صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کمیسیون به شدت پیگیر برگشت مالیات بر ارزش افزوده به واحدهای تولیدی است گفت: استانها 9درصد مالیات دریافت شده را از مالیات واحدهای تولیدی کسر می کنند.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع ظرفیت های مغفول صادراتی به کشورهای شرق و غرب آسیا در ارتباط تلفنی با دکتر معصومه آقاپور علیشاهی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از شبکه رادیو گفت و گو به روی آنتن رفت.

آقاپور در مصاحبه با رادیو گفت و گو با اشاره به اقدامات مجلس در راستای تقویت صادرات اظهار داشت: یکی از اقدامات مجلس در سال رونق تولید، تشکیل "فراکسیون رفع موانع" تولید بود که در 52 ماده در صحن علنی تصویب شد.

وی تدوین 9 بخشنامه بانک مرکزی درخصوص صادرات را نشانه اولویت خاص دولت به این موضوع دانست و گفت: یکی از موارد بخش نامه جدید بانک مرکزی که با همکاری مجلس اعمال شد در رابطه با انتقال ارز به بخش صادراتی بود؛ بدین صورت که 50 درصد با ارز نیمایی، 20 درصد هزینه های تحریم و 30 درصد هم خود صادرکنندگان می توانند در خصوص ارز تصمیم گیری کنند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به توجه ویژه مجلس در حوزه صادرات غیرنفتی به اعتبار سنجی واحدهای نمونه و دارای سوابق مناسب در بخش انتقال ارز برای صادرات کالاها گفت: ما از این طریق موانع و بروکراسی های آنها را به حداقل می رسانیم.

این نماینده مجلس از ایجاد شرایط VIP در گمرک خبرداد و گفت: صادرکنندگان با شرایط ویژه و بدون نوبت دهی، صادرات خود را انجام می دهند.

آقاپور با بیان اینکه کمیسیون اقتصادی به شدت پیگیر برگشت مالیات بر ارزش افزوده به واحدهای تولیدی است مطرح کرد: طبق اختیاراتی که مجلس به استان ها داده، استان ها به ویژه استان های مرزی می توانند 9 درصد مالیات دریافت شده را از مالیات واحدهای تولیدی کسر کنند و یا اینکه ظرف مدت سه ماه پرداخت شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: شرایط فعلی کشور شرایط عادی نیست و ما در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفتیم. در کنار آن، جنگ های تبلیغاتی و رسانه ای مزید بر علت شده است.

آقاپور با اشاره به کسری منابع دولت و رفتارهای سینوسی و تغییر سیاست های بازرگانی و تجارت کشورهای همسایه با ایران گفت: ما در شرایط فعلی به شدت نیازمند درآمد صادرات غیرنفتی هستیم و این فرصتی برای شرکت های داخلی است تا بازارها را قبضه کنند.

مرتبط با این خبر

  • اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده گام بزرگ برای رونق تولید +صوت

  • مالیات بر ارزش افزوده؛ مانعی در مسیر کسب و کار داخلی

  • قانون مالیات بر ارزش افزوده به صورت آزمایشی و پنج ساله بود

  • قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده در نیمه دوم امسال اجرایی خواهد شد

  • چندگانگی مالیات بر ارزش افزوده، بازار را دچار چالش کرده است

  • باید در زمینه مالیات بر ارزش افزوده شفاف سازی صورت گیرد

  • اصلاحیه قانون مالیات بر ارزش افزوده خطری برای شهرداری ها است

  • دائمی کردن مالیات بر ارزش افزوده؛ ابزار حمایت از تولید داخلی!

  • مالیات بر ارزش افزوده به مصرف کننده اصابت می کند

  • سازمان امور مالیاتی در اجرای قانون دقت بیشتری به خرج دهد