گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

در گفتگوی اقتصادی مطرح شد؛ تاجیک:به نام خیریه؛ به کام مجلس/ساری: نمی گذاریم حقوق کارگر ضایع شود

قائم مقام مجمع عالی نمایندگان کارگران با اظهاراینکه تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال حذف حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار هستند گفت: در برخی شهرها عده ای به اسم خیریه می خواهند این طرح را در مجلس تصویب کنند.

1398/02/10
|
08:34
|

برنامه " گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش مهارت افزایی کارگران در رونق تولید ملی و با حضور دکتر محمدرضا تاجیک قائم مقام مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور و ارتباط تلفنی با دکتر علی ساری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

تاجیک در این برنامه اقتصادی در رادیو گفت و گو با اظهار اینکه مهم ترین سرمایه هر سازمان نیروهای انسانی هستند گفت: کارگران محور اصلی تولید و اشتغال محسوب می شوند و با مهارت افزایی به راحتی می توان این چرخه را به راه انداخت.

وی با اشاره به عوامل ایجاد نظام انگیزشی برای جامعه کارگری عنوان کرد: ما در تشکلات کارگری یک مثلث داریم که امنیت شغلی، معیشت و تشکل سه ضلع آن را تشکیل می دهند. درخصوص بهره وری و ایجاد مزایای انگیزشی دو دیدگاه وجود دارد. اول وظایفی است که بر عهده دولت قرار گرفته و به کارفرمایان مربوط می شود و دوم وظایف مربوط به کارفرمایان است.

قائم مقام مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور افزود: افزایش تولید و توسعه اقتصادی حاصل تلاش و تولید کارگران است و در بسیاری از موارد با مهارت افزایی کارگران می توان تولید را گسترش داد.

تاجیک در ادامه مطلب، معیشت و امنیت شغلی را دو مشکل اصلی کارگران دانست و بیان داشت: افزایش توان خرید در کارگران چرخ تولید را به کار می اندازد و زمانی می توان بهره وری را افزایش داد که کارگر امنیت شغلی داشته باشد.

وی مهارت افزایی را به عنوان یکی از وظایف مهم تشکل های کارگری معرفی کرد و افزود: ما برای به چرخش درآوردن چرخ تولید با کارفرمایان تعاملاتی داریم اما نتیجه عقد قراردادهای موقت عدم بهره وری است. در نظر گرفتن مزایای انگیزشی مانند پاداش دادن کارفرما به کارگر مانند یک مُسکّن موضعی عمل می کند؛ بنابراین کارفرما قبل از هر چیز باید با تأمین معیشت و توان خرید به کارگر آرامش دهد و بعد از آن به مهارت افزایی کارگر بپردازد.

قائم مقام مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور همچنین متذکر شد: درست است که مهارت افزایی به امنیت شغلی کمک می کند اما آمارها نشان می دهند درصد اشتغال در نیروهای کار ساده از فارغ التحصیلان خیلی بیشتر است. لذا باید از دولت پرسید که تا چه اندازه زمینه را برای اشتغال و مهارت فارغ التحصیلان فراهم کرده است؟!

این مقام مسئول با اشاره به این مطلب که امنیت شغلی و معیشت نسبت به مهارت افزایی در اولویت است گفت: زمانی که یک تولید کننده آینده شغلی را برای خود متصور نیست قطعاً دقتی برای مهارت افزایی به خرج نمی دهد.

تاجیک با تأکید بر اینکه دولت باید زمینه اشتغال نیروی فارغ التحصیل و نیروی ساده بیکار را فراهم کند گفت: از وزارت کار تقاضا داریم در ابتدا امنیت شغلی کارگران را فراهم کند و در درجه دوم نیم نگاهی هم به بیکاران داشته باشد. ما آینده خوبی را برای جامعه تولید کشور در سال 98 متصور نیستیم لذا وزارت کار، نمایندگان مجلس باید تدبیری بیندیشند.

قائم مقام مجمع عالی نمایندگان کارگران کشور در این برنامه اقتصادی با اظهار اینکه تعدادی از نمایندگان مجلس به دنبال حذف حداقلی دستمزد مصوب شورای عالی کار هستند مطرح کرد: در برخی روستاها و شهرهای ما همین حداقل دستمزد را هم نمی دهند اما در برخی شهرها عده ای به اسم خیریه و نذری می خواهند طرحی را در مجلس تصویب کنند.

وی در توضیح بیشتر این مطلب گفت: هم اکنون عده ای سودجو و به نام کارفرما با عنوان نذر "خیریه امام حسین (ع)" در اصفهان یک طرحی را به مجلس آوردند و بسیاری از نمایندگان هم آن را امضاء کردند تا حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار را رعایت نکنند یعنی در روستاهای کشور حقوق 500 هزار تومانی پرداخت کنند.

در پایان این برنامه، ساری عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با ایرادات قانون کار اظهار داشت: ما به عنوان نهاد نظارتی زمانی نقدی را می پذیریم که مربوط به نقص در قوانین باشد البته این بدین معنا نیست که کلیه قوانین در مجلس بی نقص اند اما باید همزمان به سه ضلع کارفرما، کارگر و وزارت خانه توجه داشت.

ساری افزود: در این دوره از مجلس دبیرکل خانه کارگر در جمع ما حضور دارد و با هم همکاری داریم اما جایی پیدا نمی شود که علیه کارگر گامی برندارد. البته نباید فقط به کارگر توجه کنیم و از دیگر ارکان یعنی کارفرمایان غافل شویم.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در رابطه با موضوع حذف حداقلی دستمزد مصوب شورای عالی کار در مجلس گفت: درست است که هر طرحی می تواند وارد مجلس شود اما قرار هم نیست هر طرحی که آورده می شود به تصویب برسد به ویژه در این زمینه که کمیسیون اجتماعی با تمام ظرفیت موجود درباره این فضیه اظهار نظر خواهد کرد و اجازه نخواهد داد که حقوق کارگران تضییع شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی