گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو كمیسیون برنامه و بودجه خبر داد؛ پیگیری اصلاحات ساختار بودجه بعد از عید فطر

نماینده مجلس از پیگیری اصلاحات ساختار بودجه ای برای بعد از تعطیلات عید فطر خبرداد و گفت: بعد از تعطیلات این موضوع را دنبال خواهیم کرد.

1398/03/11
|
11:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع اصلاح نظام پرداخت یارانه و در ارتباط تلفنی با محمد خدابخشی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

خدابخشی با تأکید بر لزوم اصلاح نظام پرداخت یارانه در بودجه سالانه کشور بیان کرد: مجلس به ویژه کمیسیون برنامه و بودجه بر عدم کارایی نظام فعلی پرداخت یارانه ها اتفاق نظر دارند.

وی در ادامه با اشاره به عدم اثربخشی منابعی که به شکل های مختلف توزیع می شوند افزود: دولت 14 میلیارد دلار بابت کالاهای اساسی و با ارز 4200 تومانی پرداخت کرد اما به جای اینکه به گروه های هدف یعنی به دست مردم برسد عملاً به جیب دلالان و واسطه ها رفت و اهداف قانونگذار در جهت کمک به افراد کم درآمد و رسیدن کالاها به دست مردم محقق نشد.

نماینده مجلس با اشاره به چرایی این مطلب اظهار داشت: نبود نظارت کامل و جامع بر زنجیره توزیع کالا و حجم بالای یارانه ها از جمله دلایل این معضل است که به نوعی فساد هم ایجاد خواهد کرد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس معتقد است: یارانه ای که بابت کالاهای اساسی در سال 97 پرداخت شده و مبالغی که در بودجه 98 هزینه خواهد شد فقط منابع را به هدر می دهند.

خدابخشی در بخش دیگری از اظهارات خود یادآور شد: مجلس برای اطمینان خاطر از رسیدن کالاهای اساسی به دست مردم طرحی با عنوان توزیع کالابرگ الکترونیکی را مصوب کرد.

وی با اشاره به علت این تصمیم گیری مجلس گفت: ممکن است کالای اساسی به اندازه کافی تولید شود اما تجربه دو سال اخیر حاکی از سرازیر شدن نقدینگی به برخی بازارها و به ریختن وضعیت آن ها بود لذا اگر بخش اعظمی از این نقدینگی به سمت کالای اساسی برود قطعاً بازار کالای اساسی نیز به هم خواهد خورد، چراکه مردم به خاطر ترس از افزایش قیمتها بیشتر از نیاز خرید کرده و همین افزایش قیمتها را رقم خواهد زد.

این نماینده مجلس با تصریح براینکه نظام پرداخت یارانه ها در شرایط فعلی و با این حجم بالا از نقدینگی روش کارآمدی نیست گفت: مرکز پژوهش های مجلس نیز معتقد به عدم کارایی این روش است.

خدابخشی همچنین در ادامه این "گفت وگوی اقتصادی"، تحقیق و تفحص های انجام شده در رابطه با یارانه ها و اصلاحات ساختاری بودجه را بی نتیجه دانست و افزود: اصلاحات باید کوتاه مدت و میان مدت و بودجه مصوب نیز باید یک پنجم برنامه توسعه کشور باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اظهار اینکه دولت، سازمان برنامه و بودجه و مجلس وظایف خود را در رابطه با بودجه به درستی انجام نداده و آنطور که باید به صورت تخصصی ورود نمی کنند افزود: عملکرد دولت های دوم همواره از دولت اول ضعیف تر بوده و معمولاً در دوره دوم خیلی از مسائل کشور رها می شود. ما متاسفانه اغلب مسئولیت های نمایندگی، دولتی و مدیرکل بودن را برای مردم نمی خواهیم و برای خودمان می خواهیم درصورتیکه اگر برای مردم کار کنیم قطعا اصلاحاتی هم انجام خواهد شد.

این نماینده مجلس از پیگیری اصلاحات ساختار بودجه ای کشور بعد از تعطیلات عید فطر خبر داد و گفت: این موضوع در دستور کار کمیسیون قرار گرفته و بعد از تعطیلات برای این موضوع وقت می گذاریم. ما با کمک مرکز پژوهشهای مجلس ابعاد مختلف موضوع را بررسی و با سازمان برنامه و بودجه نیز نشست هایی را برگزار خواهیم کرد.
.
خدابخشی در خاتمه گفت: 45هزار و 500 تومان یارانه ها فقط پول یک جعبه خرما می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی