گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیر عامل كارگزاری " بانك دی": سیاست های متناقض بانکی سپرده گذاران را بی اعتماد کرده

مدیر عامل کارگزاری " بانک دی" گفت: اگر سیاست ها ظرف مدت یک تا دو سال با یکدیگر تناقض پیدا کنند باعث بی اعتمادی سپرده گذاران خواهد شد.

1398/04/23
|
09:30

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مشکلات نظام بانکی با حضور دکتر فردین آقا بزرگی کارشناس بازار سرمایه و مدیر عامل کارگزاری " بانک دی " از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

آقا بزرگی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار داشت: تأمین مالی بنگاه های اقتصادی در بازه زمانی کوتاه مدت بر عهده نظام بانکی و در بلندمدت بر عهده بازار سرمایه است.

وی با بیان اینکه بیش از 80 درصد منابع لازم برای تجهیز بنگاه های اقتصادی از نظام بانکی تأمین می شود افزود: بنا به گفته مسئولان اقتصادی کشور، نظام اقتصادی کشور بانک محور است و این باعث چالش هایی چون سپرده گذاری و سرمایه گذاری بیش از حد در حوزه مسکن و حوزه های زودبازده دیگر شده است.

مدیر عامل کارگزاری " بانک دی " با اشاره به اینکه بانکداری سرمایه گذاری برای حراست از سپرده ها مجبور به سرمایه گذاری های دیربازده و بلند مدت است یادآور شد: نیمی از نقدینگی سرگردان کشور به ارزش کل بازار سرمایه و بورس است لذا با تأمین بخش عمده ای از نیازهای مالی از این طریق به چالش ها دچار نخواهیم شد.

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه ابزارهای بانکی ایران نسبت به گذشته به شدت متحول شده افزود: این تحول در دنیا به اندازه ای است که در حال حاضر بانکها در قالب مشاوران سرمایه گذاری به عنوان یک هلدینگ عمل می کنند.

وی با تأکید بر اینکه بانکها باید در رشد اقتصادی کل کشور نقش آفرینی کنند گفت: متاسفانه عمده مدیران بانک های خصوصی فاقد تجربه لازم برای اداره امور بانکی و دستور بگیر از مقام بالادستی اند که ممکن است اختلال اقتصادی ایجاد کند.

مدیر عامل کارگزاری " بانک دی " با بیان اینکه مجموعه سیاست ها باید در چارچوب و استراتژی خاص با هدف تعالی و رشد اقتصادی هدفگذاری شوند مطرح کرد: اگر سیاست ها ظرف مدت یک تا دو سال با یکدیگر تناقض پیدا کنند باعث بی اعتمادی سپرده گذاران خواهد شد.

آقا بزرگی ادامه داد: بسیاری از بازنشستگان و سپرده گذاران از طریق سپرده گذاری در سیستم بانکی امرار معاش می کردند اما با تغییر سیاست ها و بی اعتمادی مردم، منابع و سپرده های آنها به بازارهای غیرمتشکل و غیرقانونی هدایت شد.

وی با انتقاد از نبود ابزار کامل و فضای مناسب برای تجهیز بنگاه های اقتصادی کشور گفت: رسالت بانک مشارکت در طرحی نیست که بازدهی آن ده سال به طول بینجامد. متاسفانه بانک مرکزی هم نظارت کاملی ندارد.

مدیر عامل کارگزاری " بانک دی" با بیان اینکه مشکلات موسسات اعتباری و بانکها ناشی از نظارت ضعیف و حرکت به دور از سیاست های کلان است بیان داشت: ثبات اقتصادی و استقلال بانک مرکزی از جمله راهکارهای حل مشکلات این حوزه به شمار می روند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی