صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: تعرفه های بالا امکان رقابت را از وارد کننده رسمی با واردکننده کالاهای غیرمجاز سلب می کند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با محور رونق تولید و برنامه ملی مهار قاچاق (مسیر پیشگیری) و با حضور محمد امیرزاده عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران روی آنتن رفت.

امیرزاده در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" بیان داشت: بروکراسی های موجود موجب فشار به اقتصاد داخلی شده و اقتصاد کشور را غیررقابتی کرده است.

وی افزود ضرورت هایی برای زندگی مرزنشینان وجود دارد که تایر را با آن سنگینی بر روی دوش خود حمل و به ایران وارد می کنند اما برای رفع فقر از مردم این مناطق کاری انجام نشده است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران گفت: تولید کننده امروز از مشکلات تامین اجتماعی و دارایی ناراضی است و علاوه بر این دستگاه های خدمات دهنده نیز آنگونه که باید تولید را تقویت نمی کنند و در نتیجه قاچاق شکل می گیرد.

امیرزاده با تأکید بر ضرورت بررسی خسارت ناشی از قاچاق به کشور اظهار کرد: ما باید برای تأمین زندگی مردم مرزشنین منابعی را در نظر بگیریم تا این مسائل خود به خود کاهش یابد.

وی همچنین با بیان اینکه فرهنگ سازی برای عدم استفاده از کالای قاچاق و غیرمجاز یک ضرورت است افزود: تعرفه های بالا امکان رقابت را از وارد کننده رسمی با واردکننده کالاهای غیرمجاز سلب می کند. دستگاه های ناظر و کنترل کننده از این موارد اطلاع دارند و تنها یک همکاری و عزم ملی و یک اعتقاد لازم است.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران خاطرنشان ساخت: گمرک اخیرا سیستم پنجره واحد را راه اندازی کرد که تا حدودی اطلاعات لازم را ارائه می دهد اما برای جلوگیری از پدیده قاچاق یا ساماندهی واردات نیازمند همکاری متقابل دستگاه ها هستیم.

امیرزاده در ادامه این "گفت و گوی اقتصادی" در رادیو گفت و گو با تأکید بر اینکه باید تولید کنندگان را به تولید کالای مطلوبِ ذائقه مردم تشویق کرد افزود: مصرف کنندگان نیز برای تقویت تولید داخل باید فداکاری کرده و از ایده آل ها و استاندارها بگذرند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی صنایع، معادن و کشاورزی تهران و ایران همچنین به ضرورت برقراری عدالت محیطی اشاره کرد و گفت: همه باید احساس کنیم که در تولید کالا مفسده ای نیست.

امیرزاده در خاتمه مشکل اصلی کشور را مشکل مدیریتی و عدم شفافیت اطلاعات خواند و گفت: همه عوامل رونق تولید در کشور ما وجود دارد و با شفافیت می توان موانع را برطرف کرد. بیشتر خلافها از دستگاه های دولتی شروع می شوند و دستگاه قضایی باید به سرعت رسیدگی کند.

مرتبط با این خبر

  • آمادگی مجلس برای استفاده از پیشنهادات اصناف

  • گرانی را باید پشت درهای بسته جستجو کرد/ کسبه مقصر نیستند

  • بازرسان اصناف در برخورد با تخلف بی انگیزه اند

  • راه اندازی سامانه دستگاه قضایی برای حمایت از تولیدکنندگان

  • تقویت اصناف در مناطق مرزی؛ راهکاری در برابر تحریمها

  • راه اندازی شبکه اطلاعاتی اقتصادی؛ گامی در جهت شفافیت اصناف

  • تحلیل چالش ها و راهکارهای نظام بازرگانی و توسعه صادرات

  • جریمه 105 میلیارد تومانی برای شرکت های متخلف مواد لبنی

  • تخلف دو شرکت بزرگ دولتی/ قیمت ها را قبل و بعد از 98 افزایش دادند

  • خسارت سیل گریبان بسیاری از اصناف فاقد بیمه را گرفت