گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت رئیسه كمیسیون برنامه و بودجه مجلس: لزوم اصلاح قوانین و حمایت از سرمایه گذاری در بازار سرمایه

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه وبودجه مجلس اصلاح قوانین و حمایت واقعی از سرمایه گذاری در این حوزه را ضروری برشمرد و افزود: شرط تاثیرگذاری بازار سرمایه بر رونق اقتصادی تشویق مردم به سرمایه گذاری در این بازار است.

1398/05/07
|
11:45

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع رکود اقتصادی و بازار سرمایه در ارتباط تلفنی با دکتر علی قربانی عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی و دکتر فرزین حق دل کارشناس اقتصاد، بورس و سرمایه از چابهار از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

قربانی در ارتباط زنده تلفنی نقش بازار سرمایه را در رونق و توسعه اقتصادی جوامع توسعه یافته موثر خواند و گفت: این بازار در کشور ما به دلیل بانک محوری نظام اقتصادی و عدم اطلاع و اعتماد مردم نسبت به آن نقش چندانی در توسعه اقتصادی ندارد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به حجم نقدینگی در ایران بیان داشت: طبق آخرین آمار بانک مرکزی، بیش از هزار و 800 هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور داریم که گاهی به سمت سکه و گاهی هم به سمت دلار و مسکن و غیره هدایت می شود.

وی با تأکید بر اینکه مجلس و دولت برای تاثیرگذاری بازار سرمایه بر رونق تولید باید طرح ها و لوایحی را تهیه کنند افزود: صدا و سیما با اطلاع رسانی و تبیین ابعاد و زوایای مختلف این بازار برای مردم می تواند آنها را به سرمایه گذاری در بازار سرمایه تشویق نماید.

این نماینده مجلس همچنین مطرح کرد: از طرفی بازارهای موازی تولید اعم از سکه و دلار و طلا و مسکن دارای سودهای آنچنانی و البته مقطعی بودند و از طرفی هم سود سرمایه گذاری در بخش های تولیدی کوتاه مدت است. بنابراین باید شرایطی را فراهم کرد تا سرمایه گذاری در این بازار مقرون به صرفه باشد.

قربانی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، اصلاح قوانین و حمایت واقعی از سرمایه گذاری در این حوزه را ضروری برشمرد و افزود: اگر موفق به تشویق مردم به سرمایه گذاری در بازار سرمایه نشویم، این بازار هم نقش چندانی در توسعه اقتصادی کشور ایفا نخواهد کرد.

همچنین در ادامه "گفت و گوی اقتصادی"، حق دل ماهیت بازار سرمایه و بورس را سرمایه گذاری خطرپذیر عنوان کرد و گفت: سرمایه گذاران این بازار با توجه به شرایط و تحولات بازار و برای مواجهه با کمترین تنش مالی پیش بینی هایی را انجام می دهند.

این کارشناس اقتصاد خاطرنشان ساخت: بیشترین اقبال عموم مردم طی دو سال اخیر سرمایه گذاری در بانکها بود که البته باعث پویایی اقتصاد نشد بلکه با کاهش سودهای بانکی، پولها از سیستم بانکی خارج شد، حرفه ای ها و افراد مطلع به سراغ بازار بورس رفتند اما افراد ناآشنا با سیستم بورس، به سمت بازار مسکن خودرو و ارز و طلا هجوم آوردند.

حق دل با اشاره به نقش بازار سرمایه بر کاهش اثرات رکود اقتصادی عنوان کرد: بهترین بازاری که می تواند به اقتصاد کشور کمک کند و پویایی مناسبی را در همه زمینه های اقتصادی ایجاد نماید بازار بورس است.

این کارشناس بورس و سرمایه، عدم آگاهی و آشنایی مردم با بورس و نحوه سرمایه گذاری را عامل عدم تمایل جامعه به سرمایه گذاری در بازار سرمایه دانست و گفت: اگر مردم را از طریق ابزارها و اهرم های سازمان بورس با این حوزه آشنا کنیم و سرمایه ها به این بازار هدایت شوند قطعا شاهد چرخش اقتصادی مناسبی خواهیم بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی