گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس ستاد اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران: دولت به تولید اعتماد ندارد؛ مالیات هم می خواهد

رئیس ستاد اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: وقتی حاکمیت به بخش تولید اعتماد ندارد نباید از تولیدکننده توقع پرداخت مالیات داشته باشد.

1398/04/10
|
10:15
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع جذب سرمایه و سرمایه گذاری در صنعت و توسعه خصوصی سازی با حضور دکتر حبیب الله انصاری دبیر کل و رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

انصاری در مصاحبه با رادیو گفت و گو، صنعت لوازم خانگی را از متنوع ترین صنایع کشور برشمرد و گفت: این صنعت به دلیل استفاده از صنایع بالادستی چون فولاد و مس و مزیت منحصر به فرد آن (نیاز قطعی همه مردم به لوازم خانگی) جزو یازده رشته شتاب دهنده توسعه اقتصادی دنیا و ایران محسوب می شود.

وی با بیان اینکه توسعه بازار داخل و صادرات صنایع، زمینه را برای توسعه اقتصادی فراهم خواهد کرد افزود: امروز صنعت لوازم خانگی ایران مجهز به تکنولوژی و زمینه های مختلف کیفیتی و برندسازی در ساختار واحدهای صنعتی با استفاده از مدیریت و فرهنگ صنعت شده است.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران خاطرنشان ساخت: وزارت صنعت، معدن و تجارت در گذشته تعداد زیادی مجوز بدون توجه به ظرفیت صادرات صادر کرده بود که نهایتاً تعداد زیادی از آنها در بازار فشرده رقابتی از بین رفتند اما تعدادی که باقی ماندند در توسعه بازار بر اساس مشتری محوری و مشتری مداری نقش آفرینی می کنند.

انصاری با تصریح بر اینکه هنوز زمینه برای صادرات محور شدن صنایع لوازم خانگی فراهم نشده مطرح کرد: تغییرات نرخ ارزی و تأمین مواد اولیه سبب معضل نقدینگی در این صنعت شده است.

وی با اشاره به اینکه سرمایه گذاری خارجی در کشور طی دو سال گذشته کاهش یافته گفت: هدف سرمایه گذار داخلی و خارجی ضمن ورود به مسائل صنعتی، سودآوری است بنابراین ایجاد فضای مناسب برای سرمایه گذاران برای کسب سود لازم ضروری است که متاسفانه امروز این شرایط فراهم نیست.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با انتقاد از فقدان استراتژی برای توسعه صنعتی، تولید و واردات افزود: سرمایه گذار برای سرمایه گذاری در بخش تولید و صنعت باید از سودآوری خود اطمینان داشته باشد و این مهم جز با داشتن یک استراتژی مشخص در کشور محقق نخواهد شد.

وی بالا بودن قیمت تمام شده را دلیل اصلی عدم تمایل سرمایه گذاران به سرمایه گذاری و کندی روند آن در ایران عنوان کرد و گفت: دلیل اصلی بالا بودن قیمت تمام شده به مباحث متعددی از جمله مالیات، توزیع مواد اولیه، افزایش مداوم هزینه های تولید، تأمین ارز مورد نیاز، بهره وری و ضعف بازار سرمایه در تامین مالی تولید برمی گردد.

انصاری همچنین یادآور شد: امروز حداقل نرخ سود تسهیلات بانکها 20 تا 32 درصد است درحالیکه این نرخ در کشورهایی که به رشد اقتصادی دست یافته اند از چهار درصد تا ده درصد است.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در پایان بیان داشت: معتقدیم تولیدکننده باید مالیات پرداخت کند اما در زمانی که زمینه تولید فراهم باشد. وقتی حاکمیت به بخش تولید اعتماد ندارد و نگاه او به مالیات انتفاعی است نباید از تولیدکننده توقع پرداخت مالیات داشته باشد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی