صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

قائم مقام انجمن بانکداران خبره کشور ورود بانک مرکزی به کاهش سرمایه مازاد بانکها و برخورد جدی با بانکهای مختل کننده اعتبار کشور و سیستم بانکی را راهکار خروج از بحران بنگاه داری عنوان کرد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بنگاهداری بانکها و تاثیرات مخرب آن بر اقتصاد تولید و با حضور آلبرت بغزیان عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و قائم مقام انجمن بانکداران خبره کشور از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

بغزیان در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به شعب مازاد بانکها در ایران گفت: هیچ یک از شعب بانکها پس از انقلاب به خاطر دولتی شدن و ادغام 35 بانک در قالب چهار بانک تخصصی و تعدادی بانک تجاری و دولتی حذف نشدند.

وی افزود: معمولاً حذف شعب مازاد و تنظیم بهینه شعب بانکی در اکثر برنامه ریزی استراتژیک بانکها مطرح می شود اما سرانه بانکهای ما همچنان نسبت به جمعیت بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: بانک به دنبال سود و کسب رضایت سپرده گذاران است و برای این کار ممکن است دست به هر اقدامی بزند.

بغزیان با اشاره به اینکه مطالبات معوق بانکها هزینه هایی را به آنها تحمیل کرده گفت: بانک ها برای بازگرداندن پول به مشتریان به سراغ آسان ترین کار یعنی ساختمان سازی و پاساژسازی و غیرزیرساختی می روند که البته بانک مرکزی باید بانکها را از این انحراف دور می کرد و یا هشدار می داد.

قائم مقام انجمن بانکداران خبره کشور یادآور شد: بانک مرکزی در گذشته نسبت به مطالبات و بنگاه داری و تعداد شعب و وظایف بانکها سکوت می کرد اما در حال حاضر این سکوت شکسته شده و مطالبه می کند. سکوت بانک مرکزی در گذشته نسبت به مسائل بانکی باعث شد موسسات بانکی مختلف جامعه را نسبت به سیستم بانکی بی اعتماد کنند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در رابطه با دلایل بنگاه داری بانک ها عنوان کرد: بانک ها به دلیل کاهش درآمدهای مُشاع، افزایش مطالبات معوق و کسب درآمد از طریق کارمزدها و حق العملها به بنگاه داری روی آورده اند.

بغزیان با انتقاد از اینکه بانکها از بخش نامه های بانک مرکزی تمکین نمی کنند تأکید کرد: درصورت برخورد با متخلفان و هیئت مدیره ها، بانک ها هم از دستورالعمل های بانک مرکزی تمکین خواهند کرد و سهام و دارایی خود را افزایش خواهند داد.

این استاد دانشگاه ورود بانک مرکزی به کاهش سرمایه مازاد بانکها و برخورد جدی با بانکهای مختل کننده اعتبار کشور و سیستم بانکی را راهکار خروج از بحران بنگاه داری عنوان کرد.

قائم مقام انجمن بانکداران خبره کشور در پاسخ به این سوال که آیا درخواست کنندگان افتتاح موسسات بانکی از صلاحیت برخوردارند یا خیر گفت: مسیر تاسیس بانک شامل درخواست مجوز و ارائه مهلت برای چیدن سیستم مشخص است اما برخی در همان فرصت دریافت مجوز موسسه را افتتاح و منابع را جذب می کنند و این نشانه ضعف نظارت ها در مراحل مختلف است.

بغزیان در پایان این گفت و گوی اقتصادی، عدم تأمین نیاز نقدینگی کافی برای موسسات تولیدی را از جمله آثار مخرب بنگاه داری بانکها عنوان کرد

مرتبط با این خبر

  • بنگاه داری بانک ها همچنان ادامه دارد...

  • بنگاه داری بانک ها اختیاری نبود

  • بانک مرکزی درباره کاهش سرمایه مازاد بانکها اقدام کند

  • بانک ها؛ سهام دار عمده برج های تهران هستند

  • تلاش وزارت اقتصاد برای رهانیدن بانکها از بنگاه داری +صوت

  • از بعد نظارتی مجلس بر بانک ها غفلت شده است

  • اصلاح ساختار دولت از اهداف اساسی خصوصی سازی بود

  • ورشکستگی یا بنگاه داری؛ دو راه پیش روی بانکهای کشور است

  • فعالیت بانک های ایران در دنیا جرم محسوب می شود!

  • بنگاه داری نتیجه عدم استقلال فکری بانکهاست