سازمان یافته باید وجود داشته باشد تا هر فرد در جامعه بداند برای هر نارسایی بوجود آمده از چه مکانیزهایی باید استفاده کند افزود: در حال حاضر شرایط در کصور ما بر عکس بوده و عکس العمل ها کاملا فردی است لذا خانواده ای که از مصرف پروتئین به دلیل شرایط بد اقتصادی و عدم توزیع درست آن سر باز می زند عملا آینده را به ازدیاد معلولین سپرده است.

وی در رادیو گفت و گو اذعان کرد: در خصوص نقش مردم در روند تنظیم بازار باید گفت ما به مردم جامعه چه داده ایم که اکنون انتظار داریم به کمک ما و دولت بیایند؟ضمن اینکه باید بدانیم رسانه ها وقایع را تولید نمی کنند بلکه صرفا آنها را منعکس می نمایند.

مدیر مسئول روزنامه ی اقتصاد با بیان اینکه اطلاعات کامل به رسانه ها داده نمی شود خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی چگونه می توان انتظار داشت که بدون شفاف سازی مردم از آنها کمک خواهی کنیم؟البته این صرفا بخشی از حقیقت است.

یزدانی،مطالعه ی محیطی و امکان سنجی را شرط گذر از بحران کنونی دانست و در رادیو گفت و گو اظهار داشت: ما در مرحله ی امکان سنجی و آسیب شناسی کاملا لنگ هستیم لذا در جامعه ای که تامین کالا واقعا مدتهاست با بحران مواجه شده نمی توان انتظار داشت که مردمش به سراغ مصرف نروند زیرا احتیاج دارند.

برنامه ی گفتگوی اقتصادی، شنبه تا چهارشنبه ساعت 14:30 از شبکه ی رادیویی گفت و گو پخش می شود.

مرتبط با این خبر

  • افزایش مالیات در شرایط عدم رونق اقتصادی، امری کاملا بی معنی است

  • عرصه را برای فروشندگان کالاهای قاچاق تنگ کرده ایم

  • نظام توزیع متناسب با تولید داخل عمل نمی کند

  • موضوع دستفروشی در کشور فاقد زیرساخت است

  • قبیله گرایی در اتاق اصناف رواج پیدا کرده است

  • اعمال سلایق شخصی؛ مهمترین معضل اصناف است

  • بازگرداندن اضافه پول دریافت شده به خریداران تلفن همراه

  • موز بازهم گران می شود

  • اصناف، 6 و نیم میلیون شغل در کشور ایجاد کرده است

  • پسته های انبارشده در سمنان و رفسنجان در انتظار واسطه های قاچاق