گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق: افزایش کالای مکشوفه درسایه همکاری اتاق اصناف با ستاد مبارزه با قاچاق

مقام مسئول در ستاد مبارزه با قاچاق گفت: بازرسی اتاق اصناف نقش بسزایی در کشف کالاهای قاچاق دارد که قرار شد از ظرفیت این اتاق و کارشناسان و بازرسان این حوزه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استفاده کنیم.

1398/02/28
|
12:30
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع قوانین بازدارنده قاچاق و در ارتباط تلفنی با ابوالفضل مژدهی پور کارشناس دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و رضا گلی عضو کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی روانه آنتن شد.

مژدهی پور در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" در رابطه با خلاهای قانونی در مبارزه با قاچاق کالا بیان داشت: با گذشت بیش از پنج سال از تاریخ لازم الاجرایی شدن قانون، ابهامات و ایراداتی از سوی برخی دستگاه های اجرایی و مشمولین قانون مطرح شد و از سویی دیگر با توجه به تحولات و تغییرات حوزه تجارت قطعا خلاهایی در این قانون و قوانین دیگر متصور است.

کارشناس دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز خلاهای جدی دارد که دولت و مجلس با اصلاح این قانون، مواردی را پوشش دادند و لایحه تدوین شده حاصل کار 24 دستگاه است و مشکلات فعلی را در این حوزه حل خواهد کرد.

وی در ادامه این مطلب با اشاره به مواد قانونی اصلاح شده در مجلس گفت: این تغییرات شامل دو بخش شکلی و زیرساختی و اصلاح محتوایی است. آمار مختلف کشفیات و پرونده های قاچاق کالا و ارز مشکلات متعددی را ایجاد کرده و نیازمند شفافیت است. قرار بر این شد که مرکز آمار ایران به اعضای ستاد ملحق شود تا شاهد شفافیت در آمارهای این حوزه باشیم.

مژدهی پور ادامه داد: از جمله دستگاه هایی که قرار شد عضو ستاد شود اتاق اصناف بود. بازرسی اتاق اصناف نقش بسزایی در کشف کالاهای قاچاق دارد که قرار شد از ظرفیت این اتاق و کارشناسان و بازرسان این حوزه برای مبارزه با قاچاق کالا و ارز استفاده کنیم.

کارشناس دفتر قوانین و مقررات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اضافه کرد: دستگاه دیگر که باید به ستاد اضافه شود وزارت ارتباطات است. با توجه به اینکه سامانه های متعددی در قانون مبارزه با قاچاق کالا در سطح پیشگیری وجود دارند قرار بر این شد وزارت ارتباطات به عنوان متولی اصلی موضوع به اعضای ستاد اضافه گردد.

مژدهی پور با اشاره به موارد محتوایی پیش بینی شده در لایحه گفت: ما در قانون فعلی فقط یک ماده خیلی مختصر در رابطه با قاچاق ارز داریم اما در لایحه اصلاحی یک ماده مفصل با حدود 18 بند کلیه مصادیق قاچاق ارز را پیش بینی کرده است.

همچنین در ادامه این گفت و گوی اقتصادی، عضو کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی در رابطه با قوانین بازدارنده از قاچاق بیان داشت: قانون مجازات مرتکبین قاچاق در سال 1312 تصویب شد و بعد از حدود 80 سال یعنی در سال 1392 قانون جدید مبارزه با قاچاق کالا و ارز با رویکرد تغییر شرایط اقتصادی و با هدف لزوم بازدارندگی تصویب گردید.

وی افزود: قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ابتدا قرار بود به صورت جامع تدوین شود و به عبارتی کلیه مقررات مربوط به قاچاق از جمله مصادیق قاچاق در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز گنجانده شود اما بعد از مدتی مسئولان و کارشناسان به این نتیجه رسیدند امکان گنجاندن کلیه مقررات در این قانون نیست و لذا لفظ جامع را از عنوان قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز حذف کردند.

گلی با انتقاد از تعدد و تنوع قوانین و مقررات مربوط به قاچاق گفت: موضوع قاچاق در قوانین مختلفی مطرح شده درصورتیکه اگر یک قانون جامع متناسب با شرایط کنونی کشور و آینده نگر تدوین شود اثربخشی آن بیشتر خواهد بود.

عضو کمیسیون رسیدگی به اختلافات گمرکی متذکر شد: البته اگر خود قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز مصوب سال 1392 نیز به درستی اجرا شود تا حدودی از قاچاق جلوگیری خواهد شد ضمن اینکه مجازات تعیین شده سطح پایین نیست بلکه در برخی کالاها مجازات سنگین بوده و از قدرت بازدارندگی لازم برخوردار است.

گلی در رابطه با بحث تعیین ارزش کالاها گفت: یکی از مباحث چالشی در گمرک ایران و حتی جهان تعیین ارزش است. قانون امور گمرکی نحوه تعیین ارزش را مشخص کرده است. طبق ماده 14 قانون، اگر طرف، ارزش کالا را با مستندات ارائه کرد و گمرک پذیرفت که مشکلی نیست اما اگر گمرک نپذیرفت بر اساس ماده 15 باید ارزش آن را تعیین کند. ماده 15 پنج روش را از سازمان تجارت جهانی (WTO) اقتباس کرده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی