گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نماینده ادوار مجلس: قاچاق میلیاردی آمد؛ 100هزار فرصت شغلی رفت

نماینده ادوار مجلس مطرح کرد: مردم باید از تبعات ورود یک میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور مانند نابودی 100 هزار فرصت شغلی مطلع شوند.

1398/02/28
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع قوانین بازدارنده قاچاق و با حضور حسین گروسی نماینده ادوار مجلس و معاون حقوقی امور مجلس در مناطق آزاد و حسین میرمحمدی نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

گروسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: شاید قوانین موجود در حوزه مبارزه با قاچاق کالا و ارز و حمایت از تولیدات داخلی دارای خلأهایی باشند اما نباید قاچاق را به گردن نقص احتمالی قوانین انداخت.

نماینده ادوار مجلس افزود: ما در ابتدا باید پدیده شوم قاچاق را به جامعه معرفی کنیم تا مردم از تبعات ورود یک میلیارد دلار کالای قاچاق به کشور مانند نابودی 100 هزار فرصت شغلی مطلع شوند.

معاون حقوقی امور مجلس در مناطق آزاد گفت: امروز قاچاق از 24 میلیارد به 12 میلیارد دلار کاهش یافته اما همین مقدار هم موجب نابودی یک میلیون و 200 هزار فرصت شغلی برای جوانان می شود.

گروسی اظهار کرد: مبارزه با قاچاق وظیفه اصلی ستاد، گمرک و نیروی انتظامی است اما صدا و سیما، رسانه های جمعی، آموزش و پرورش نیز باید در معرفی کالای قاچاق و تبعات آن برای جامعه تلاش کنند. تصور عموم مردم از قاچاق فقط موادمخدر و مشروبات الکلی است درصورتیکه هر کالایی که از مجاری قانونی وارد کشور نشود قاچاق نام دارد.

نماینده ادوار مجلس با اعلام آماری از واردات کالا به کشور از مناطق آزاد گفت: امروز در مناطق آزاد حدود 500 هزار فرصت شغلی برای کشور ایجاد شده است. میزان واردات از مناطق آزاد زیر یک میلیارد دلار و صادرات هم تنها یک میلیارد دلار است.

وی همچنین یادآور شد: در حال حاضر بالغ بر پنج میلیون نفر به کشورهای اطراف از جمله ترکیه، مالزی و تایلند مسافرت می کنند هر مسافر هم مجاز به وارد کردن کالا معادل 80 دلار به کشور است درحالیکه هر مسافر یک چمدان کالا به ارزش هزار و پانصد دلار وارد می کند که این عدد بزرگی است و با میزان کالایی که یک خانواده از مناطق آزاد خرید می کند قابل مقایسه نیست.

وی با اشاره به سهمیه سه میلیارد دلاری برای واردات از طریق مناطق آزاد بیان کرد: دولت اجازه واردات سه میلیارد دلار را از گمرک مناطق آزاد به سرزمین اصلی داده است.

گروسی با بیان اینکه تعدادی از مغازه های این مناطق که کالاهای داخلی و خارجی می فروشند در آستانه تعطیلی قرار دارند افزود: دلیل این موضوع آدرس غلطی است که داده شده که قاچاق در مناطق آزاد است.

وی با انتقاد از نظارت های ضعیف در مرحله اجرایی قانون مبارزه با قاچاق و ارز گفت: سالانه باید 500 هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شود اما ورود کالاها به کشور به تولید ملی آسیب می زند. معطی کالاها در گمرک انگیزه افراد را از تولید و اشتغال کم می کند ضمن اینکه بخشنامه های متناقض و دستورالعمل های خلق الساعه در مناطق آزاد نیز سرمایه گذار را سردرگم کرده است.

گروسی بیان داشت: بسیاری از بازرگانان،صنعتگران و تولیدکنندگان واقعی ما در پیچ و خم این قانون ها و مقررات وضع شده در زندان ها به سر می برند. این قانون باید جامع شود تا تکلیف همه فعالان مشخص شود.

همچنین در ادامه گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو، میرمحمدی اظهار داشت: در حال حاضر زیرساخت های مورد نیاز برای مبارزه با قاچاق با کمک دولت، پیگیری ستاد مبارزه با قاچاق و نظارت نمایندگان فراهم شده، قوانین مرتبط به روزرسانی شده اند و در صورت نیاز به اصلاحات و شفافیت بیشتر، مجلس از آمادگی لازم برخوردار است.

وی با تأکید بر ضرورت و اهمیت نظارت ها در این حوزه گفت: کاهش قاچاق طی سالهای اخیر حاکی از نظارت مجلس و فراهم شدن زیرساخت های لازم است.

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تصور اذهان عمومی از قاچاق منعطف به مرزنشینان و مناطق آزاد است درصورتیکه آنچه که رقم قاچاق را میلیاردی کرده قاچاق های سنگین، مافیایی و کانتینری بود. ممکن است قانون در مواردی نیازمند اصلاحات باشد اما دستگاه های نظارتی و کمیسیون اقتصادی مجلس باید قوی تر عمل کنند.

میرمحمدی در خاتمه تأکید کرد: فرهنگ سازی، آموزش و اراده جدی برای برخورد به هنگام سه قوه با قاچاق ضروری است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی