صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

معتمد گفت: علیرغم نامگذاری سال 97 به سال حمایت از تولید و کالای داخلی به جرات می توان گفت هیچ کدام از مقررات کشور در مسیر حمایت از تولید نوشته نشده اند.

محمد باقر معتمد، رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف تهران در برنامه گفتگوی اقتصادی رادیو گفت و گو در خصوص حمایت از تولید ملی گفت: مقام معظم رهبری سال 1397 را سال حمایت از کالای ایرانی و تولید داخلی اعلام کردند که خب این نامگذاری بسیار هوشمندانه و حاوی پیامی بسیار مهم برای مسئولان و فعالان اقتصادی کشور بود.

معتمد در رادیو گفت و گو تصریح کرد: یکی از مهم ترین پیش نیازها در عرصه اقتصادی نیاز سنجی است بعبارت دیگر باید تعیین کرد که در کشور از فلان کالا به چه میزان باید وجود داشته باشد؟ لذا در این باره آمار راستی آزمایی شده ای نیاز داریم اما متاسفانه هیچ بانک اطلاعات جامعی در کشور وجود ندارد که در یک حرکت اقتصادی سریع، نیاز جامعه به یک کالای خاص را برآورد کرده و سپس نسبت به تامین آن بر مبنای نیازسنجی انجام شده اقدام کرد.

ریاست مرکز پژوهش های اتاق اصناف تهران با بیان اینکه کالاهای استراتژیک شامل این پروسه نمی شود، خاطر نشان کرد: ایران در حوزه کالاهای حرارتی و برودتی به خودکفایی رسیده بطوریکه این وسایل در کارخانه ها و واحدهای تولیدی کشور به وفور یافت می شود.

وی اذعان کرد: اصناف در راستای تحقق منویّات مقام عظمای ولایت در سال 97 کارهایی انجام داد که از آن میان به عدم واردات کالاهای مشابه تولید داخل (با تایید کیفیت آن ) حائز اهمیت است لذا این پیشنهاد به وزارت صمت داده شد تا دیگر نگران سد واردات نباشد.

محمد باقر معتمد،تامین مواد اولیه ی واحدهای صنفی کشور از جمله واحدهای کوچک SME را از دیگر اقدامات واحد اصناف کشور در راستای حمایت از تولید در سال 97 خواند و گفت: پیشنهاد شناساندن مزایای کالاهای داخلی از طریق رسانه ها و صدا و سیما از دیگر اقدامات اصناف بود.

رئیس مرکز پژوهش های اتاق اصناف تهران با تصریح اینکه هیچ کدام از قوانین کشور در محور حمایت از تولید نیست در رادیو گفت و گو اظهار داشت: مسئولان در خصوص تخصیص ارز 4200 تومانی باید پاسخ بدهند که چه مقدار از این ارز در اختیار تولید کشور قرار گرفته است؟ این در حالی است که مالیات و بیمه نیز در جهت تضعیف تولید کشور است البته من عقیده دارم که برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور هر کس در هر صنفی خود را اصلاح کند چون انتقاد صرف نتیجه ای در بر ندارد.

وی در خصوص اعطای تسهیلات بانکی گفت: این تسهیلات پر پیچ و خم آن هم با سودهای کلان 18 درصدی و بالاتر در هیچ جای دنیا مرسوم نیست.

همچنین عباس هاشمی، مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در این باره بیان داشت: در خصوص اقداماتی که در سال 97 در مسیر حمایت از تولید ملی صورت گرفت برخی اقدامات به وظایف ذاتی وزارتخانه بر می گردد که دفتر صنایع فلزی و لوازم خانگی آنها را بطور جاری انجام می دهد.

وی اضافه کرد: در مورد مبارزه با قاچاق و ورود غیر قانونی کالاها در بخش لوازم خانگی و طلا و جواهر(که بخش فلزی ما هستند) به لحاظ تکنیکال شناسنامه توصیفی و یا همان شناسه کالا تعریف کردیم و ان شاءالله از سال 1398 موضوع کد رهگیری نیز پی گیری و به آنها اعطا خواهد شد.

مدیر کل صنایع لوازم خانگی وزارت صمت در رادیو گفت و گو اذعان کرد: موضوع نوسازی و بازسازی واحدهایی از صنایع که نیاز به بازسازی داشتند حمایت های تعرفه ای و فنی انجام شد و اخیرا نیز موضوع تخصیص ارز به منظور تامین مواد اولیه ی واحدها ، با بکار گیری سامانه جامع تجارت به نوعی مدیریت ارزی صورت گرفت.

هاشمی، ارتقای استانداردهای زیست محیطی در جهت توسعه ی پایدار لوازم خانگی و صنایع فلزی را از دیگر اقدامات حوزه ی اصناف در سال 97 دانست و افزود: اجرای قانون حداکثر استفاده از توان فنی_مهندسی کشور در پروژه های دستگاه های دولتی نیز در لیست اقدامات انجام شده در سالی که گذشت به چشم می خورد.مرتبط با این خبر

  • افزایش کیفیت بهینه شدن مصرف انرژی را نیز به دنبال دارد

  • افزایش اشتغال و کاهش بیکاری با خرید کالای داخلی

  • با رفع موانع تولید، به تحقق شعار سال نزدیکتر خواهیم شد

  • کاهش قدرت خرید عاملی برای کاهش خرید کالای داخلی است

  • افزایش اشتغال، صرفا با خرید کالای داخلی امکانپذیر نیست

  • افزایش مقاصد صادراتی استان مرکزی از 60 به 80 کشور جهان

  • دولتمردان برای حمایت از کالای ایرانی با قاچاق مقابله کنند

  • افزایش قدرت ارزملی چگونه باخرید کالای داخلی ایجاد می‌شود؟

  • کاهش بازارهای مکمل چگونه باخریدکالای داخلی ایجاد میشود؟

  • کاهش هزینه تولید چگونه باخرید کالای داخلی ایجاد میشود؟