گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی كشور: صندوق ها در ایران دچار بی هویتی شده اند

مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور گفت: صندوق ها در ایران هم در میان کارمندان و مدیران خود و هم از منظر مردم و دستگاه های سیاست گذار دچار بحران هویتی شده اند.

1398/04/29
|
16:15

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع مشکلات صندوق ها، علل و ریشه ها در ارتباط تلفنی با دکتر میکائیل عظیمی مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور از شبکه رادیو گفت و گو پخش شد.

عظیمی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به تعداد صندوق ها در کشور بیان داشت: به طور کلی 16 صندوق بازنشستگی در کشور وجود دارد که صندوق تأمین اجتماعی به عنوان بزرگ ترین صندوق و صندوق بازنشستگی کشوری حدود 94 درصد جامعه هدف را تحت پوشش قرار می دهند.

وی افزود: صندوق بازنشستگی کارمندان سازمان صدا و سیما، مخابرات، سازمان دریانوردی، بانک ها، بانک مرکزی و بیمه ایران نیز جزو همین 16 صندوق به شمار می روند.

مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور با اشاره به کارکرد و وظایف این صندوق ها گفت: وظیفه اصلی این صندوق ها ارائه خدمات بیمه بازنشستگی به کارمندان است اما هر صندوق در کنار این وظیفه اصلی مجموعه ای از خدمات را نیز متعهد و متقبل شده است.

عظیمی یادآور شد: از بین همه صندوق ها، سازمان تامین اجتماعی بیشترین خدمات را در قالب بیمه بیکاری، درمان، انواع غرامت دستمزدها و انواع جبران هزینه های درمانی به جامعه هدف ارائه می دهد اما وظیفه صندوق کشوری (مخصوص کارمندان دولت) فقط پرداخت مستمری بازنشستگی و ارائه برخی خدمات فرعی فرهنگی و اجتماعی است.

این مقام مسئول با اشاره به روش تأمین بودجه این صندوق ها گفت: این صندوق ها طبق قاعده باید خودگردان باشند اما از طریق درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری و کمک مختصر دولت تأمین مالی می شوند.

مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور با اشاره به مشکلات و چالش های صندوق ها اظهار کرد: مهم ترین مشکل صندوق ها بحران هویتی است. به عبارتی این صندوق ها هم در میان کارمندان و مدیران خود و هم از منظر مردم و دستگاه های سیاست گذار دچار بحران هویتی شده اند چراکه موفق به انجام کارکرد اصلی و مورد انتظار از خود نشده اند.

وی افزود: جلوه بیرونی این بحران، بحران نقدینگی و ناپایداری مالی صندوق هاست که ریشه در بحث هویتی دارد.

عظیمی با طرح یک سوال گفت: سوال ما این است که چرا نظام سیاست گذاری کشور در برابر هشدارها واکنش شایسته ای به خرج نمی دهد؟ جواب آن هم به فلسفه نظام اداری و توازن قوای اجتماعی و سیاسی برمی گردد. وقتی توازن قوا به سمت نهادهای متمرکز، غیرمشارکتی و با فاصله زیاد از ضوابط علمی و حرفه ای پیش می رود چنین اتفاقاتی قابل پیش بینی است.

وی با تأکید بر لزوم اصلاحات فرآیندی و حکمرانی در صندوق ها گفت: اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی 88 قاعده و اصول حکمرانی را برای اداره مناسب صندوق های بازنشستگی ارائه کرده اما طبق مطالعات صندوق کشوری ما تنها یکم سوم از این قواعد را رعایت می کند.

مدیرعامل نهاد پژوهشی صندوق بازنشستگی کشور تصریح کرد: یکی از معضلات کشورما این است که معضل اشتغال را با دستکاری قواعد بیمه ای حل می کند درصورتیکه این کار یک خطای فاحش سیاستی است.

عظیمی با اشاره به روش تامین مالی صندوق ها در 12 کشور دنیا گفت: کشورهای مختلف روش ترکیبی از مشارکت شهروندان و تضمین های حاکمیتی شناسایی کرده اند اما در کشور ما این تضمین های حاکمیتی وجود ندارد و فقط از مردم مطالبه می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی