صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران گفت: بی توجهی به بخش معدن تا حدی است که سازمان های زمین شناسی در کشور حتی پول بنزین برای انجام عملیات صحرایی و تهیه نقشه را هم ندارند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های معدنی ایران در پشتیبانی از مواد اولیه تولید داخل با حضور دکتر صابر پرنیان رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

پرنیان با اظهار اینکه تقریباً کلیه عناصر جدول مندلیف در ایران وجود دارد گفت: ارزش منابع معدنی ایران هزار میلیارد دلار پیش بینی می شود.

وی افزود: در رژیم گذشته حدود 200 معدن داشتیم اما امروز حدود 10 هزار پروانه اکتشاف صادر شده و این نشانه حرکت به سمت استفاده بهینه از منابع است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران، "توسعه معادن و فراوری صنایع معدنی" را یکی از هفت محور توسعه کشور و عبور اقتصاد نفتی دانست و اظهار کرد: "انقلاب معدنی" شعار امسال وزارت صنعت، معدن و تجارت است.

وی با اشاره به تأکید مقام معظم رهبری بر توسعه و جایگزینی معدن به جای نفت گفت: متاسفانه بی توجهی به بخش معدن تا حدی است که سازمان های زمین شناسی در کشور پول بنزین برای انجام عملیات صحرایی و تهیه نقشه را ندارند.

پرنیان با انتقاد از نبود نگاه اصولی و مناسب به بخش صنعت و معدن یادآور شد: در گذشته 1500 قلم کالا به ایر ان وارد می شد که هم اکنون با سیاست وزارت صنعت به 100 قلم رسیده و در نهایت باید به 15 قلم و فقط برای مواد اولیه مورد نیاز تولید برسد. نگاه به معدن از صنعت هم بدتر است؛ حتی برای نشان دادن ویترین تولید هیچ وقت سراغ معدن کار نمی روند چراکه معدن کار فیزیکی و از صنعت سخت تر است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی تهران همچنین در ادامه "ساماندهی معادن کوچک و انقلاب معدنی" را به عنوان برنامه امسال وزارتخانه معرفی کرد و گفت: متاسفانه دولت و حاکمیت سرمایه گذاری در حوزه معدن، فناوری و تکنولوژی های جدید نکرده و هم اکنون خام فروشی بلای جان ما شده است.

پرنیان با بیان اینکه یقه معدن کاران، صنعتگران و تولیدکنندگان کشور در دست سازمان امور مالیاتی است افزود: 9 درصد ارزش افزوده از این قشر دریافت می شود درحالیکه در کل دنیا از مصرف کننده نهایی گرفته می شود.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرکهای صنعتی تهران راه عزت، استقلال، تولید ثروت برای کشور و تحقق اقتصاد مقاومتی را در گرو حمایت واقعی از تولید دانست و افزود: ایران بهشت معدن است و می تواند به بهشت صنایع معدن تبدیل شود.

پرنیان در پایان مطلب با اعلام اینکه نهضت داخلی سازی در همه شهرک های صنعتی استان تهران در حال انجام است گفت: هم اکنون بازار خوبی پیدا شده و همه کارگروه های رفع موانع در استان ها فعالیت می کنند.

مرتبط با این خبر

  • دولت و بانک مرکزی مقصر انحراف نقدینگی از مسیر اصلی اند

  • دولت برای واگذاری ها شهامت به خرج دهد

  • محدوده انحصار و ورود دولت به حوزه اقتصاد کجاست؟

  • خصوصی سازی به یکی از عوامل فساد تبدیل شده است

  • حجم بالای جمعیت غیرفعال موجب فلج شدن اقتصاد می شود

  • احیای تعاونی ها راهکار کاهش سهم دولت در اقتصاد

  • سهم تحریم ها در بی ثباتی اقتصاد کشور ناچیز است

  • سود 20درصدی سپرده یعنی تیر خلاص به تولید

  • راهکارهای مهار نقدینگی سرگردان چیست؟

  • واکاوی چرایی رسوب کالا در بنادر