گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حسن قوامی: حذف ناگهانی ارز 4200 تومانی باعث تنش در بازار می شود

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه درباره حذف ارز 4200 تومانی بیان کرد: در حال حاضر بازار به ثبات نسبی رسیده و اگر به طور ناگهانی این ارز حذف شود، کار اشتباهی است زیرا باعث تنش در بازار می شود.

1398/05/31
|
12:52

برنامه «گفت و گوی اقتصادی» رادیو گفت و گو با موضوع تخصیص ارز 4200 تومانی به کالاهای اساسی و با حضور حسن قوامی عضو هیئت علمی دانشگاه علامه به روی آنتن رفت.

حسن قوامی در آغاز با بیان اینکه منبع ارز 4200 تومانی نامشخص است، گفت: در سال 96 اعلام کردند هر کسی که می خواهد می تواند ارز 4200 تومانی برای واردات دریافت کند و هیچ محدودیتی وجود نداشت. این موضوع سبب افزایش قیمت ارز شد و این در حالی بود که در آن زمان تحریم شروع نشده بود و به راحتی نفت می فروختیم.

وی بازار ارز را یک بازار حساس عنوان کرد و اظهار داشت: بازار ارز از همه اتفاقات جامعه تاثیر می گیرد و همه رویدادهایی که در اجتماع رخ می دهد، در بازار ارز تعیین کننده است و به همین جهت افزایش نرخ ارز که تا 19 تومان نیز رسید، دلیل منطقی اقتصادی نداشت هر چند تورم در آن دوره افزایش یافته بود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه اثرگذاری بازار ارز بر دیگر بازارهای مالی را بسیار زیاد دانست و عنوان کرد: وقتی جهش ارزی اتفاق می افتد، بازارهای دیگر نیز تحت تاثیر آن، شاهد افزایش قیمت هستند.

وی درباره علل افزایش نرخ ارز، گفت: یکی از دلایل اصلی این موضوع وجود تقاضای مازاد بود و برای هر موضوعی حتی مسافرت های تفریحی نیز ارز اختصاص داده می شد.

قوامی بیان کرد: اگر به جای اختصاص ارز 4200 تومانی، برای ارائه ارز به همه درخواست ها مانند امروز محدودیت ایجاد می کردیم، شرایط بهتر بود. کالاهایی که با ارز 4200 تومانی وارد می شدند، در بازار با ارز آزاد به فروش می رفتند و این به دلیل ماهیت این ارز برای ایجاد رانت است و بنابراین اهداف ارز 4200 تومانی هیچ گاه به هدف نمی رسند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علامه درباره حذف ارز 4200 تومانی بیان کرد: در حال حاضر بازار به ثبات نسبی رسیده است و اگر به طور ناگهانی این ارز حذف شود، یک کار اشتباه است زیرا باعث تنش در بازار می شود و به همین جهت باید در یک شیب آرام نسبت به حذف این ارز اقدام شود. در حقیقت باید با محدود کردن کالاهایی که ارز 4200 تومانی برای آن ها اختصاص داده می شود به سمت بازار تک نرخی حرکت کنیم و تنها می توان برای برخی کالاها مانند دارو که نظارت دقیق تری برای آن ها وجود دارد، ارز 4200 تومانی اختصاص داد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی