گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رزاقی مطرح كرد: هدف از بودجه ریزی تأمین رفاه است یا اجرای نظام سرمایه داری؟

یک اقتصاددان گفت: هدف اصلی از بودجه ریزی در ایران باید مشخص شود که آیا در جهت تأمین رفاه مردم است یا پیاده سازی نظام سرمایه داری؟

1398/03/07
|
11:00
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع هزینه کردهای دولت و با حضور ابراهیم رزاقی اقتصاددان از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

رزاقی در برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو بیان داشت: مقام معظم رهبری سالهاست که بر اصلاح الگوی مصرف، اقتصاد مقاومتی، مبارزه با فساد و حمایت از تولید تأکید و سفارش می کنند و اصلاح ساختار بودجه ای نیز از تأکیدات اخیر رهبری است که متاسفانه مانند سایر موضوعات هنوز اجرایی نشده است.

این اقتصاددان افزود: نمایندگان مجلس نباید بودجه انحرافی و سرمایه داری را تصویب کنند و در صورت اشتباه بودن آن باید رئیس جمهور و وزیر را استیضاح نمایند.

وی همچنین در ادامه این مطلب مطرح کرد: هدف اصلی از بودجه ریزی در ایران باید مشخص شود که آیا هدف، تأمین رفاه برای مردم است یا پیاده سازی نظام سرمایه داری؟

رزاقی با انتقاد از نحوه بودجه ریزی و اجرای بودجه در کشور اظهار کرد: ما در وهله اول باید شکل بودجه را تعریف کنیم. فردی که معتقد به اصولی باشد حتی اگر نتیجه هم نگیرد کار را اصلاح می کند و یا استعفا می دهد. اگر این روحیه وجود داشته باشد بودجه با حداقل ایراد و مشکل اداره خواهد شد. اگر نمایندگان مجلس انقلابی عمل کنند بودجه را به درستی اصلاح می کنند و وقتی نمی توانند باید استعفا دهند.

این اقتصاددان در مصاحبه با رادیو گفت و گو تأکید کرد: اگر مسئولان ذیربط معتقد به نظام و دفاع مقدس باشند و دنبال پول و مقام نروند ساختار بودجه اصلاح و به درستی اجرایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه دولت باید یار تعاونی باشد اما ضد تعاونی عمل می کند افزود: مسئولان سی سال است که سرمایه داری را اجرا می کنند و به فکر فقرا نیستند. چرا در این چهل سال بودجه ریزی بر مبنای فروش نفت بوده است؟

رزاقی در پایان مطلب اظهار داشت: هدف دولت در بودجه ریزی اجرای قانون اساسی، ایجاد شغل، استقلال اقتصادی و فنی نیست و طی سالهای اخیر طبقه فوق ثروتمند در کشور ایجاد شده است

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی