صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: آخرین آمار رسمی از قاچاق کالا و ارز مربوط به سال 1397 توسط مرکز آمار ستاد و در پایان خرداد ماه ارائه خواهد شد.

حمیدرضا دهقانی نیا در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت و گو اظهار داشت: آخرین آمار رسمی از قاچاق کالا و ارز مربوط به سال 1397 توسط مرکز آمار ستاد در پایان خرداد ماه ارائه خواهد شد.

وی با اشاره به میزان قاچاق در مناطق آزاد افزود: صدور دستور معاون اول رئیس جمهور در سال گذشته مبنی بر الزام به ثبت سفارش در مناطق آزاد و سامانه متمرکز وزارت صنعت، معدن و تجارت از جمله گام های شفاف سازی بود تا اقدامات انجام شده در مناطق آزاد مشخص شوند.

دهقانی نیا گفت: تجمیع ثبت سفارش ها به صورت شفاف در سامانه متمرکز حاکمیتی، امکان رصد و ارائه برآورد وضعیت را برای فعالان مناطق آزاد و مسئولان ذیربط در سرزمین اصلی بسیار سریعتر و مناسبتر خواهد کرد.

این مقام مسئول یادآور شد: باید کلیه فرآیندها را از منطقه آزاد تا انتهای زنجیره رصد و شفاف سازی کنیم و البته این امر نیازمند استفاده از ابزارهای جدید الکترونیکی مانند سامانه هاست. بنابراین یکی از گام های ابتدایی رصد دقیق میزان ثبت سفارشات و کالاهای وارداتی به مناطق آزاد، ایجاد سامانه ها است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با اشاره به روند قاچاق کالا در سال 1397 عنوان کرد: روند قاچاق کالا در سال 1396 کاهشی بوده و تا زمان اعلام آمارها نمی توان درباره روند و میزان قاچاق در سال 1397 اظهار نظر قطعی کرد اما طبق اطلاعات و مشاهدات مستندات می توان گفت روند قاچاق در سال گذشته کاهشی و قابل کنترل بوده است.

دهقانی نیا اذعان کرد: امکان سوء استفاده از رویه های تجاری تعریف شده در مناطق آزاد منتج به فرآیند نامبارک قاچاق می شود و این امکان بالاتر از حد متوسط است چراکه اگر چنین نبود معاون اول رئیس جمهور ثبت سفارش در مناطق آزاد را الزامی نمی کرد.

وی با تصریح بر وجود بستر قاچاق در مناطق آزاد گفت: با کنترل و انجام مجموعه ای از اقدامات می توان تا حد زیادی از قاچاق در این مناطق جلوگیری کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در پایان گفت و گوی اقتصادی رادیو گفت و گو ابراز داشت: ما با همکاری گمرک و مناطق آزاد درصدد ارتباط داده های موجود در سامانه های پراکنده مناطق آزاد با سامانه های گمرکی هستیم.

مرتبط با این خبر

  • دستگاه هایی که همراهی نکنند، به قوه قضاییه معرفی می شوند

  • قوانین فرهنگی مجلس معضلات اقتصادی را رقم زده است

  • اصلاحیه قانون مبارزه با قاچاق در انتظار رفع ایراد شورای نگهبان!

  • تشکیل پرونده قضایی برای دستگاه های خاطی در امر قاچاق

  • بخش عمده ای از قاچاق از طریق مبادی رسمی است +صوت

  • قاچاق دام، سوخت و دارو؛ صدرنشین پرونده متخلفان!

  • ته مانده حراج های خارجی برتن مارک پوشان ایرانی

  • فقط 70برند خارجی پوشاک در کشور مجوز فروش دارند +صوت

  • علت توقف طرح مبارزه با برندهای محرز پوشاک قاچاق را باید از استانداری پرسید

  • تشکیل 2هزار پرونده پوشاک قاچاق ظرف دو هفته