گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی: حاشیه سود تولید کمتر از 15درصد و زیر نرخ سود بانکی است

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی گفت: حاشیه سود تولید در کشور ما زیر 15 درصد و زیر نرخ سود بانکی است.

1398/05/03
|
14:00
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع نقش نظام بانکی در هدایت صحیح نقدینگی در جامعه در ارتباط تلفنی با عباس آرگون عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

آرگون در مصاحبه با رادیو گفت و گو با بیان اینکه بازارهای فعلی جذابیت بیشتری برای جذب نقدینگی دارند و حاشیه سود بازارهای دیگر نسبت به بخش های مولد بیشتر است افزود: هزینه ای که بنگاه های تامین کننده منابع تولید برای تولید می پردازند از سود تولید بیشتر است.

وی با تصریح بر اینکه بخش های تولیدی ما حاشیه سود بالایی ندارند افزود: از این رو جذابیتی برای ورود به این حوزه وجود ندارد و در نتیجه منابع به سمت کالاهای واسطه ای و غیرمولد هدایت می شوند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با اظهار اینکه حاشیه سود تولید در کشور ما زیر 15 درصد و زیر نرخ سود بانکی است گفت: به نظر می رسد نظام بانکی باید به جذابیت بیشتر سرمایه گذاری در بخش تولید کمک کند و سود بازارهای موازی با بخش تولید نیز کاهش یابد تا به توسعه اشتغال و صادرات و تولید منجر شود.

آرگون با اشاره به هزینه تامین مالی برای بخش تولید گفت: هزینه تامین مالی در کشورهای دیگر 2 تا 3 درصد است اما این هزینه در کشور ما به بالای 20 درصد می رسد و این رقم خوبی نیست.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به اینکه کشور ما بانک پایه است افزود: همه برای تامین مالی به بانک مراجعه می کنند درصورتیکه نظام بانکی برای تامین مالی کوتاه مدت طراحی شده است. تامین مالی بنگاه های بزرگ کشور باید از طریق بازار سرمایه و تامین مالی بنگاه های کوچک و متوسط باید از بانکها صورت گیرد ضمن اینکه نظام بانکی نیز باید کاهش بهای تمام شده پول را دنبال کند.

وی مطرح کرد: میزان سود سپرده به سپرده گذار نسبت به نرخ سود تسهیلات منفی است، کمااینکه هم اکنون شاهد بانکهایی با زیان انباشته چند صد درصدی هستیم. بنابراین نظام بانکی به شدت نیازمند اصلاحات اساسی و بنیادی است.

آرگون در ادامه تأکید کرد: بانک ها باید از بنگاه داری خارج شوند و منابع خود را با اعتبار سنجی مشخص و تامین مالی دقیق صرف ارائه تسهیلات کنند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی در رابطه با نقش ادغام بانکها در حل چالش های بانکی گفت: حل معضلات بانکی نیازمند یک نگرش سیستمی و یکپارچه است. متاسفانه قانون اصلاح بانکی ده ها سال است که به مجلس می رود اما همچنان اتفاق خاصی نیفتاده درحالیکه ما باید متناسب با اتفاقات روز دنیا حرکت کنیم و کفایت بانکها نیز باید اصلاح شود.

وی با تأکید بر اینکه نظام بانکی باید متناسب با شرایط بازار و شرایط واقعی روز اصلاح شود گفت: اصلاح بانکی از طریق تکلیف و بخش نامه ای قابل انجام نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی