صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی گفت: دولت باید اجازه دهد که نرخ ارز متناسب با تورم داخلی و خارجی تغییر کند تا تولیدکننده هم به سود مورد نظر خود برسد.

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع بررسی کارنامه دولت در تحقق شعار رونق تولید با حضور حسن حسینقلی نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی و رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی کشور از آنتن رادیو گفت و گو پخش شد.

حسینقلی در مصاحبه با رادیو گفت و گو با تصریح بر نبود استراتژی مدون در حوزه صنعت، معدن و بازرگانی گفت: علاوه براین، رویکرد فرهنگی مردم و مسئولان نیز به تولید، صادرات و اشتغال زایی به شدت ضعیف است.

وی با بیان اینکه تحقق شعار امسال "رونق تولید مستلزم انجام اقدامات گسترده ای است افزود: در این میان با تحریم های آمریکا نیز مواجه شدیم اما ما تولیدکنندگان سربازان خط مقدم هستیم و از دولت، مجلس و قوه قضائیه نیز انتظار حمایت داریم.

نائب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی،" قانون رفع موانع تولید" و "قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار" را از قوانین کارآمد مصوب مجلس عنوان کرد و گفت: دولت باید به این قوانین باور داشته و آن ها را اجرایی کند.

حسینقلی با اشاره به اینکه دولت و مجلس طبق ماده دوم و سوم "قانون رفع موانع تولید" برای هر تصمیمی باید نظر تشکل های تخصصی مورد نظر را جویا و از آن استفاده کنند افزود: این، خود یک فرهنگ است که متاسفانه مسئولان ما گمان می کنند همه مسائل را می دانند و نیازی به مشورت با بخش خصوصی احساس نمی کنند.

وی با اشاره به وضعیت نقدینگی به عنوان یکی از عوامل تولید گفت: وقتی نقدینگی گران است و وام 24 درصدی پرداخت می شود امکان رقابت از تولیدکننده سلب می شود ضمن اینکه وقتی به بانک مراجعه می کنیم متاسفانه بانک هم پول ندارد.

حسینقلی با انتقاد از اینکه مالیات بر ارزش افزوده به جای مصرف کننده از تولیدکننده دریافت می شود مطرح کرد: فضای موجود در تولید به گونه ای است که تولیدکننده بدون حمایت و پشتوانه در یک جنگ تمام عیار کار می کند و بدتر اینکه رسیدگی به شکایت ما از بیمه و مالیات و غیره از چهار ماه تا دو سال طول می کشد.

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی کشور با اشاره به اینکه نوشتن استراتژی و برنامه نیازمند آمار دقیق و صحیح است افزود: متاسفانه ما در ایران یا آمار دقیق نداریم یا آمار غلط و دروغ و یا با تاخیر به دست برنامه ریزان می رسد.

وی با تأکید بر اینکه دولت نباید نرخ ارز را به صورت مصنوعی کنترل و آن را حفظ کند گفت: صرف نظر از لزوم کنترل جوسازی ها و دلالان ارز توسط دولت، اما دولت باید اجازه دهد که نرخ ارز متناسب با تورم داخلی و خارجی تغییر کند تا تولیدکننده هم به سود مورد نظر خود برسد.

حسینقلی اقدامات دکتر رحمانی وزیر صمت را در راستای رونق تولید مثبت ارزیابی کرد و افزود: فعال سازی معادن کوچک و متوسط از جمله این اقدامات است اما سوال مهم اینجاست که چه اتفاقی در سنوات گذشته افتاده که 20 درصد معادن کشور تعطیل شدند و برای فعال شدن مجدد این معادن چه باید کرد؟

رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سرب و روی کشور لزوم بازنگری در قوانین و مقررات موجود در این بخش را متذکر شد و گفت: متاسفانه با چوب خام فروشی جلوی صادرات را می گیرند و برای صادرات شمش و روی و سنگ آهن محدودیت ایجاد می کنند. دولت به جای نگاه درآمدی به صادرات باید نگاه تولیدی و اشتغال زایی داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • بنگاه های تولیدی؛ یگان های رزمی در جنگ اقتصادی اند!

  • راهکارهای عملیاتی کردن شعار حمایت از کالای ایرانی در کشور

  • شعار سال در بخش کشاورزی با تکیه بر توانمندی های داخلی محقق می شود

  • تحقق شعار سال، مستلزم حرکتی جهادی و انقلابی است

  • رونق تولید صادرات محور؛ در سایه وضع محدودیت های وارداتی!

  • مجلس نیاز به اصلاح رویکرد دارد

  • موضوع اشتغال در حال تبدیل شدن به چالش اساسی در نظام است

  • تحقق شعار حمایت از کالای ایرانی همت مردم و مسئولان را می طلبد

  • خرید کالای ایرانی اشتغال زایی جوانان را به دنبال خواهد داشت

  • حمایت از کالای ایرانی؛ درگرو افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام شده!